prematüre bebeği olan arkadaşlar

<12>
08/26/2012 21:43:00

merhaba adım senem;36 haftalıkken doğum yaptım bebeğim 38  gün küveste kaldı.çok kötü günler yaşadık.şuan evdeyiz ve iyiyiz.çocuk doktrumuz mucize bebek diyor.erken doğan bebeklerin gelişimleri nasıl oluyor burada paylaşalım istedim.

Ynt: prematüre bebeği olan arkadaşlar

08/26/2012 21:51:00

Merhaba senem. Benim oğlumda 35. haftanın sonunda doğdu. Doğduğunda 3 650 gr dı, durmadı küvezde. 5 yaşını bitirecek bir sorunlada karşılaşmadık bugüne kadar. Neden küvezde kaldı bebeğiniz???

08/26/2012 21:57:00

sizin kilosu iyiymiş.1.700 doğdu oğluşum.ciğerleri gelişmemiş dedi dr.solunum cihazına bağlı kaldı.

08/26/2012 22:06:00

benim kızım da 35 haftada doğdu. Akciğer gelişimini tamamlamadığı ve henüz ağızdan beslenemediği için bir süre biz de küvezde kaldık. Eve ilk geldiğimizde küçücüktü. Doktorum ilk 2 ay çok dikkatli takip etti, nerdeyse 1,5 ay yıkayamadık mesela.. İtinali bakılır ve dikkat edilirse hiçbir sorun olmuyor. Kızım şu anda kendi dönemindeki  çocukları yakaladı diyebilirim. Belki iri bir bebek değil ama sağlığı gayet yerinde ve fazlasıyla mutlu bir bebek. Benim bebeğim 4 aya kadar hep sınırdaydı, sonradan toparladı. Hiç endişelenme, her anını bebeğine ayır. Biz ilk 2-3 ay içinde, 3 kişi birden bakıyorduk. Ben doğumdan sonra tekrar bir operasyon geçirdim, bebeğin erken doğması vs. sebebiyle sütüm yoktu. Yine de bıkmadan-usanmadan emzirmeye çalıştım, olmuyorsa sağdım verdim. Mama saatlerini kesinlikle aksatmadım. Az az ama sıksık besledim. Geceleri saat kurduk yine yedirdik. Sarılığı bayağı yüksekti. Ama hepsi geçti. Emin ol çabuk toparlıyorlar. sen  sadece kendini ve bebeğini düşün.
merhaba,

08/26/2012 22:13:00

summertim baya moral oldum.şuanki gelişimi iyi.doktorumuz hızla toparlıyor dedi.şuan herhangi bir sağlık problemimiz yok.ama yoğun bakımdayken hep en kötüsünü duyduk.beyni düz dedi,beyinde su var dedi,heran ölebilir dedi:(( hastaneden çıktıktan sonra resmen mucize oldu ve gittiğimiz her dr.bu bebeğin hiçbirşeyi yok gayet sağlıklı dediler.evham yapma sakın sütüne yansımasın dediler.o stresli günlerden sonra sütüm olmadı çok azdı.dr.mama verelim dedi.şimdi hem anne sütü hemde mamayla birlikte kilo almaya başladık.aşılarımızıda oluyoruz.umarım bizde aradaki farkı kapatırız.

08/26/2012 22:37:00

sen kendini rahatlat ki, bebeğe endişen yansımasın. benim birkaç arkadaşıma da bebekleri için beyinde sıvı var dediler ama bebeklerde olabiliyormuş. Daha sonradan düzeldi hepsi de. dünya o kadar güzel küçük mucizelerle dolu ki, insan bunu böyle anlarda hissediyor. Benim doktorum da, hamileliğim boyunca benden çok korktu, en kritik hastam sensin diyordu. Bense aksine çok rahattım. Doktorum duruma şaşıyordu, şu halde bu bebeğin hareketsiz durması, hiçbirşekilde belirti vermemesi gerek ama gayet hareketli. Bence tek açıklaması senin huzurlu olman demişti. Bebeklerimize güvenip, elimizden geleni yaptıktan sonra, -belki kaderci bir yaklaşım ama- gerisi zaten yaşanması gereken yaşanıyor. Biz ilk aylarda şebeke suyu kullanmamıştık banyosuna. Bebek doktoru market suyu kullanmamızı istemişti. Şampuanı, elbiseleri vs. elimden geldiğince organik, bitkisel, doğal vs. almıştım o zamanlar. hatta beslenme saatleri dışında arada sadece ben -kısa süreliğine- kucağımda tutuyordum. Ama her zman yanıbaşında, elim de vücudunda olurdu. Böylece beni hissedip, rahatlıyordu. Aynı anda odada 2 kişiden fazla olmadık, ellerimizi sürekli hijyenik şekilde tutmaya çalıştık. bulunduğu odada halı, gereksiz tekstil ürünü vs. bırakmadım. Aklıma gelenler bunlar, eğer yardımcı olursa...
şu aralar dikkat et ki; toparlanma süreci sekteye uğramasın.
Biz de mama+anne sütü devam ediyorduk. Bu sebepten ek gıdaya 4 ay civarında, erken geçtik. Doktorumuz öyle yönlendirdi. şimdi herşeyi itirazsız severek yiyor kızım.
umarım en kısa zamanda farkı kapatırsınız. ben annenin bebeğe yansıttığı enerjinin de çok önemli olduğuna inanıyorum. Bebekler birçok şeye karşı bizde dirençliler, umarım bebişinle güzel günler yaşarsın ve bu yaşadıklarını hatırlamazsın bile :))

