ben ve çocuğum

Ynt: ben ve çocuğum

05/09/2011 12:40:00

chulya haklı fakat bazı bebekler mizaçları gereği "zor bebek" sınıfında olabiliyorlar...9 kriter var  (duygudurum, uyum sağlama, uyku düzeni, çelinebilirlik v.s.) bebeklerin mizaç özelliklerini belirlemek için sizinki sanırım 9 unda da zor bebek sınıfına giriyor...burada aslında sorunu yaşayan büyük oranda sizsiniz.
sizin bebeğinizle, kendinizle ve yaşamınızla ilgili duygularınıza ve ihtiyaçlarınıza kulak vermeniz gerekiyor ve onları minimum da olsa karşılamalısınız. Sizinde stresi tolere etme ile kaynaklarınızda bir azalma sözkonusu, kendinizle ilgili mutlaka destek almalısınız (arkadaş, anne, eş, spor, hobi, terapi gibi..), bebeğiniz için kendinize iyi bakın, böylece bebeğinizle ilgili sorunların hafiflediğini göreceksiniz.

05/09/2011 13:28:00

:))) bende aranızda yeniyim arkadaşlar bir bebekle ilgili hem yemekleri hem davranışları oyunları gelişi herşeyiyle ilgili psikolojik açıdan bilgi alabileceğimiz bir sürü site varbende kendi açımdan çogul psikolojisinde yalnız kaldığımı hissediyorum çünkü bunlarla ilgili net bir bilgi alamıyoruz  büyük şehirde olmayıncada seminerler falan olmuyor . biriside bu konuya merak salsın istiyorum:))))

05/09/2011 14:12:00

merhaba tria, burada bir üçüz annesi daha var, siz de ikinci oldunuz :)

05/09/2011 16:49:00

http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=128599
bu kitaba bakma şansınız oldu mu?

05/10/2011 06:16:00

sagol selencem hoşbulduk canım . kimki o ben beya bi gruplara falan baktım ama göremedim biliyosan bana nikini yönlendirsene diğer sitelerden bildiğim biridir belki

05/10/2011 06:24:00

malesef kitaba bakma şansım olmadı  .şuan onu alma şansımda yok zaten .allahtan bu sene yaşadığımız yere bi çocuk gelişimci geldide sağolsun gidemesek bile telefonla sorduğumuz her konuda yardımcı olmaya çalışıyor . ve şuan en büyük sorunum tuvalet alışikanlığı hala  başlamadım ve nasıl yapacağımıda bilmiyorum

