ilk konu benden olsun..7 aylık kız bebek..

Ynt: ilk konu benden olsun..7 aylık kız bebek..

06/28/2012 13:46:00

Malzemeler:

300 gr beyaz un (yaklaşık 2 su bardağı+2 dolu yemek kaşığı)

300 gr tam buğday unu (yaklaşık 2 su bardağı+3 dolu yemek kaşığı)

2 tatlı kaşığı kabartma tozu

1 tatlı kaşığı karbonat

2 yemek kaşığı toz şeker

1 tatlı kaşığı tuz

1 yumurta (isteğe bağlı)

425 ml süt(yaklaşık 2 su bardağından 2 parmak eksik)

Not: 1 su bardağı = 240 ml

Yapılışı:

Un, kabartma tozu, karbonat, toz şeker ve tuzu bir kaba eleyin. Ayrı bir kapta yumurta ve sütü çırpın. Bu karışımı unlu karışıma ekleyin. Hamur toplanana kadar yoğurun. Elinize yapışmayan, kolay toplanan bir hamur oluşmasını sağlayın. Hafif unlanmış tezgaha alarak birkaç dakika daha yoğurun. 5 cm yüksekleğinde bir yuvarlak yapın. Üzerini bir bıçak yardımıyla artı şeklinde biraz derin olacak şekilde kesin. Yağlanmış ve unlanmış tepsiye yerleştirin. Önceden ısıtılmış fırında 190 C'de 35- 40 dk pişirin. İçinin çiğ kalmaması için küçük yumurta büyüklüğünde de ekmekleri tepsiye dizebilirsiniz. Ekmek pişirme makinesinde mayalanma bölümü olduğu için fırında pişiriniz.

Ben yumurta koymuyorum. Eşimin alerjisi var. 190 derece değil 170 falan yapıyorum ısıyı. Küçük top ekmekler yapıyorum. 12 tane çıkıyo yuvarlak ekmek.. üzerini bıçakla kesmiyorum. Tepsiyide hiç kirletmeyin yaglı kağıt kullanın. Benim fırınım luxell borekcı. Alt üst aynı anda yanacak. Ekmekleri önce en alt kata koyuyorum. bi 15 dakika sonra tepsinin arkasını öne çeviriyorum. bi 10 dakika da öyle pişiyo. Sonra en üstün bi alt katına alıp sadece üst ızgarayı çalıştırıp bi 15 dakika da üstünü pişiriyorum.. Yani kontrollü pişirmek lazım. Aslında sevdiğiniz kıvama göre. Ben altın sarısı olunca alt üst çıkarıyorum.. Afiyet olsun:))

06/28/2012 13:48:00

deneye deneye kendı yontemınızı bulrsunuz. Fakat bu ekmek mayasız. Sızın mayayla bır sorununuz yoksa alerjı falan ınternetten fırında yapılan dıger ekmek tarıflerınede bakabılırsınız. Ben bulursam yıne yollarım. Mayalı daha guzel olurrr..... .. gesnura yollamıştım ordan copy paste yaptım:))

06/28/2012 14:06:00

Ben hazıra konduğumu fark ettim. Ne kadar hamaratsınız hepiniz maşallahhhh.

06/28/2012 17:17:00

copy pasteyi fark ettim happyipek:))

06/28/2012 17:19:00

mantarsote görmemişim seni afedersin:)benim kızım kadar zor olamaz emin ol:(

06/28/2012 17:27:00

:) Acemi anneleriz, ondan galiba zorlanıyoruz. Gerçi ben anlatınca herkes abarttığımı sanıyor, kızımı gören hak veriyor. :))) Keşke ben abartıyor olsam. :)))

06/28/2012 17:43:00

anlat bakim seninkini sadece yemesi mi problem?sonra ben anlatıcam hak vericen bana

06/28/2012 18:17:00

Benim kız doğduğundan beri kolik, ilk hafta ağlamalarını anlatırdım, sen daha dur derlerdi. Herkesin koliği 2-3 hafta sonra başladı, bizim doğduğumuz gün. :( İlk 3 ay nurse harveyler, zincolar, sab simplexler... Neyse 3,5 ay sonra sanki nefes alır gibi olduk. Ama o zaman da emmeleri sorun olmaya başladı. Uyanıkken emziremedim. Uyurken emzirdim. Aç aç uyutmaya çalışıyorduk, o ağlıyor, biz sallıyoruz, zar zor uyuyunca emziriyordum, uyanıkken mümkün değil emmedi. Hala da öyle gerçi... Saat başı uyandığımda gece şükrediyordum. Düşün saat başına şükrediyordum. :)) Allah'ım ya şaka gibi... 5 aylıkken ek gıdaya başladık çünkü aç yaşamaya başladı. Ek gıda her gıdamız ayrı problem. Her kaşıkta öğürür. Yemez, tükürür, ağzını kilitler. Açlıktan ağlar ama emmez, yemez, uyumaz. Ay yazarken yoruldum ya. :D Annem ben yediremiyorum sanıyordu. Şimdi tatilde memlekete geldik gördü ki kimse yediremiyor. O bile pes etti, böyle çocuk görmedim ben diyor. :D Allah'ım sağlıkla büyüdükleri zamanları göstersin ama zor bir bebeğim var. :( Yabancıları görünce ağlıyor. Hiçbir yere gidemiyorum. Bildiğin yabani.Öyle az fln ağlamıyor, gittiğimiz yeri 10 dkk içinde terk edecek kadar ağlıyor. Çıkıyoruz biz de geliyoruz eve. :( Ay yoruldum valla yazarken.

06/28/2012 18:23:00

okurken kendimi görüdm biliyor musun?aynıyız desem inanır mısın?

sordum hatta burda kaç kez yabani bu kız ne yapayım diye. kolik aynen 5 aya kadar sürdü. tam rahatladık dedik bu kez de idrar yolu enf. atlattık, tam geçti amip olduk. kilosu geçen ay 6800 gr. idi moralim bozuldu bi daha götürmedim tarttırmaya. kucağımdan inmze, 5 dakika yalnız kalmaz. tuvalete beraber gideriz. babasının kucağında durmaz. ben duş alırken duşakabini açarım beni izler baba kucağında düşün, gene de ağlar. kimseye elletmez. elletmeyi bırak insanlar bakınca ağlar. henüzdişi yok çıkarmaya çalışıyor ama sürekli mızmız. kendiliğinden oynayan çocuklara bakarken nazarım değecek diye çok korkuyorum o kadar yani. daha anlatayım mı?:)

06/28/2012 18:24:00

ha bi de açlıktan bas bas ağlar ama ne emer ne de yer onu unuttum:)

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
6-12 AY BEBİŞ ANNELERİ...

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...