'sadelesmek'

<12>
05/31/2011 13:31:00

bu konuyu onemsiyorum,

gercekten onemsiyorum. esya'nın hayatıma merkez olması fikrine karsıyım. simdi ne bileyim populer filmlerden ya da populer kitaplardan uzun afili alıntılar yapamayacagım. calısıyorum iki arada yazıyorum zira bu yazıyı ama konusmayı cok istiyorum. katılım olursa sevinirim.

topragı cok seviyorum. minik bir bahcemiz var cok sukur apartmanımızda. bir kiraz agacı, iste ufacık bir toprak parcası filan. idare ediyoruz ama. mesela domates biber patates sarımsak cilek fasulye ektim. sus kabagı, patlıcan da ekecegim:) istiyorum ki hayatım da boyle sade olsun. hakikaten bunu icten istiyorum.

tv unitelerine, cok ozellikli ayfonlara, ne bileyim yeni kaplamalı kuması bilmemne ozelliginden olan kanepelere hic ilismeyeyim diyorum. yeni bir araba aldık onu bile alırken bin sıkıntı yasadım. arabanın taksidinin ozgurlugumuzu kısıtlayacagını soyleyip durdum kocama. bu taksit durumu beni inanılmaz geriyor. yani dusunsenize o arabaya bizim diyebilmemiz icin uc yıl o taksitleri odeyecegiz. iste bu sırada yapmak istedigim bir sey olursa araba taksidi var ama diyecegim mecburen:( kocam soyle rahatlattı gerci; araba ile de ozgurlugun ellerinde olacak, diledigin yere gideceksin vs. vs...

demem o ki bu bir kısır dongu. ne kadar cok esya dahil ediyorsan hayatına o kadar cok yan esyaya daha ihtiyac oluyor. diyelim yeni bir tv unitesi aldın taksitle; ne oluyor onun taksidinin bitmesini bekliyorsun ardından uniteye uyumlu bir koltuk takımı dahil oluveriyor hayatına bu kez onun taksitlerini oduyorsun o bitiyor halıyı degistireyim diyorsun o bitiyor perdelere sıra geliyor. surekli bir taksit odeme durumu...

ben izole olayım diyorum. bunu nasıl basaracagımı bilmiyorum fakat. yani az esya olsun hayatımda. minumum. gerci kotarıyorum da. evimize yeni bir esyanın dahil olması icin mevcut esyanın ya bozulması ya da kullanılmayacak duruma gelmesi gerekiyor su an. zira hakikaten cocuklardan ev esyasına izin vermiyor su an sartlarımız:) onların ihtiyacları son derece elzem.

buradan da soyle bir sonuc cıkmasın. cocuklarımın her istedikleri alınıyor cok esyaları var vs. vs.. hayır efenim yok. billahi yok. minik bir sepet oyuncakları var o kadar. ve gercekten minik bir sepet. kırtasiye malzemeleri bol yalnız. kitapları cokca. onunda kısıtlama yapmıyoruz. kızım cok hevesli. yaratıcılıgının onune ket vuramam. kıyafet konusuna hic girmiyorum. ben burada guncellemelerde iste bilmemne markanın cocuk elbisesi linkini gorunce bile sasırıyorum. hakikaten bu alısveris maillerinin inanılmaz indirimine hukmedemiyorum. bizim kıyafet alısverisimiz gerek varsa olur, o kadar.

boyle iste,
benim gibi olan dusunen ve bunu gercek hayata birebir gecirebilen arkadaslar var mıdır acaba aramızda?
bunu merak ediyorum,
selamlar,
bol gunesler.