05/10/2011 09:35:00

slm ben uzman falan değilim ama hepimiz gibi en iyi en verimli anne nasıl olabilirim diye hamileliğimden beri hatta öncesinden beri sürekli araştırma içerisindeydim en çok üstünde durduğum konu ise zekasını nasıl geliştirebilirimdi.bebeğin anne karnından 3 yaşına kadar zekasının geliştiğini ve bu durumun anne ve baba zekasıyla alakalı olduğunu hatta direk annenin zekasını alacağını  söylemişti tanıdığım  drlardan birisi ve 3 yaş  sonrası verilen eğitimle kalan zekayı koruyoruz demişti.bende hamileliğimde iyotlu tuz alımından tutunda yapılabilecek en sağlıklı beslenmeye kadar (ki tuz yasdak normalde ama zekayı etkilediğini okumuştum o yüzde  yasakları çiğnedim) çok üstünde durmuştum.hatta yemek  listemide yazabilirim isterseniz ki ben gebelikten 2 ay öncesinde başladım düzene sokmaya kendimi folik asit kullanımı ile beraber .doğumdan sonrada üstünde durduğum diğer konu uyku olayı idi yani kendi kendine uyutma konusunda çok kararlıydım hala başarmak için debeleniyorum çünki tamam işte bu ,bundan sonra böyle gidecek diye bir olay yok sürekli değişim içindeler ve biz kararlılığımızla onları eğitmek için çabagösteriyoruz :(.doğduğundan beri onunla sürekli konuşarak kendini ifade edebilmesi açısından  yaptığımız herşeyi konuşarak yaptık ilk doğduğu gündne beri her organın ismiyle söyledim ben ver elini kolunu vs. şuan her organının adını biliyo ve renkleride birçok hayvan adınıda hatta birçok şeyin isminide banyo mutfak yatak odası kapı salon hadi mutfağa dediğimde y ada hadi banyoya dediğimde sebebini açıklamamaı bekliyo mesala yemek yiyeceğiz hadi mutfağa dersem benden önce mutfakta masanın yanında beni bekliyo oluyo ya da hadi yatak odasına bezini alıcaz dedğimde benden önce kapısında bekliyo oluyo yada hadi dişlerimizi fırçalayalım dediğimde banyonun kapısını tak tak diye vurarak beklemeye alıştı ama sebebini söylemezsem bekliyo tepkisizce hadi banyoya desem gitmez yani ama banyoda şap şap yapıcxaz deyince gider( şap şap=banyo yapmak):)))...şu sarı ayıcığı yada ördeği ver deyince oyalanıp bir müddet sonra bana uzatabiliyo bu aydan beri  ki diğer şeyleri  2 ay öncesindede biliyodu biz 5.aydan beri diş fırçasının ve işlevinin ne anlama geldiğinide idrak ettik çünki dişleride 4.5 aylıkken çıktı.ben sadece konuşmamın ve onu bir birey olark kabul etmenin ve ona hwerşeyi öğretecek kişi olarak kendimi görmemin bide  bunu uygulayabilmiş olmanın haklı grurunu yaşadığımı düşünüyorum.
not:bebeğimin yapısıylada ilgili bunu biliyorum ben sadece kendim onunla sürekli ilgilenebildim ve şekillendirebilmeye çalışıyorum halaa  böyle bir lükse sahip olduğum içinde çook şanslı hissediyorum kendimi .bide ben işimi bıraktım 7-24 sadece beni görüyo ve önceliğim hep O babamız geç geldiği için sadece haftasonları babayı görüyo ve yaşadığımız şehirde akrabalarımız olmadığı için çoookkk nadirr akraba falan görüyo...haliyle ailelerle yaşanan sorunlarda min.noktada bizde kimsenin müdahale etme gibi bir durumu yok  olduğu zamanda ben anneyim deyip izin vermiyorum zaten sallamak falan istiyolar mesala...
bu kadra şey yazdım ama asıl merak ettiğim nelerle beslemeliyim , hangi oyuncaklarla oynarsak daha verimli oluruz ,daha fazla nasıl sosyalleştirebiliirm,kendini ifade edebilmesi için daha fazla nelr yapabiliirm ve ona sevgimi onu çook fazla şımartmadan nasıl en üat seviyede gösterebilirm ve en önemlisi onu nasıl iyi bir insan olarak yetiştirebilirim......

baya uzun oldu umarım konuyu aşmamışımdır ve umarım işinize yarar ... eksiklerim varsa ya da artılarım yorumlarsaqnız sevinirim ben sürekli halaaa araştırma meraklısı olarak sizi ve diğer tüm yazıları takip ediyo olacağım:))

05/10/2011 11:28:00

prensesim valla doktorların söylediklerini çürütecek şeyler yazmışsın ne kadarı doğru olur yada her bebek ne kadarını alır bilemiyorum ama konuşmanın kesinlikle çok faydalı olduğunu burda kendi arkadaşımdan biliyorum 1 aylıkken bile konuşup saatlerce masal anlatırmış dedesi şimdi 4 yaşında ama 2 yaşında falan belki daha küçük istiklal marşın bile okuyabiliyordu . o yüzden konuşmak çok çok önemli .
yemekle ilgili sadecebir anne olarak tavsiye edebilirim her türlü sebzeyi motlaka veriyorum ben özellikle bi doktor brüksel lahanasında sütten daha fazla calsiyum var demişti o günden beri her hafta her sebzeyi yapmaya çalışıyorum et tavuk balık dönüşümlü veriyorum . ciğer mesela normalde çocuklar yemediği için kıyma gibi rondoda çekip çorbalarına katıyorum yada biraz fazla unlayıp kızartıyorum çıtır çıtır oluyor arada bir öyle yapıyorum tabi benimkiler daha büyük . zencefili bana çok tavsiye ettiler henüz yapmadım ama zencefilli kurabiye falan yapılabilir . ben balla karıştırıp vermiştim bütün kış . diğer konularda benim çok bi çabam olmadı kalabalık oldukları her türlü şeyden oyun yaratabiliyorlar

