Mama takviyeli beslenme

<12>
12/22/2009 11:16:00

Bu şekilde bebeğini besleyenler var mı aramızda ? Anne sütünü artırmak için elimden geleni yapmaya çalışıyorum ama hala yetersiz :( İçim acıyor, kan ağlıyor ama elimden bir şey gelmiyor...

Ynt: Mama takviyeli beslenme

12/23/2009 07:04:00

Arda küvezde yatmasına ragmen emme sorunu yaşamamıştık. hatta o evimize gelinceye kadar ben evde elektrikli pompayla sağıp dondurucuya koyuyordum. sütümde çok güzeldi.ARDA hem memeden hem biborandan besleniyordu benim sütümle. Ama kızımd a bende çok sorun yaşıyorum. kızımda erken doğdu ama onu hemen emzirme imkanım olmasına ragmen hiç güzel çekemiyor hatta sol mememe tamamen küstü biboronda kullanmamakta ısrarlı hertürlü başlıgı denedim. emmediği mememi sağıyorum dondurucu süt doldu ama malesef atmak zorunda kalıcam. oysa diyer mememin sütü karnını doyurmaya yetmiyor ve hep huysuz aglıyor. dr mız artık ek gıdaya geçebilirsiniz dedi ama benim sımarık kızım kaşıkla verdiğimiz mamayı geriye püskürtüyor. ama birz katı kıvamda yani yogurt ve muhallabi gibi mamaları 70ml civar 30 dk da anca yiyiyor. ama bende azimle emzirmeye devam ediyorum. blogumda yazmıştım emzirme tavsileri olarak  bi bak istersen ama ben herzaman için sessiz karanlıkta emzirmeyi tavsiye ediyorum. sütü arttırmak için çok klasık olacak ama bol yeşillik bol su ve sık sık emzirmen imkanın varsa pompayla sağ...

12/26/2009 19:45:00

Oğlum doğduğunun ertesi gün fototerapiye alındı,değeri çok  yüksek olduğu için(21) orda hemşireler sütüm yetmdiği için mama vermişler,sarılık tedavisinde vücuttan sıvı atımı çok önemli tabi,bunun için de beslenmesi gerekli dediler..ilk 10 günümüz hastanelerde geçti yani yorgunluk ve stres içinde...Eve döndüğümüzde sütüm hala yetersizdi.Pompayla sağdığımda moralim daha da  bozuluyordu.En fazla 50 ml çıkıyordu.Sonra bi sitede okudum bebeklerin sütü çekmesiyle pompadaki çekme aynı değil.Bebekler bu konuda çok daha iyi ,pompayla boş görünen memeden bile bebişler süt çekebiliyorlar yani..İlk ay , günde 3 kez her defasında  30 ml mama verdim ,sonra da miktar gittikçe arttı.Ama emzirmeye de devam ettim ve süt gittikçe arttı.Şimdi günde 1 kez o da geceleri 90-120 ml arasında mama alıyor onun dışında emziriyorum oğluşumu.Kilo alımı da gayet iyi.Kendimi suçlu hissediyordum mama verdiğim için,eski ev arkadaşımda aynı şekilde büyüttü iki bebeğini ve her ikisi de 2 yaşına kadar anne sütü aldılar.Yani bebekler memenin tadını alınca zor bırakıyorlar:)O arkadaşım beni çok rahatlattı,kendini kötü hissetme ,yoksa sütün daha da azalır dedi,gerçekten kafaya takmayınca süt te arttı:)Rahat ol ve "Ay mama mı veriyosun ?"diyenlere rahatça evet veriyorum de konuyu kapat.Her anne  çocuğu için en iyisini yapmaya çalışır...

12/29/2009 13:46:00

Yanıtlarınız için çok teşekkürler, ben şimdi düzenli olarak sağım yapıp sütümü artırmaya çalışıyorum. Evet aklıma gelip canım sıkılınca dahada azalıyor süt, 40 günümüze yaklaştık inşallah bundan sonra daha da artat sütüm :s

01/14/2010 18:26:00

Deynerya, umarım yoluna girmiştir herşey.  Moral en önemli şey. Bir de uyku ve su elbette. Emdikçe çoğalıyor. Bir arkadaşaım hiç sütü gelmemesine rağmen, emizk niyetine emsin kızım diyerek 3 ay boş boş emzirdi. 3 ayın sonunda süt gelmeye başladı ve tam 16 ay emzirdi sonrasında bebeğini. Yani pes etmek yok:)

