İkizleriniz kaç yaşında ve hangi zorluklarla mücadele ediyorsunuz? Tüyolar!

<12>
11/24/2010 19:02:00

Merhabalar! 

Benim canlarım bir yaşlarını bitirdiler. Bugüne kadar yalnız baktığım da oldu bir yardımcıyla baktığım da.. 
İkiz bakımının en zor yanı hep "diğerini düşünmek" bence. 

Son zamanlarda uykuya direnme ve inatlaşma sorunlarımız var. 

Özellikle kızım.. Daha önce alıştığı ayakta sallama, pış pış falan gibi yöntemler vız geliyor. Gözlerinden uyku akarken ve esnemekten başı dönerken evin içinde at koşturuyor. 
Bir de inat! Bile bile, kızacağım şeyleri yapıyor ve tekrar tekrar ne tepki verdiğimi kontrol ediyor. Ben açıklamalarda bulunurken parmağımı sallayıp kızdığımı da belli ediyorum. Fakat sanki daha beter inada bindiriyor o zaman.. 
Oğlum da istediği şey yapılmayınca ağlamaya başlıyor ve asla susmuyor! O zaman dikkatini başka yönlere çekiyorum ama her zaman işe yaramıyor.

Şimdilik bu kadar yazabilkiyorum.. 

Ynt: İkizleriniz kaç yaşında ve hangi zorluklarla mücadele ediyorsunuz? Tüyolar!

11/25/2010 07:06:00

selamlar, benim kızımda bir inat bir inat ki sormayın. 7 aylık ama pire gibi. allahtan oğlum usluda idare ediyoruz. yoksa yanmıştım. ne zaman büyüyecekler:):):):)yaaaaaa

Ynt: İkizleriniz kaç yaşında ve hangi zorluklarla mücadele ediyorsunuz? Tüyolar!

11/25/2010 11:16:00

Benimkiler de yaramazlaşmaya başladılar. Ada gidip televizyonu kapatıcakken yüzüme bakıyor ve benim ona kızdığım gibi kafasını sallıyor ama yine de gözüme bakarak kapatmak istiyor  Doğa ise dolap kapaklarına gidip açacaksa açıyor hiç kimseyi takmıyor.
Akşam uykularımız ise Ada yı yerine koyuyorum kendisi uyuyor allahtan, Doğa ise illa sallanmak istiyor malesef dün onu da yatağına koydum uysun diye ayağa kalkıp vızırdanmaya başladı. Uykumuz sorun yani
Asıl sorun yemek!! Doğa'ya yemek yedirmek ölüm gibi her şeyi çıkarıyor ağzından yutturmak çok zor Ada yine problem yaratmıyor
Ama ben işten eve gidince yüzlerindeki gülümseme ve kucağıma gelmek için yarışmaları herşeye değer

11/25/2010 21:01:00

Birsu, yerine koyarak uyutmayı nasıl başardın? Bu akşam bir buçuk saat kızımı masajlarla, ninnilerle, masallarla yatağında uyutmaya çalıştım ama beceremedim. Tam uykuya dalacakken ayaklanıveriyor, anlamadım gitti. 

Yemek konusunda önerilerim şöyle olacak:

- Kaşığa tepki gösteriyorsa elinle yedir, mutlaka kendi kendine mıncıklayarak yemesine izin ver.
- Ağzını açmadığı zaman azıcık su/meyve suyu içirip tekrar dene.
- Yemek sırasında ilgisini çekecek eşyalar vererek zihnini başka bir şeyle meşgul et.
- Evde dolanırlarken ellerinde ekmek vb. de olsun, oyuncak kemirir gibi onu kemirsinler. çiğneme alışkanlığı ve yutma becerisi için.
- cevizli sucuğun pekmezli bölümünü ver yine oyuncak gibi.
- sıvı gıdalar içinde pütür vermekten kaçın, ya tam sıvı ya tam katı gıdalar ver.
- Doğa'yı kardeşinden ayrı bir yerde besle. Mümkünse yalnız olacağınız bir yerde.
- Yemek yemediği zaman hemen mamaya başvurma ama uzun süre aç kalmasına da izin verme. Az ve sık da yiyebilir bir süre.
- Yutamaz diye düşünerek sürekli blendırdan geçirerek verme gıdalarını. Kabak, sulu köfte, karnabaharı elindern yağları aka aka yedir. 
- yemek sırasında asla ve asla ağız burun ya da ortalık temizliğiyle uğraşma.

aklıma gelenler bunlar.. sevgiler.

