ek gıdaya geçiş..

05/05/2012 11:13:00

benim oğlum da 5.ayını 2 gün sonra bitiriyor inşallah. atopik dermatit diye besin allerjisi çıktı daha ek gıdaya geçmeden.yumurtadan oluyormuş.bugünlerde ağzıma bile sürmüyorum ama hala cildi pütür pütür ve kaşınıyor sürekli.
4-5 gün önce biraz yoğurt tattırdım.sevdi ama korktum.bıraktım vermeyi.elmanın suyundan verdim azıcık.eline havuç tutuşturuyordum,çok sevmişti ama artık almak istemiyor. şimdi ben başlicam ek gıdaya ama neyle nasıl başlamalıyım?taze soğan ve sarımsağı temizleyip olduğu gibi mi veriyorsunuz? bizim yediğimiz yemeklerin suyundan azıcık azıcık versem sorun olacak mıdır?annemler öyle diyolar çünkü.
bir de sadece anne sütü alıyor. neyi ne zaman ne kadar miktarda vericem.haşlanacakları ne kadar haşlicam? yardımlarınızı bekliyorum...

Ynt: ek gıdaya geçiş..

05/05/2012 15:31:00

Benim dr um beslenme uzmanı 4,5 aylık olduğunda minik minik meyve suyu tattır demişti. öncelikle cam rendeden geçireceğin ayrı ayrı armut ve elma verebilirsin. günlük yarım yese bile çok iyi. 3 gün kuralına uyarak ver alerjisi var mı yok mu başka türlü anlaşılmaz. 5 aylık olduğunda ev yoğurdu vermiştim. bi kaç gün öncede çorba verdim. Tencereye çok az hazır su koydum üzerine haşlama teli (sebzeler direkt suyla temas etmemeli) üzerine de minik minik doğradığım kabak, kırmızı taze biber ve pırasayı haşlayıp( 15 dak kadardı sanırım) blendırdan geçirdim sonra içindeki suyla biraz karıştırıp süzgeçten geçirdim. ilk denemesi olduğu için sulu verdim. güzelce içti yalnız pırasa ilk seferde ağır olabilir. en güzeli patates kabak ve havuç üçlüsü. ertesi gün içine azıcık irmik koyup püre kıvamında verdim. 3.günde süzgeçsiz pütürlü.   dr uma sordum çatalla ez blendırdan geçirme çünkü6 ve 7. aylarında pütürlüye alışmazlarsa sonra çok uğraşırsın dedi. ölçü olarak yarım çay bardağı alsa yetermiş. sabah anne sütünden bi kaç saat sonra uygunmuş ilk zamanlar için. 10 gün sonra da kıymaya başlıycaz o da 1 çay kaşığı büyüklüğünde. ara ara mevsim meyvelerinden vericem yine. kahvaltıya da 3 hafta sonra başlıycaz peynirle. tüm çorbalarına pirinç irmik ya da bulgur koyucam ve hepsinde 3 gün kuralı geçerli. küçük kaplarda buzluğa da koyabilirmişim. bu arada kullandığım ürünlerin hepsi organik.

Ynt: ek gıdaya geçiş..

05/06/2012 08:54:00

teşekkür ederim arkadaşlar..

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Baby Led Weaning - Bebek kontrolünde beslenme

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...