02/21/2010 11:48:00

Uzun zamandır yorumlarınıza bakamamıştım:) Neredeyse 3 aylık olduk. Kafama takmayı, sağmayı ıvır zıvır ne varsa bıraktım. Günde 3 yada 4 kere mama alıyor geri kalan zamanlarda keyif olarak cuk cuk emiyor :) Gittiği yere kadar gidecek böyle herhalde :)

02/22/2010 11:30:00

Deynerya,
Ben de istemeden 4. haftada takviyeye başladım. Halbuki çevremden duyduklarımın etkisiyle uzun süre anne sütüyle bebeğimi besleyeceğime (beslemenin normal olduğuna) inanmıştım ama olmadı. Sonuç: bebeğim sağlıklı kilosuna ulaştı, şimdi daha hareketli bir bebek. Bebeği aç bırakmanın anlamı yok...
Konuştuğum doktorlar anne sütü almanın yanında formül süt vermenin sakıncalı olmadığını, hatta anne sütünün çok az miktarda da olsa bebeğe gereken bağışıklık değerlerini sağlayacağını söylüyor. Ayrıca, sütün ileride artabilir -önemli olan stres yapmamak galiba. Herkes içindeki sesi dinlemeli bence. Ben de sağmayı bıraktım, şimdi her istediğinde emziriyorum ve sütümün arttığını farkettim.

03/03/2010 20:50:00

ben denediğim onca şey sonrasında sütün öyle yiyip içmeyle artmayacağına emin oldum.. (galiba kimisinin süt bezleri küçük oluyor, kimisi doğuştan şanslı:)))) bebeğime 2. gününden beri mama veriyorum. şu anda 4 aylık ve günde 160-180cc mama alıyor.(gün içinde parça parça) doktorum bu miktarın bir öğünde alınacak kadar az olduğunu ve mama yediriyorum bile dememem gerektiğini söylüyor.. belkide beni rahatlatmak istiyordur.. sonuç olarak "herkes kısmetini yer" hesabı bizim bebeklerimiz olan sütle idare etmek zorunda üzülmek bi işe yaramıyor.. zaten şu anda kullandığımız mamalar son derece kaliteliymiş için rahat olsun...

03/09/2010 20:49:00

Siteye daha yeni üye oldum ve ik cevabım mama konusunda. N e acı!Ama ben de bu aralar bu konuya takılmış vaziyetteyim. Oğlum 3,5 aylık. Doktorumuz kilosunun yeterli olmadığını ve mama takviyesi yapmak gerektiğni söyledi. Kahroldum!!!!
Mamayı öyle bir çekilşi var ki, içim eridi. Sütüm az benim de
, ama çok üzüzlüyorum mamayı verirken. kimyasalı çocuğuma veriyorum diye.Sizleri de okuyunca yalnız olmadığımı anladım....

03/10/2010 06:48:00

kızım ilk doğduğunda sütüm azdı hatta ilk hafta vermesi gerekenden fazla kilo vermişti sürekli memede kalmak istiyor çünkü doymuyordu annem eşim herkes mama diyordu inatla vermedim sürekli emzirdim her ağladığında verdim  ayrıca her yemekten önce bir tutam dereotu yedim ve kuru incir 2 bardak suya 7 kuru incir koy kaynat ılıyınca iç -ibrahim saraçoğlu formülü- bunun çok faydasını gördüm kilo almadım
  veee sonuç kızım neredeyse 5 aylık sadece anne sütü alıyor 7,5 kg 
   bence yılmadan deneyin her kadının fıtratında emzirmek vardır 

03/15/2010 14:20:00

offf.. bende aynı dertten muzdaribim, oğlum 3. haftasından beri, mama takviyesi alıyor. sütüm hep aynı.. yapılabilecek herşeyi yaptım. bol sıvı, komposto, helva, yeşillik, rezene çayları vs... artmıyor.. annem hep dediki kızım herkes nasibini alacak kendini yıpratma.. ama en çok içimi sızlatan oğlum memeye çok düşkün, emmeyi çok seviyor, bol bol sütüm olsaydıda doyurabilseydim oğlumu keşke.. ne yapalım var olan süt azalmasın, bu kadarda olsa emsinde, artmasından vazgeçtim artık.

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
0-6 Ay bebeği olanlar

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...