Ynt: 'sadelesmek'

05/31/2011 13:39:00

iyi ki yazdin ica'm, benim bebeler uyanir birazdan, baslasam bitiremem, daha evvel biseyler yazmisim buraya, belki vaktim olursa yine yazarim,

araba icin ise: dk'da arabalar cok pahali, toplamda vergi  200 % ü buluyor neredeyse, biz hic sifir arabaya binmedik, is görsün, bizi a'dan b'ye götürsün, kafidir.

simdiki arabamiz 5 kisilik, araba koltugu zorunlu, 3 araba koltugu olunca zor sigiyoruz. tek oldugumda sorun yokta, baba da olunca sikisiyoruz :)

zengin olunca büyütecegiz ama :)

05/31/2011 13:58:00

allah buyuk be asna'm, o da olur, alırsınız bir minubus gibi araba, panelvan mı deniliyor bilemedim, yazıdırırsın arkasına soyle -asnahal- cok mu arabesk oldu acaba:) hakikaten cok pahalıymıs orada arabalar:( ne feci. ve bolca konusalım, cokca...

fotoscum, ne benzerlikler yakaladım bir bilsen:) kıyafet konusunda senin gibiyim. kuculunce veririm bir baska bebeye. ve benim canım oglum hep ablasının kıyafetlerini giymistir. garibimin ic bodyleri boyle pembeli pembeli. ta ki oglan dogdu kıza oyle lamaya basladık unisex renkleri. ne bileyim hem kız hem erkek giysin diye; yesili beyazı secer olduk.

boyle iste:)
selamlar,
bol gunesler.

05/31/2011 15:03:00

tamamen katılıyorum,

örnek 1:bu sene artık giymediğim kıyafetleri eşimin ve benim ayırdık  ihtiyacı olan birine verdim,defnenin küçülenlerinide bir akrabamız var ona gönderiyorum,
örnek 2:10 yıllık evliyim tv bozulana kadar kullandık ondan sonra yeni bir tv aldık,bilgisayarımız yok,buzdolabıda öyle artık çok küçük geliyodu bize eltime verdim biz yeni aldık,bulaşık makinasını daha geçen yıl adım.

05/31/2011 15:17:00

tv kullanmıyoruz,evımız sesiz ve huzurlu..oraya buraya konulan dekor eşyalarımız yok,hedıye gelenlerı hedıye gönderıyorum=) kızıma zeka gelıstırıcı oyuncaklar dışında sadece bı tane bebek aldım..hedıye gelenlerı arkadaslarımın çocuklarına verıyorum.9897776 tane elbısem var,dı,,hepsını oraya buraya dagıttım,şu an bavulumu  toplayıp gdecek gbı yaşıyorum,eşimde aynı..kızıma ıvır zıvır gıysı almıyorum,alanlara kızıyorum,illlada aldılarsa hedıye yapıyorum,ya da satıyorum.çok çok kötuyum dımı=) ama mutluyum.. ama bı detay var benım kayınvalıde ustunuze afıyet zcık alısverıs delisi...onla savaşmmak zor oluyo açıkcası..=/

05/31/2011 15:19:00

Hamileliğimden bu yana ev hanımıyım. Daha önce çalışırken maaşımı neredeyse kıyafete yatırıyordum. Hoş o zaman da bi ihtiyaçtı çünkü ünv. öğrenciliğim boyunca ayağımda giyilmekten rengi solmuş bir kot ve üstünde bi t-shirtle geçirdim! Kıyafete hiç önem vermezdim taa ki çalışana kadar! Belki de bastırılmış duygulardı ortaya çıkan. Kapitalist düzen beni de içine çekivermişti. Takımlar, topuklu ayakkabılar alınacaklar listesine eklendi! Aldığım maaştan üç kuruş kalmaya başladı. Allah'tan eşim karşıma çıktı da bu duruma son verdi=)

Eşimin hayatıma girmesi ile neyi neden almam gerektiğini sorgulamaya başladım. Gerekli mi? Çok mu acil? 2-3 tane olan kredi kartlarımı 1'e düşürdüm. Gün gelecek onu da iptal edicem. Şimdi o kadar rahatım ki!

Alış veriş sitelerinden gelen mailleri okumadan siliyorum. Hala üyeliğim var, belki bi gün lazım olur diye. Hamilelik kilolarımı veremediğim için bi pantolon aldım geçen kış. yaz için de iki tane tulum aldım. Belim kanadım açılmasın diye.
Kızım için, pazardan da kıyafet alıyorum. önemli olan kumaşın yumuşaklığı marka takıntım falan da yok.

