"Amaan bu uzmanlar da çok biliyor!"culuk

<12>
07/08/2010 05:09:00

Sevgili anneler,
Tartışma konuları olarak ortaya koyduğumuz sorulara vereceğiniz cevapları, Alternatif Anne e-dergisinin ileri sayılarında ANONİM olarak değerlendireceğiz.
---------------------------------

Tıp dünyası "rant için çalışan" ve "insan için çalışan" diye ikiye bölündü, insanlar ne yapacaklarını şaşırdı!
Yaptığımız her şeyin eğrisini doğrusunu bir bilene sormamızı bekliyorlar.
Saçma olmasına saçma ama, medenileşmenin anahtarı da bu değil mi?

Peki ya biz anneler? Kafamıza göre takılıyor olmayalım?
İşimize geleni yapıyor, işimize gelmeyeni duymuyor muyuz?
Psikologların önerilerini nasıl ve neye göre "süzüyorsunuz"?

Ynt: "Amaan bu uzmanlar da çok biliyor!"culuk

07/08/2010 05:18:00

Ben içimin ısındığı bir uzman bulup, ona takılmayı uygun bulurdum. Ama geçen yıl kızıma hamileliğim sırasında öyle bir dayak yedim ki, psikolojim uzun zamandır bu kadar derinden sarsılmamıştı doğrusu!
Biliyorsunuz domuz gribi çıkmıştı, ortalık yıkılıyordu. Sekiz aylık hamile olunca ister istemez korktum. Doktor çok temiz bir açıklama yaptı: Kimseyi dinlemeyin, DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ'nü (W.H.O.) dinleyin. Bu işin uluslararası boyutta uzmanları onlar. 

WHO önerdiği için dört gözle aşıyı beklemeye başladım.

Kız doğunca eve en iyi marka antiseptik alındı, herkes aşı oldu. Bakıcımız hariç! O korktuğu için ona aşı yaptıramadık ve bebeğe baktığı ilk aylar boyunca tüylerim diken dikendi: Bu kadın her gün üç otobüs değiştirerek geliyor, evinde var dört kişi, biri de nezleymiş, aaaarrgghhh!!!

Derken bir açıklama geldi, WHO'dan! "Yanılmışız, itiraf ediyoruz, domuz gribi pandemiye dönüşmedi, zannettiğimiz kadar ölümcül olmadı".

Ennn güvenilir dağa kar yağdı. Ben bundan sonra hangi gazeteyi okuyayım, hangi doktora inanayım? Ben ki her zaman çevremi bilimsel yayınları takip etmeye teşvik ederim, ben de yapayım!!!

07/08/2010 06:14:00

Cuk oturmuş , bravo Hülyam , katılıyorum bu söylediklerine yürekten .

Annesi facebookun basından kendisi baby tv nin karsısından ayrılmayan bir dayı kıızm var. Kız Ela yaslarındayken kelime dagarcıgı yüksekti , renkleri ve saymayıda baby tv den ögrenmişti. şimdi 3.5 yasında elinde kahve fincanı fal bakıyor:))) Bıcır bıcır asırısını onaylamıyorum ama beceriler konusunda her bebenin kendine ait bir takvimi olduğunu düşünüyorum her zaman. Öperim.

07/08/2010 07:54:00

ferber diyenler yaninda ferberi hastalikli gorup tam tersini uygulatan yontemler de var. hepsini mi okumak gerekiyor acaba?
ben de mesela "cocuga sunu yap demektense secenek sunun"u cok kullanirim. okumadan once aklima gelmemisti oyle yapmak.

07/08/2010 08:01:00

"Çocuğumu seviyorum çocuk pikologlarından uzak tutuyorum" diyorum :)))
Ben kendim de doktorum ama çocuk doktoru arkadaşlara da çok takılırım" çocuğumu seviyorum çocuk doktorlarından uzak tutuyorum" diye :))
Gulusturkmen, ben enfeksiyon hastalıklarındayım. WHO aslında tam olarak öyle bir açıklama yapmadı. Bu da medyanın spekülasyonuydu. Hatta kendi resmi internet sitelerinde bile öyle birşey denmediğine dair açıklama var. Asıl sorun, zamanında konuşması gerekenden çok diğerlerinin konuşmasıydı. Bir de pandemi çok insan ölmesi demektir zannedildi. Ama pandemi tanımı birden çok kıtada görülmesi anlamındadır. Üstelik o dönemdeki hastanelerin halini bilseniz  domuz gribi yalanmış demezdiniz :)

07/08/2010 08:12:00

Hülya'ya, Açalya'ya katılıyorum. Ben de doktorum söylemiş olsa da, okuduğum kitaplar böylesi en doğrusudur diye hararetle önermiş olsa da  içimden gelen ses hayır diyorsa yapmadım, yapmıyorum. Bilhassa şu domuz gribi meselesinde görüşüne başvurduğum 3 ayrı doktor da aşı olun demişti ama olmadık.  Çocuklarda her yeni gelişim aşaması farklı zamanalarda farklı şekillerde yaşanyor. Ne zaman ne yapacağımı söyleyen kitaplardansa diğer annelerin tecrübelerini öğrenmeyi tercih ediyorum. Mesela Selin yatağında neredeyse doğduğundan beri yalnız yatıyor ama uyuyana kadar odasında kalmamızı istiyordu. Tracy yöntemini denedim, katiyen tutmadı. Bir gün geldi, daha tam konuşamadığı halde kendisi bay bay hadi dit! diyerek beni odasından çıkardı. Annelik uzmanlardan çok kendi iç sesini dinlemeyi öğretiyor insana.