05/10/2011 11:55:00

sevgili tria bende hamileliğimden beri sürekli konuştum bebeişimle ve bir anımı anlatmak istiyorum sabah 9.45 te doğdu meleğim ve saat 23 e kadar deliksiz uyudu ama sonra tüm gece boyunca hiç susmadı ben çok perişan bir halde olduğum içinde ilgilenemedim bebeşimle ama sonra gece saat 3 gibi kendime geldim ve sürekli ağlayan zırlayan ve kv sayesinde sallanmaktan kusan bebeşimi kucama aldım ve kv me sen yat anne ben ilgilenirim dedim ağlayan kızıma  başladım karnımda tepinirken söylediğim belkide ben söylüyorum diye tepindiği ninnileri söylemeye bebeğim bir anda sustu ve hareketlendi ve sonrasındada  2 saat uyudu:)))sonraki günve gecelerdede her ağlayışı her gaz sancısında tekrarlanan ve başarı ile sonuçlanan bir anımdır benim...bir yerde gaz olayının bile anne bebek psikolojisiyle alakalı olduğunu ve annenin yardımıyla bebğin bunu aşabileceğini okumuştum ben inanaraka denedim  ve sadece 2 ay gaz sorunu yaşadık min noktada oysaki hewrkesin tabiiriyle gazlı bebek damgasını yemişti prensesim...
bide birgün dr muayene edeceği sırada ağzını açması için çubuk sokacaktı boğazını kontrol amaçlı bizimki  çubuğu incelemeye başladı(3 aylık)dr şoookk bende dedim önce konuşun anlatın ne yapacağınızı o zman izin verir diye dr knuştu falan sevdi aç yavrum falan diye güzelce ilgilendide bizimki ağzını açtı :)))yani herşeyi konuşarak anlatarak yapmaya alıştık sebep sonuç ilişkimiz var her olyımızda...biryerleri açmak istiyo mesala ben hayır diyorum ama anlasın anlamasın sebebiini de mutlaka ekliyorum peşine bak orayı açarsan elin ezilir ağlarsın bende üzülürüm o yüzden hayır gibi ...ve ona söylediğim herşeyin doğru olmasına özen gözteriyorum ben mesala sabah kalktık günaydınla başlayan bir cümle kuruyorum ve gün içinde yapacaklarımızı planlarımızı nalatıyorum ve mutlaka uygulamaya çalışlıyorum eğer uygulayamazsamda mutlaka sebebini açıklıyorum amaann  çocuk deyip geçmedim hiçç...eğer ezerse diyelim  elini yardım edip çıkatıyorum ama tepkimide gösteriyorum o da artık ağlamıyo zaten çünki ben hayır demiştim ve o benim hayır dedğim olayı yaptı ve dediğim başın ageldi en azından artık bunları anladığını da biliyorum ...ama ben bşley demeden başına canını yakan bir olay geldiyse ağlıyo biraz ama çok değil çünki kendi hatası düşmeside vurmasıda vs.biz vurduğumuz yerlerden de cici diyerek özür dilemeyede alıştık çünki masanın suçu yokki suç bizim biz vurduk duran masaya demi amaa:))bunuda biyerde okumuştum hani vurulan yere bebeği susturmak için ah ah diye vurulurya bu da bebekte yada çocukta yaptığı tüm hataların sebebi olarak başkalarını görme duygusunu geliştirirmiş biz o yüzden cici cici diye seviyoruz ama hatalıysak:)))

05/10/2011 13:02:00

evet kesinlikle katılıyorum size bebeğin yapısıyla çok çok alakalı herşey ben bunu daha önceki yazıdada yazmıştım zaten ben sadece şekillendirme adına ona uygun olan yöntemleri denemeye çalışıyorum kendi bebeğim için ama aynı yöntem başka bir bebekte işe yaramayabilir ben sadece deneyimleri yazayım istedim aslaa yanlış anlaşılmak isteemem ben bu konuda uzman değilim ama deneyerek uğraşarak her anne gibi çaba sarfediyorum belki denenmemiş şeyler varsa altarnatif olsun diye paylaşmak istedim :))hepimiz güle güle büyütelim bebğimizi...

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...