Çocuğunu severken küfretmenin zararı var mı, yok mu?

07/08/2010 03:52:00

Sevgili anneler,
Tartışma konuları olarak ortaya koyduğumuz sorulara vereceğiniz cevapları, Alternatif Anne e-dergisinin ağustos ve eylül sayılarında ANONİM olarak değerlendireceğiz.
---------------------------------

Çocuklarımıza neler diyoruz neler! Anlaşılmaz, gaipten gelen komik kelimelerin yanı sıra "götü boklum", "şapşal", "zibidi", "tipsiz" diyenler azınlıkta değil!
Nereye kadar?

Ynt: Çocuğunu severken küfretmenin zararı var mı, yok mu?

07/08/2010 06:10:00

ben de severken ve çocuk o anda gayet sevildiğinin, mıncırıldığının farkındayken "eşek sıpası, böcek, boklu, vs. gibi "hafif" şeyler söylemenin hiç bir zararı olmadığını düşünüyorum. çünkü çocuk aradaki farkı gayet iyi anlıyor bence.

07/08/2010 06:19:00

pamukelma,başka bir soru da yorum olarak yazmış, 3 yaşına kadar sevgiyle gülerek söylediklerimiz eşşek sıpası vs onlar tarafından da benimseniyor. Ben de eşşek sıpası annesinin sıpası,yavru sıpa diye sevenlerdenim,hatta bir ara babası kalorifer böceği derdi:)))

3 yaş sonrası-yeğenimden biliyorum- çevresinde edilen küfürü algılıyor ve her fırsatta kullanıyor.  araba kullanırken edilen küfürler de dahil buna. Ben kendi adıma bu küçük yavruların ağzına küfürü yakışştırmıyorum, babasına da kızıyorum,araba kullanırken dahi küfür ederse.

07/08/2010 07:00:00

evet o yas durumu cok dogru. tekrar olacak ama konusu oldugu icin yazayim. buyuk kizim dogdugu gunden bugune esimi ve kendimi gozumun onunden gecirdim de, o buyurken, biz de ona hitap sekillerimizde, davranislarimizda, onu sevis bicimlerimizde bile cok buyuk degisim yasamisiz. ve bu degisimi o yonlendirmis. simdi "gak" derken bile dusunuyorum valla cok gerginim :) "anne o kelime tdk sozlugunde yer almiyor" dicek saniyorum.. aklima geldi, benzin diyemiyorum ben, beenzin diyorum, babasi dalga gecmisti bi kere, onu ogrenmis her seferinde duzeltiyor, anne beeenzin dedigin surece ben bu arabaya binmem. soyle agzimi yaya yaya bile konusamiyorum, ise bak.

07/08/2010 07:15:00

pamukelma,senin abla da pek fenaymış,hakkı devrim mi mübarek:))çok merak ediyorum ablayı. 

07/08/2010 07:23:00

senay, bir de buna 3 yasina kadar kitap almadik, okumadik (bu da uzman basligina giriyor aslinda). nasil oldu diyorum ben de. her cocugun bir yone ilgisi diger yonlerden daha yogun oluyor diye buldum sonunda. okudugum kitaplarda bilerek bazi kelimeleri atliyorum ya da yerine baska kelime koyuyorum, duzeltiyor, turkce takintisi var.

07/08/2010 07:40:00

Her şeyin bir yeri ve zamanı var. Ben 18 yıl turizm sektöründe çalıştım. İlk başladığım yıllarda hayvan herif bile diyemezdim. Sonra sonra sorumluluk alıp titrler kabarınca bir takım insanlara iş yaptırmanın tek yolunun ağız dolusu küfür edebilmek olduğunu fark ettim ve öğrendim. Ne oldu? İşlerim aksamadan yürüdü. Yeri geldi sıkı kadındır, lafını esirgemez denildi ama kimse küfürbazdır, ağzı bozuktur demedi. Çünkü sadece çok gerekli durumlarda küfre başvurdum.  Birine s...r dediğimde tartışma biterdi. Çünkü üzerine laf söylemezdim artık, yani son noktaydı orası. Hiç zararını görmedim. Şimdilerde tek sakıncası bilhassa haberleri dinlerken:) veya trafikteyken gayrı ihtiyari bu kelimeyi kullanıyor olmam. Kızım da büyüdüğünde sadece bu dilden anlayan insanlarla mütemadiyen karşılaşacak. 
Selin'i severken daha bir kere bile küfür etmiş değilim. Gülerek bile yapmam bunu. Yarın öbür gün o sözün gerçek anlamıyla ve hiç te komik olmayan bir biçimde söylendiğini duyduğunda şaşırmasını istemem. Her söze hazırlıklı olabilmesinin yolu o sözcüklerin anlamlarını, kendime göre değiştirmeden ya da yumuşatmadan yeri ve zamanı geldiğinde öğretmek. Herkes her sözcüğü kendi yüklediği anlamdan hareket ederek kullanmaya kalkınca neler olduğunun en güzel katı bizatihi kendi memleketimiz, çoğunluğun kullandığı dil olmasına rağmen artık anlaşamadığımız Türkçemiz ve çok konuşan ama hiç bir şey söylemeyen insanlarımızdır. Dil meselesi bu ülkenin en büyük yaresidir ve çok derindir. Biraz ağır ve damardan oldu gibi ama neyse...

07/08/2010 08:42:00

Can Yücel'in mahkemedeki savunmasında "Bu memlekette göte göt denir" dediğini hepimiz biliyoruzdur.
Sorun galiba söyleyiş tarzıyla da alakalı.
Çocuğu "tatlı totişlim" diye sevmek var, bir de kızınca "göt herif" demek. İkisi çok farklı.
Sevgi sözcüğü olarak ya da hakaret olarak kullanmak arasında dağlar kadar fark var bence.

Ama tabii sevgi sözcüğü olarak kullanmak da, çocuğun o sözleri öğrenmesini getiriyor peşinden.
Pamukelma'nın daha önce yazdığı gibi, oğlum da etraftan değişik bir şey duyduğunda (mesela o-ha) ağzı dolu dolu "anne O-HA" ne demek diye soruyor, tekrar ediyor :))

Oğluma öfkeliyken küfür/hakaret sözleri söylemeyi doğru bulmam. Ama severken vücudumuzun birtakım uzuvlarını söylerim... (ama niyeyse bazıları ayıp sayılıyor işte :))

Küfrü bir şekilde hayatının bir döneminde öğrenecek zaten, ama ben öğretmiş olmayı istemem. Daha doğrusu büyüdüğünde habire küfürlü konuşan bir erkek olması hoşuma gitmez. Hele o. çocuğu, s.tir, .mına koyim gibi erkek egemen küfürleri söylemesini zinhar istemem.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
ALTERNATİF ANNE

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...