07/08/2010 13:23:00

Ben de dergi yönetmeni olarak laubali görünmek, taraf tutmak istemiyorum ama...
tamamen kişisel olarak...
o Tracy ne arıza kadınmış lan!

07/08/2010 14:10:00

ne tek bir yöntem var ne de tek bir doğru. önemli olan çocuğunu tanımak.ama gerçekten çocugunu tanımak. ihtiyacının ne olduğunu aslında ne anlatmak istediğini anlayabilmek.kendi ihtiyacını çocuğa yansıtmak değil.uzmanlar, doktorlar vs belli rakamlar üzerinde deneyip uyguladıklarının belli bir yüzdesi dahilinde hareket edebiliyorlar.Çünkü aslında hep dediğimiz her çocuk farklı.Bir de her okuduğunu veya duydugunu doğru benimseme olayı bizim toplumumuzda pek yaygın. şu kişi uygulamış iyi gelmiş mantığı bence çok şaçma.mesela keten tohumu mutlaka tüketilmeli bilmem kaç öğün yenmeli diye bas bas bağırdılar bir zamanlar ,sonra zaman geçti (yeteri kadar keten tohumu satışı yapıldı sanırım) fındığı mutlak yememiz gerektiği beyinlerimize kazındı.kansere iyi gelenler kabızlığı kesenler bebeklerde gaza son, bağışıklığı güçlendirenler.....  evet fayda sağlayan olmuyor mu oluyor ama zarar gören de mutlak var. mümkün olduğunca doğal seyrinde güç savaşlarına ego tatminlerine girmeden çoğunu tanıyarak büyütme taraftarıyım.bir yerlerde problem hissediyorsak ben derim ki bir yerlerde bizim bir açığımız vardır.yakalayamadığımız bir süreç vardır. çocuklar genetiklerinde yok sa kolay kolay delirmezler :)

07/08/2010 19:31:00

aaa bu uzmanlarda çok biliyormuş dan ziyade bakalım bu uzmanlar ne diyormuş faslındayım.Mesela uzmanlardan biri çocuğunuza 3 yaşına kadar kitap okumayın,kitap almayın derken,başka bir uzman anne karnında bile çocuğunuza kitap okuyun diyor  ise ben,bana göre en mantıklı,en doğru olanını seçip hayata geçirmeye gayret ediyorum.Veya bebeğiniz her ağladığında kucağınıza almayın diyen bir uzmana hadi oradan deyip doğru hissettiğim şekilde davranmaya çalışıyorum.

Kısacası kendi mantık süzgecimden geçmeyen hiç bir öneriyi,hiç bir tavsiyeyi çok da ciddiye almıyorum...

07/08/2010 20:58:00

uzmanların dediklerini merak ediyorum, dinliyorum, okuyorum vs. ama kendi doktorlarımız dahil kimsenin dediğine mota mot uymuyorum ancak aklıma yatan şeyler yazmış yazarlara rastlayınca çok seviniyorum ve kitaplarını elimin altında bulunduruyorum. 

her çocuk farklı, her aile, her anne farklı. ben kendime, çocuğumun mizacına uyanı yaparım. aklıma yatmayan birşeyi yapacağım diye kendimi sıkıntıya sokamam. istediğim kadar emziririm, istediğim kadar yanımda yatırırım, her ağladığında koşar kucağıma alırım, ferber-tracy dinlemem. bu konularda bana ve çocuğuma uyan neyse bence doğru odur. 6 yıl boyunca hemen her zaman içimden geleni yaptım, söyleneni yaptığım birkaç seferde ise pişman oldum. içimden gelenlerin hiçbirinin beni pişman etmediğini farkettikten sonra çevreyi dinlemeye devam ettim ama bir daha iç sesime ihanet etmedim.

07/12/2010 18:57:00

Hülyacığım, önce soruna cevaben bir link: http://gulusturkmen.wordpress.com/2009/08/24/nasil-bir-anneyim/

Bazı uzmanların bir kusuru, imkansız şeyler istemeleri oluyor galiba.
Bebeği şekerden, tuzdan uzak tutmak insanüstü bir çaba gerektiriyor mesela. Yapıyorum çünkü şu mantığın arkasındayım: Büyüyünce tabii ki yiyecek, o yüzden iki sene iki senedir. hayatında iki sene çikolata yemezse bu onun yanına kârdır. daha iyisi, damak tadı edinirken en azından "default setting=chocolate" yapmamış oluruz. Ama tuz mesela, daha zor. Restorana gidin, bebek mıhlanmış gibi yemeğinize bakar. Vermeyecek misiniz? Tabii ki tatttıracaksınız. İşte tuz.
Hoş rejim yapmak da öyle bir şey değil mi? İnsanüstü bir çaba sarfetmek. Perricone mesela, o adam herhalde Victoria Becham ve üç arkadaşına sesleniyordur. Neyse konu saptı.
:P

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
ALTERNATİF ANNE

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...