Süt pompası zımbırtılarını kim yıkıyor?

07/28/2011 21:15:00

Pompa kullanan arkadaşlar, pompa parçalarını sizin evde kim yıkıyor? Babalar da yıkıyor mu? 

Biz emzirme dışında cinsiyetçi işbölümünden kaçınıyoruz derken pompa meselesini atlamışız.
İşe başlamadan kısa bir süre önce stok yapmak için düzensiz olarak süt sağmaya başladım. 
Ve bir süre hiç sorgulamadan pompa zımbırtılarını yıkayıp kaynattım. Bu zahmetli işi yaparken bir gün uyandım, yahu dedim, memeler bende, emziren ve sütü sağan ben olmak zorundayım ama pompa temizliği neden benim işim oluyormuş? Doğum iznim bitene kadar bu sorgulamamı kocamla paylaşmadım, ne de olsa ben bütün gün evdeydim. Sanki evde boş boş oturuyordum ama yine de böyle hissettim. Sonra benim iznim bitti, 2 aylığına bebeğimize babası bakmaya başladı, bu kez de bütün gün bebeğe o bakıyor diye konuyu gündeme getirmedim. Oysa bu sefer de o bütün gün evdeydi. 

Bakıcı işe başlayınca pompa parçalarını kocamın eline tutuşturmayı planlıyorum. Bu arada kendisi temizlemeye hiç talip olmadı ama. Hatta geçen gün yemekten sonra uyuyakalmışım, gece 1,5 buçukta süt pompası zımbırtılarını yıkayıp kaynatmak zorunda kaldım. Ben uyurken kocam biberonları yıkayıp kaynatmış ama pompayı ellememiş. Biberonu ertesi gün kendisi kullanacak ya, onları unutmamış. Pompa parçalarını neresi yıkanır, nasıl sökülür bilmediğinden ellememişmiş. Oysa doktoralı mühendis kendisi : P

Biraz ayrıntı gibi gelebilir ama özellikle de emziremeyen, sütünü sürekli sağan kadınlar için önemli bir mesele. Ya da ben çok üşengeç bir kadınım, bunu bile mesele ediyorum!

Ynt: Süt pompası zımbırtılarını kim yıkıyor?

07/29/2011 06:34:00

Aramıza hoşgeldin  Özdeşcim,

walla kocanı hazır yetişmiş eleman diye pek kıskanıyordum.  Demek onunda atladığı şeyler oluyormuş :)  Bizim evde bu tip işleri hep kadınlar yaptı. :(  Serhat küçükken annemler bizime yaşadığından onlar ilgilendi.  Erkeklere sürekli şunu yap şunu yap diyecek o kadar çok şey var ki insanı  bıktırıyor. Bir kadın ev işinde her zaman arama/tarama halinde oluyor.  Çoğunluk erkekler ise hep kaçma eğilimindeler. Çok işimiz var çok .  İkinizide öptüm.

07/29/2011 12:13:00

ben 9 ay sırf sağarak doyurdum kızımı. en ciddi sıkıntım onların yıkanmasıydı. benim eşim de kızımın büyümesinde benim kadar rol alanlardan ama pompayı o da yıkamazdı. 

08/23/2011 12:43:00

işlerıne gelmeyen işlerden kaçıyorlar genelde,eşim her konuda yardımcı olmaya çabalıyor ama bazen zora gelınce ''yapamadım sen yap'' deyıp işi üstüme atıyor=(  mesela bebegın kakasını alamıyor.uyutabılıyor,mamasını yedırıyor,duş aldırıyor..buna da şükür dıyorum ama =) 

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Feminist Anneler

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...