08/27/2012 05:44:00

Mrb benm kizim 34.haftann ortasinds 2 kilo dogdu ilk bir su hic aglamadi hic uyanmadi ben zeka gelisimnde bi sorun var diye nahvettm kendimi doktor doktor gezdk 2.ay aglamaya basladi ama bu seferde hic susmadi yine dr a tasindik kasiklarinda cift tarafli fitik varms erken doan bebeklerde oluyoms ve fitik kizimin rahmine zarar vermk uzereyms acil ameliyata aldilar onu amrliyata gondermk olumdu benm icin,cok ayrinti,cok ozenli,cok ozverili bi bakimla kizm dimdi yasitlarinin cok onunde ve cok saglikli sadece sana ihtiyaci var bebrginin..,emin ol buyudukce seni bile sasirtacaktr:)

08/27/2012 09:19:00

36 hafta çok erken değil zaten 37.haftadan itibaren term yani normal kabul ediliyor doğum. oğlum 35 haftalık doğdu, küvöze girmedi gerçi. sizin durumunuzda sanırım başka etkenler var, yani 36 haftalık bebeğin 40 gün küvözde kalması için ek bir sorun olması lazım. rahim içindeki gelişme daha geriden gelmiş olabilir, büyük olasılıkla sorun budur. ama zaten küçük doğan bebekler yeterli bakımla hızla kilo alıp gelişiyor. eğer beyinde hasar yoksa bir noktadan sonra çok önemi kalmıyor prematüre olmanın - ki sizin durumunuzda sanmıyorum böyle bir durum olduğunu, kilo düşük olsa da aslında 36 hafta iyi bir süre. bunları çok fazla düşünmeyin, bebekle ilişkinizi farkında olmadan etkileyecektir endişe hali. şu an evdesiniz ve iyisiniz. buna odaklanın ve güle güle büyütün bebeğinizi.

08/27/2012 21:59:00

sağolun arkadaşlar,gerçekten anlatmalarınız bana motive oldu.bizde çok dikkat ediyoruz herşeyine.halıları kaldırdım.ellerimiz hep dezenfektan kullanıyoruz.ciğerlerinin gelişmemesi ve arkasından birbirini kovalayan birsürü rahatsızlıklar.Allahıma şükürler olsun.oğlumu bize bağışladı.drunda dediği gibi mucize bebek o.şuan gidişatımız maaşallah çok iyi.kilo alıyoruz,emmesi iyi,eve geleli 2 ay oldu daha yeni başka bir odaya çıkardık.hiçbir zaman bebeğime dr.un söylediklerini yakıştırmadım,hep bişey olmıcak gözüyle baktım.rop testi bizi çok korkuttu bu testi yaptırmak için çok geç kalmıştık.hiç bir devlet hastanesi geç kaldığımız için bi,ze randevu vermedi.en sonunda tanıdık vasıtasıyla özel bir göz merkezine gittik.tabi tahmin edersinizki o stres drun ağzından çıkıcak sözler.Allahıma şükür ondada bişey çıkmadı.ne kadar rahatladım anlatamam size.

08/27/2012 22:08:00

çok sevindim rahatlamana  :) bebişinle beraber sağlıklı, mutlu günler geçirmen dileğiyle...

08/28/2012 05:35:00

benim arkadaşım 30 haftalık doğum yaptı 2 aydır küvezdeler onların çıkmasını bekliyoruz

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...