Anadolu yakasında 2. oyun grubu

Ynt: Anadolu yakasında 2. oyun grubu

02/25/2011 07:04:00

Merhaba Arkadaşlar,

Ne zamandır aklımda olmasına rağmen Ocak ayının hastalıklarla geçmesi, bu ay benim iş yoğunluklarım derken oyun grubu ile ilgili ancak girişimde bulunabildim öncelikle gecikme için kusura bakmayın.

Daha önce Poyraz için bir oyun grubu girişimim olmuştu yahoo'daki oyun grubu grubuna üye oldum ve pinikkus ayça tarafından aşağıdaki maili aldım okuduklarım çok hoşuma gitti yöntem, yapılacaklar, yapılmayacaklar hepsi aklıma yattı. Evime yakın annelerden oluşan
bir grubu başlangıç olarak evime davet ettim ve güzel bir gün oldu fakat maalesef devamı gelmedi, katılan annelerin hepsinin ilk oyun grubu denemesiydi ve aradıkları neyi bulamadılar açıkcası bilemiyorum daha sonra kendilerine mail attım ama cevap yazmaya zahmet bile etmediler.Bu sebeple bu yazılanların hepsi ancak biz annelerin isteği ve gayreti olursa devam ettirilebilir. Teoride güzel ama pratiğe gelince bizlerin  çocuklarımız için istekli olması çok önemli. Pekçoğumuzun çocuğu tek olduğundan bu şekilde çocuklarla vakit geçirmelerinin çok önemli olduğunu  düşünüyorum şahsen.

Aşağıdaki kurallar çerçevesinde aklına yatanlar ve katılmak isteyenler lütfen cevap yazsın, organize olalım. Bu arada ben çalışan anne olduğumdan bana ancak haftasonları uyuyor. Birçok anaokulu,magic park vs. gibi yerlerdeki oyun gruplarını araştırdım ve hepsinin saatleri genelde Cumartesi 10-12 yada 11-13 arası bu saatler bebeklerin zihinlerinin açık olduğu
ve oynamaya müsait oldukları saatler. Zaten erken kalktıkları için sorun olmaz ama diğer saat önerilerini de aramızda tartışabiliriz. Araya öğle uykuları gireceğinden öğleden sonraki programlar da bütün günü böldüğünden ben sabah saatlerini tercih ediyorum.

Başlangıç olarak da 5.Martı belirleyelim diyorum o zamana kadar organize olmayı umuyorum.

Cevaplarınızı bekliyorum & herkese Sevgiler,
Nihal
http://poyrazligunler.blogspot.com

Aşağıda yazanların kaynağı www.benimleoynarmisinanne.com

Yöntem
Oyun grupları referans katılımı ile genişleyecektir.
Artı eksi 4-5 ay fark ile birbirine yakın yaş grubunda çocuklar tarafından oluşturulacaktır.
Sadece babalar, anneler ve çocukları katılabileceklerdir.

Yapılacaklar

Oyun grubu çalışmaları her hafta katılıcıların birinin evinde yapılacaktır.
Oyun grupları en fazla 5 kişiden oluşacaktır. Eğer o hafta katılımcı sayısı 5ten fazla ise iki ayrı grup çalışacaktır.- mesela 8 kişi katılmak istedi 4er kişiden 2 grup olabilir-
Katılım sınırlı olsada o hafta çalışması yapılmış sayılacaktır.
Ev dışı buluşmalarda yaş yada kişi sayısı sınırı olmayacaktır. Ev dışı buluşmaların yeri mail listesinde tüm listeye duyurulacaktır

Yapılmayacaklar

1) Hasta olan ya da hasta şüphesi olan çocuk, ebeveyn kendi insiyatifi ile çalışmaya katılmayacak hastalığın yok olduğundan emin oluncaya kadar katılım  hakkından feragat edecektir.

2) Oyun grubu yeme alışkanlıklarını sağlıklı besinler üzerine kurma eğilimindedir.Her anne kendi bebeğinin/çocuğunun yiyeceğini getirecek ve ev sahibi olan yemek için büyüklere birşey hazırlamayacaktır.

Aktiviteler

Her buluşmada illa ki bir aktivite yapma zorunluluğu olmayacağı gibi gruplar aşağıdaki örnek aktiviteleri kullanarak kendi yaratıcılığı oranında çocukların Şarkılar: Türkçe , İngilizce çocuk şarkıları. Her hafta en az iki şarkı ile hazır olmalıyız.
Oyuncaklar: Ev sahibinin oyuncakları kullanılacağı gibi eğer taşıma imkanı varsa gelenler oyuncak getirebilir. Ancak az oyuncak en önemli nokta. Evdeki malzemler ile ( tencere tava bile olabilir) oyuncaklar üretme tercih edilmelidir.
Danslar: Müzik eşliğinde anne bebek dans edebilir.
Daha ileriki yaşlarda beraber tiyatro, müze gezisi, sergi ziyaretleri, sinema, drama çalışmaları, yemek yapma, el işi aktiviteleri yapılabilinir.
Havalar güzelleştikçe dışarıda parka gidilebilir.
Bu aktiviteler gelen öneriler ile genişletilecektir

02/25/2011 07:07:00

yukarıdaki maili dün katılmak isteyenlere göndermiştim maili görmeyenler olabilir diye buraya da kopyaladım buna göre şu anda kesin katılacak olanlar

1) Poyraz - 17 aylık - Sahrayıcedid
2) Metehen - 20 aylık - Batı Ataşehir
3) Ali Tuna - 24 aylık - Erenköy

bu listeden devam ederiz artık.

02/25/2011 10:04:00

merhabalar..nerede hangi gün ve kaçta toplanılacak..ben modada oturuyorum.

02/25/2011 10:38:00

bizde katılmak isteriz ama tuzlada oturuyoruz olurmu acaba

02/25/2011 12:15:00

tuzla bizim için çok uzak ama arkadaşlar bir araya gelince hep beraber konuşabiliriz sevil, bana mail adresini gönderebilir misin?

çiğdem sana mail attım, aldın mı? son durumu tekrar mail atacağım.

02/25/2011 13:23:00

aldım nihal..ama programlamayı yapmak lazım.. kimin evinde ne zaman .örneğin ben cumartesileri tercih etmiyorum niye diyeceksin çünkü o gün evde yardımcım var ve ben oğlanı bırakıp saçtır kaştır kuştur o işleri halledebiliyorum ancak. bir de acaba benim 15 lik biraz bücür mü kalacak diğerleri yanında ne dersin ?

02/25/2011 13:51:00

hayır bücür kalmaz bizimkilerin de 16 ayı yeni bitti anlaşırlar yani ama ben mailimde de yazmıştım çalışan anneler olarak bize cumartesi uyuyor ancak diğer günler evde yokuz ki :(

02/25/2011 14:43:00

biz hem uzak hem büyük kaldık sanırım

02/25/2011 15:14:00

büyüklük sorun değil alituna da 2 yaşında anlaşabilirler ama mekan uzak genede arkadaşlarla ilk buluşmada konuşuruz bunu olur mu sevilcim?

02/25/2011 16:08:00

tamam teşekkür ederim

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Kıpır anneler ve cocuklarının etkinlik rehberi grubu..

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...