Ek gida ve anne sutu dengesi

02/24/2011 12:38:00

Bebeginiz ek gidaya gectikten sonra aldigi anne sutu miktari azaldi mi? Gun icinde ne kadar anne sutu aliyor? Dr oglumun kilo almasini cok yetersiz buluyor, ancak epey istahsiz bir cocuk oldugundan elim kolum bagli. Ek gida verince sut istemiyor, sut verince de fazla yemiyor. Tum gun 300 ml sut icirebiliyoruz. Kafam epey karisik. Tcrubelerinizle yardimci olursaniz cok sevinirim.

Ynt: Ek gida ve anne sutu dengesi

02/25/2011 12:50:00

merhaba benim oğlumda şu an 8,5 aylık ve artık günde ancak 100ml anne sütü alıyor. bence anne sütü yerine artık ek gıdaya ağırlık vermelisin aksi halde anne sütü artık yetmez beslenmesine. belki karnı doyar ama yeteri kadar besin alamaz gibi geliyor. tabi bir uzmana sormak daha doğru. benim oğlum ek gıda alınca üzeirne sadece uyurken çok az emiyor. ama kilosu gayet iyi 9.5-9,700 arası.

02/25/2011 12:57:00

goncimik, araştırmalar 1 yaşına kadar gıdanın %75 i anne sutu olmalı diyor. bilemiyorum, bu konuda kafam gercekten karışık. belki de dedigin gibi sutu azaltmalıyız, ama daha cok kucuk degil mi? bir de bebegin alacagı en besleyici sey anne sutudur bu aylarda deniyor. kilo dısında gelişimi gayet iyi aslında, 5 kusur aylıkken emekledi, cok cok hareketli falan... belki de bu hareketten dolayı kilo tutmuyor diyoruz. ama doktor kontrollerine gidince neler yapabildigi, yeni öğrendikleri falan degil sadece kilo konusuluyor... bu yuzden de stres oldum. kerem'e masallah. 

02/25/2011 13:19:00

zehracım bence kiloyu hiç kafana takma. bebeğin sağlıklı,mutlu,hareketli. 5,5 aylıkken emeklemesi süper. Bence onu ek gıdaya yavaş yavaş alıştır. kilo alması için değil, yeterli ve çeşitli beslenmesi için. 6-9 ay arası besinleri tatma,öğrenme dönemi. süt ağırlıklı gitmenin sakıncası yok. Sadece tattır.
Ben evdeyken hep önce emziriyorum. Sonra yediği kadar ek gıda veriyorum. İşteyken annem sabah sağdığım sütleri veriyor. Öğlen çorba,akşam üstü yoğurt  alıyor. Ben işten gelince yine emziriyorum.
Bence sende ek gıda porsiyonlarını küçük tutup ama çeşitliliğini artırıp bol bol emzirmeye devam et. 
Geçen gün iş yerinde bir babayla tanıştık. Tuna'nın resmini gördü. Ordan muhabbet başladı. Oğlunun yüzünde bebeklikten bir leke varmış. leke büyümüş büyümüş ve yüzü sarkmaya başlamış. ABD'de tedavi oluyormuş. Defalarca ameliyat olmuş. Nedeni bulunamıyor. 12 yaşında ve bununla savaşıyor. O baba oğlum akıllı ben bu haline şükrediyorum diyor. Yani hiç kafaya takmamalı. 

02/25/2011 19:17:00

zehra benim oğlumda ek gıdaya başladığında emmesi azalmıştı.yemesi gayet iyiydi ama süt ek gıda dengesinde bence sorun vardı ve ek gıdayı azalttım.daha sık anne sütü vermeye başladım.
benim oğlumda zayıf.ek gıdaya geçme sürecinde aman alışamzsa aman bunu da tatsın derken derken sütü azalttım emmedikçe benim de sütüm azaldı.
bu arada iyi yemesine rağmen çok hareketli bir çocuk kilosu hep alt sınıra yakın.çok da umurumda değil.dr da mama vermelisin falan dedi işte klasik laflar...vermedim.ne olacak  kilo fazla olsa?

02/28/2011 10:26:00

Ya bir de şöyle bir sorun var ama birincisi anne sütü yetmediği için oğlum gece çok sık uyanıyor biz bu sebeple geceleri devam sütü veriyoruz milupanın. 300ml falan. çok yakın bir arkadaşım bebeğine anne sütü vermekte ısrar ettiği için bebeğin miğdesinin küçüldüğünü ve bebeği 2 yaşına geldiği halde yeme konusunda sorunlarını çözemediklerini anlattı. yani her kafadan bir ses çıkıyor. en güzeli bebeğimizi dinlemek sanırım.....

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 haziran doğan bebekler

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...