İzmir Montessori Anaokulu

<123>

Ynt: İzmir Montessori Anaokulu

06/06/2012 20:22:00

Gulcandeniz ben de Bostanlı'da oturuyorum,Montessori sistemini çok beğeniyorum ancak okul bana çok uzak geldi.Siz kaç yaşından itibaren gönderdiniz? (bildiğim kadarıyla 2 yaşından sonra karışık yaş grubuyla birlikte eğitim alıyor çocuklar)

06/06/2012 20:27:00

Teşekkürler bu soru başlığı için, ben de faydalanacağım cevaplardan, biz de Karşıyaka'dayız ve nasıl ulaşım sağlanacağı ve başlama yaşını merak ediyorum.

06/07/2012 05:52:00

Aklıma ilk gelenleri paylaşayım:

Bu yıl babası feribotla Bostanlı'dan Üçkuyular'a, ordan servis okula götürdü. Dönüş de aynı şekilde.

Ama bu yıl Bostanlı, Karşıyaka'dan servis konulacak.

Okulun diğer okullardan birçok farkı var, ilk aklıma gelenler:

-Yılsonu gösterisi gibi bir eziyet edilmiyor çocuklara.

-Büyük bir bahçesi var ve çocuklar (kışın bile) bahçeden mahrum kalmıyor. Diğer birçok okulda büyük bahçe olmasına rağmen, bahçede sınırlı zaman geçirtiliyor çocuklara. Hatta önlerinden geçerken bile bahçesinde çocuk görmediğiniz olabiliyor (bu güzel havalarda:S)

-İç mekan çok ferah, geçişkenli. Küçük küçük odalara "tıkıştırılmıyor" çocuklar.

-Havuzu var, yaz aylarında ayrıca yüzme kursuna getmesine gerek yok. Üstelik çok eğleniyor oğlum havuzda.

-Sahibi Gülşen Hanım Almanya'da doğup büyümüş bir hanım. Türk usulü "uyanıklıkları" ya da "göz boyamaları yok:) (Bu biraz öznel bir değerlendirme oldu, ama kişisel izlenimim budur, eklemek istedim:) Gülşen Hanım'ın da iki oğlu var ve biri bu yıl bizim okula devam etti. Okulun psikoloğunun kızı, sanat terapistinin oğlu da aynı şekilde bizim okulda. Bunlar benim için büyük artılar olmuştu.

-İstediğiniz  zaman okula gidebiliyorsunuz, içeri almak için diğer okullarda yaşandığı gibi "sizi içeri alamayız, diğer çocuklar olumsuz etkilenir" vs gibi bahaneler üretilmiyor.

-Alışma sürecinde ebeveyn çocuğuna eşlik edebiliyor (çocuk okula daha rahat alışıyor böylece). "Bırakın ağlasın, ağlaya ağlaya alışır" gibi bir "zorlama" yapılmıyor.

-Birinci yılını tamamladığı için çocuk sayısı kalabalık değil.

-Yaş grupları ayrılmıyor, tıpkı hayat gibi küçük-büyük biraradalar.

-Montessori'yi moda mod, harfiyen uygulamıyorlar (ki bence bu da büyük bir artı. Bence Montessori'de bizim çocuklarımıza uymayabilecek unsurlar var.)

-Eksileri:

-Yeni bir okul olduğu için ilk yıl (bana göre rahatlıkla es geçilebilecek) bazı aksaklıklar yaşadık. Ama eleştiriye çok açıklar, bahane üretmiyorlar. Hemen düzelttiler iletince.

Facebook sayfasına bir göz atın isterseniz:

http://www.facebook.com/#!/Montessorianaokulu

Aklıma geldikçe yazarım, ya da sorularınız olursa yanıtlamaya çalışırım.

Yaş konusunu sorarım Gülşen Hanım'a. Ya da siz de sorabilirsiniz:)

(Bu arada, bu yıl da oğlumu göndermeye devam edeceğim)

06/07/2012 05:53:00

Bu arada, okul ilk yılını tamamlıyor, bu nedenle oğlum 4 yaşındayken gönderdim. Ama daha önce açılmış olsaydı o zaman gönderirdim.

Öncesinde yaşadığımız kreş deneyimiyle kıyasladığımda hele, kesin daha önce gönderirdim diyorum...

06/07/2012 05:54:00

Bir not daha; geçen gün okula gittiğimde emzikli bir çocuk da vardı, kaç yaşında bilmiyorum tabii:)

06/07/2012 06:29:00

"Montessori'yi moda mod, harfiyen uygulamıyorlar" cümleniz bu okul için puan vermeye yeterli bence. Montessori özentisi bir çok okul var bu şekilde, gerçek montessori okullarında buna asla izin vermezler.

06/07/2012 06:30:00

Çok teşekkür ederim bilgiler için gulcandeniz, yüz yüze görüşmek için Cumartesi okula gideceğim :))

06/07/2012 06:33:00

Bence de yüzyuze görüşmek en iyisi...

06/07/2012 06:49:00

Buca'dan daha yakın yaw:) servis ordan da alır sanirim

06/07/2012 07:00:00

Özenti okullardan değil burası. O ifadeyi sunun için yazdım: mesela belli miktarda yiyecek verip cocuk devamını istediğinde Montessori kurallarına göre vermemek... Bu hem bana hem de bizim topluma çok uymuyor. Ama dediğim gibi bunlar benim kişisel görüşlerim/tespitlerin. Dolayısıyla okula puan verme kriteri yapılması haksızlık olur. Bence gidin görün çok seveceksiniz....

<123>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
montessori eğitimi

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...