11/26/2010 07:56:00

Teşekkür ederim snotra,
Ben de yemek konusunda genelde bu dediklerini uyguluyorum
Her yemekten sonra mutfakta temizlik yapmak gerekiyor
ellerine ekmek veriyorum genelde
geçen gün ikisine de hiç bir şey yediremedim
önlerine köfteleri küçük küçük parçalayıp bıraktım
yiyebildikleri kadar doyurdular karınlarını
ama bu aralar iyi gibiler dün balık yedirdim önceki dün de kabak dolması neyse ki

Uyku konusunda ise nazar deydi herhalde, ada dün zorlandı kendi kendine uyurken ağladı bağırdı falan arada aldım yerinden biraz kucakta tuttum sonra yine koydum uyudu
Doğa ise dün çok yordu tam uyuyacak derken kalkıyor annemi uğraştırdı biraz
Kendi kendine uyumasını beklemek çocuğun yapısı herhalde ben diğerini o şekilde uyutamıyorum ama adayı ağzına emzik veriyorum hadi yatalım eeee...eee falan diyorum biraz direniyor kalkıyor sonra yatıp yatağın içinde yuvarlanıyor falan bir bakıyorum acayip şekillerde uyuyakalmış. Yani uyutma şeklim böyle.

Bir de bakıcımız zorla uyutuyormuş biraz sert bir şekilde annem dün söyledi bu nedenle çocuklar uyutmaya karşı hırçınlaşıyorlar,direniyorlar sebebi bu aralar bakıcım olabilir, bu konuda da uyarıcam onu artık
Sevgiler...

11/29/2010 19:38:00

merhaba arkadaşlar,

benim bebeklerime kayınvalidem bakıyor. tek baktığı için ayak da sallamaya alıştırmış. fıttırıcaz artık. internette bir kitap gördüm. ''gece boyunca uyumak''diye biraz olsun rahatladım.gerçi kitabı bitirmek nasip olmadı ama en azından yardımcı olabileceğini düşünüyorum:)

artık saatlerce ayakta sallamak yerine en azından ayağımızda gözlerini kapar kapamaz yataklarına götürüyorsuz. orada uykuya daldıklarında uyanmıyorlar:)

11/30/2010 06:46:00

benim kızımda sürekli oğlumun üstüne başına saldırıyor. onlara çıngıraklı patik aldım. kızımın ayağına giydirdiğimde kızımın ilgisini çekmiyor. oğluma giydirdiğimde kızım deli gibi patiklere saldırıyor:) oğluma ait herşeye el atıyor.

01/14/2011 20:50:00

Kızım akşamları babasıyla uyumamaya başladı. Hep beni istiyor. İkisini sırayla uyutmak çok zaman alıyor, ayrıca benim de sabrımı fena zorluyor. Dolayısıyla oğlum hep babada, kızım da hep bende yatma saatlerinde. Resmen özlüyorum oğluşumu. Vicdanım da elvermiyor ayrıca bu duruma. Ne yapacağımı şaşırdım. Nasıl dengeye oturtacağım bu işi? 

Ayrıca kızımda kıskançlık atakları başladı. Kardeşini ısırıyor, tırmalıyor tepesi attı mı. Tepkisiz kalınamayacak kadar hırçınlaşıyor. Ne olacak bu hırçınlık halleri? 2 yaş sendromu böyle bir şey mi? Hep böyle kavgalı gürültülü olacaklar diye korkuyorum :(

