Bebeklik Döneminde Uyku

05/11/2010 07:02:00

Doğumdan sonraki günlerde bebek, beslenme amacıyla uyanık olduğu araların dışındaki zamanı genellikle uyuyarak geçirir. Bebekler ilk üç ayda ortalama 16-17 saat uyur. Beşinci aydan itibarense bu süre ortalama 14 saate iner. Uyku süresi giderek azalır ve iki yaşında ortalama 12 saate düşer. Ancak bebeklerin ihtiyaç duyduğu uyku sürelerinde bireysel farklılıklar gösterebileceği de unutulmamalıdır.  

Birkaç haftalık bebekler gece veya gündüz ayrımı yapmadan, genellikle iki ila dört saatlik uykular uyur ve sonra uyanırlar. Bebek, bir süreliğine en uzun uykusunu gün içinde alıp gecenin büyük bölümünü uyanık geçirecektir. 
Bebekler uyku becerilerinde farklılık gösterirler. Bazıları doğuştan çok güzel uyurlar. Bu bebeklerin ilk haftalarda beslemek için uyandırılması bile gerekebilir. Bazı bebeklerse uyku düzenlerinin bozulmasına daha doğuştan çok duyarlıdır. Bebeğin uyuma davranışı asla kişiliğiyle ilişkilendirilmemelidir.

Anne baba, bebeğin iyi bir uyku düzeni geliştirmesine yardım edebilir. Üç aylıktan itibaren bebeklerin uyku kalıpları yetişkinlik uyku kalıplarına benzemeye başlar. Dolayısıyla üçüncü aydan itibaren anne baba bebeğin uyanık olduğu, oynadığı, beslendiği ve uyuduğu zamanları gözlemleyerek onun için bir günlük program oluşturulabilir. Daha sonra bebek, bu günlük program çerçevesinde yemeye ve uyumaya özendirmelidir. Böylece çocuğun günlük bir alışkanlık oluşturması sağlanabilir.

Tüm çocuklar belli şartlar ve uykuya dalmak arasında çağrışım kurarlar. Belli bir odada olmak, belli bir yatakta yatmak, yanında belli bir oyuncağın olması gibi, anne babanın yardımıyla oluşturulabilecek rutinler, çocuğun uykuya dalmasını kolaylaştırır. Çocuk gece uyandığında bu koşullar yerindeyse yeniden dalabilir. Ancak sallamak, okşamak gibi çocuk uykuya dalana dek anne baba tarafından sağlanan şartlar, çocuk gece uyandığında olmadığından, çocuğun kendi kendine uykuya dalmasını güçleştirir. Bunun yerine çocuk uykuya dalarken yanında oyuncak bir hayvan, bebek ya da özel bir battaniye gibi bir nesne bulundurmak, hem onun kendini güvende hissetmesini sağlayacak hem de uyandığında onları hemen yanında bulabileceği için çocukta bir kontrol duygusu yaratacaktır.

Bebeklerin uyku düzenini bozan en önemli etkenlerden biri de gece beslenmeleridir. Bebek üç ayı doldurduktan sonra gece içinde birkaç kez beslenmesine gerek kalmaz. Uykuya dalmadan onu beslemek anne için de keyif verici ise bir yaşına dek uyku öncesi bebeği beslemenin bir sakıncası yoktur. Ancak çocuk gece boyu uyanıyor ve besleniyorsa beslenmeye bağlı bir uyku problemi geliştirmiş olabilir. Gece beslenmesinin diğer bir sakıncası bebeğin sıvı alımına bağlı olarak bezinin ıslanması ve bundan duyduğu rahatsızlıkla uyanmasıdır. Ayrıca gece beslenmesi nedeniyle bazı vücut ritimleri düzensizleşebilir ve bebeğin iyi bir uyku uyumasını engelleyebilir.

Altıncı aydan itibaren bebeklerde ve daha büyük çocuklarda uyku sorunlarından söz edilebilir. Eğer çocuk kendi kendine uykuya dalmakta güçlük çekiyorsa, gece boyu uyanıyor ve yeniden uykuya dalmakta zorlanıyorsa bir uyku bozukluğundan söz edilebilir. Çocuğunun bir uyku sorunu olduğunu düşünen aile mutlaka bir uzmandan yardım alarak kendi çocuğunun ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş bir program çerçevesinde ona yardımcı olmalıdır.

Mine Kayraklı Duman

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Adım Adım 0-6 Yaş Okul Öncesi Bilinçli Gelişim Seti

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...