Oyuncak konusunda biraz aç gözlülük yaptım, yaptık! ama buna da dur dedik artık! ama kitap için aynı durum söz konusu değil.

Evde de sadelikten yanayım, salonumda kırılacak dökülecek bi şey yok, kızım için gayet uygun bi ortam. Ev eşyasına yatırım yapmıyoruz. Keşke bunu ev için de diyebilseydim. evlendikten 8 ay sonra ev aldık, daha doğrusu ev alabilmek için kredi çektik! ve daha 6 yıl onu ödüyeceğiz. Ben çok razı değildim ama girdik altık borcun altına. evin borcunu ödemektense şehir, şehir; ülke, ülke gezmek isterdik eşim de ben de!

Neyse, biz geleceğimize yatırım yapıyoruz, yapmaya çalışıyoruz. Hayallerimizi yaşayabilmek için daha çok kitap okuyup, film izleyip, daha çok seyahat etmek için çalışıyoruz. Kzımızı tüketim canavarı yapmamaya, doyumsuz yetiştirmemeye çalışıyoruz. Bugünümüzü hayata katmak için tüketmekten oldukça kaçıyoruz, onun yerine üretmeye çalışıyoruz. Bunun için ne yapıyoruz:

* alış veriş günleri belirledik: iki haftada bir market(arabamız olmadığı için aylık büyük alış veriştense ayda iki kere market alış verişi, her hafta ya da evdeki sebzye meyveye göre iki haftada bir pazar alış verişi)
*Marketten alınacaklarda ise ikame ürünler listemizde yok. evde yapılabilen hiç bi şeyin ambalajlı halini almamaya çalışıyorz. (Hazır köfte, ben yaparım evde. cips, alternatif bişeyler hazırayabilirim bunun yerine hem de daha sağlıklı.)
* Kıyafet almak için bahanemiz yok. giyilemeyecek durumda ya da içine giremiyorsak ancak öyle alıyoruz. Kızımın kıyafetlernden çok özel olanları sakladım gerisini verdim başka bebelere. Bizim kıyafetlermiz için de hala giyilebilecek durumda olup ama içine giremediğimiz kıyafetleri veriyorum.
*Oyuncak işte bu konuda bu aydan itibaren alımları durdurduk=) Oyuncaktan ziyade oyun var artık hayatımzda. Oyuncakla oyalamıyorum, evde beraber keşfediyoruz kıyıyı köşeyi. Bi de keçeden kuklalar falan yapıyorum kızım için şu an bi hevestir başladım bekalaım ne kadar devam edecek.

Keşke bi bahçemiz olsaydı. geçen sene balkonda biber domates ektim ama olmadı=(

Sade bir yaşam dileği ile,
Sevgiler...

Zerrin

05/31/2011 16:32:00

İki senedir elzem olarak dayatılmış , ihtiyaç gibi görünen ama aslında olmayan neredeyse hiçbirşey almadım.bunda şu anda çalışmıyor olmamın etkisi çok.Ancak çalışmaya başladığımda da bu şekilde yaşamaya devam etmeye kararlıyım.Artık alışveriş merkezlerine gittiğimde herkesin durumunu yadırgar oldum.ben oralara sadece alınacak birşey varsa giriyorum ve alıp çıkıyorum...

şöyle bir link vermek istiyorum, bu bölüm 1 devamı da mevcut: http://www.youtube.com/watch?v=_RoLW7Okkjw

sevgiler...

05/31/2011 17:35:00

elbette paylaşabilirsin, ben de mümkün olan heryere yapıştırıyorum bu linki.ne kadar yalın anlatmış halimizi....

06/01/2011 06:27:00

http://groups.yahoo.com/group/freecycleistanbul/

o zaman anneler,kurtulmak ıstedıgınız şeylerınızı burdan başkalarına gönderebılrsınız.Hem çöpe gıtmemıs olur,hem dönüşüm olur,süper olur...her kentte var bunlarda Antalya,İzmir,Ankara.bulundugunuz şehırdekı gruba uye olun, vermek ıstedıgınız şeylerı lısteleyın hemen kurtulursunuz eşyalardan..

sevgiler...

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Sade bir yaşam

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...