01/19/2011 13:55:00

merhaba snotra
benimkiler erkek ama pek farklı değil durum açıkçası. ali baskın karakter ve kıskanç olan, kemal de vurdumduymaz ve rahat olan. genelde ali kemalin elinde ne varsa almaktan byük bir zevk alıyor, durup dururken vuruyor itiyor. kemal de genelde dayak yiyor ya da ağlamaya başlıyor. bazen de hiç umursamıyor başka bir oyuncakla oynamaya geçiyor. ali bazen kemalin elindekini zorla alıyor vermezse ısırıyor, sonra da alıp kaçıyor verirmiş gibi yapıyor kemale vermiyor vs.... şimdi 25 aylıklar ve bu durumdalar. pedagoga gittik geçen ay. kardeşler arasına girmeyin dedi. ciddi bir yaralanma olmadığı sürece, hafif vurma itme elinden oyuncak alma durumlarında müdahale etmeyi dedi. biz hep kemal mağdur durumda diye onu kollamaya çalışıyorduk ama yanlış yapıyormuşuz. şimdi gözlemliyorum sadece, bakıyorum  şiddet artacak gibi müdahale ediyorum.onun dışında izliyorum sadece.
uyku sorununa gelince. bizde de durum farklı değil. kuzularıma gündüz kayınvalidem ve gürcü bir yardımcım bakıyor. akşamları ben geldiğimde kayınvalidem gidiyor. yardımcımı da tembihledim. ben evdeyken bez değişimi yemek yedirme ve uykularını tamamiyle ben yapıyorum karışmıyor. benim için zor bir durum, çok yoruluyorum ama içim rahat. ikisine de yemekelrini yediriyorum. bezlerini değiştiriyorum, popolarını yıkıyorum, uyutuyorum. arada popo yıkama konusunda bazen babamız da yardım ediyor. böylece yorgun ama içim rahat bitiriyorum günü gece uyanıyorlar hala. bu konuda bir çözüm üretemedim henüz. bakalım artık....

01/19/2011 14:26:00

Belgin aynen benim ki de seninkilerin kız versiyonu biri baskın oyuncakları diğerinin elinden alır, diğeri de ağlar yada başka oyuncağa geçer. Ben de müdahale ediyorum ama artık etmemem gerekiyor demek ki. Bunu öğrendiğim iyi oldu.

Bu aralar Doğa'yıgeceleri uyutmakta zorlanıyorum  ama Ada bu konuda sorunsuz maşallah. Ben de akşam eve gelince kendim ilgileniyorum. Dr.Sabiha Paktuna böyle demişti bir programında uygulamaya çalışıyorum ben de.

Şu aralar benim sorunum gece uyutamamak,çılgın gibi enerji dolu oluyor Doğa ve hiçbir şekilde uyumuyor, bir de koltuklara kendini çekerek üzerlerine çıkmaya başladı bunu nasıl engelleyebilirim. Kendisi çıkıyor ama nasıl ineceği belli değil kendini atıyor resmen. Deneyimli arkadaşlardan tavsiye bekliyorum.

01/19/2011 14:37:00

merhaba birsu,
ben öğrettim. baktım nasılsa tırmanacaklar, hoplayacaklar. bari kendim doğrusunu öğreteyim dedim. önce tırmanmayı öğrettim, önce bir ayak ellerle tutunarak kendini yukarı çekme ve diğer ayak desteği. sonra da inmesini öğrettim. ters dönüp ayaklarını yere sarkıtıp elleriyle tutunarak iniyorlar şimdi. ancak bunu ali ok güzel yapıyor da kemalin ne yapacağı pek belli olmuyor. yani bir sonraki aşama şu: çocuklar koltuğa sandalyeye ıkıp inmeyi öğrendiler tamam ama bu sefer de kemal koltukta zıplıyor. zıplayınca da tabi kontrolsüz zıpladığı için inişi nereye olacağı belli olmuyor. şimdilik sözle uyarıyorum, in diyorum olmadı kendi kucaklayıp indiriyorum, sevdiği bir oyuncakla ilgisini dağıtıyorum. ama bazen de endişelendiğimi anladığı için gözümün içine bakarak ve gülerek zıplıyor. sabırlı olup fazla müdahale etmeden ama yanında olarak farklı bir oyunla ya da oyuncakla dikkatini dağıtmak şimdiki çözümüm.

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
ikiz anneleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...