artık yapabiliyoruz

<123>

Ynt: artık yapabiliyoruz

01/28/2011 02:40:00

Evet, bildigim kadariyla otizm ve beyin gelisimi geriligi olanlar yapamiyor. Gelisim surecleri farkli tabi cocuklarin. Cem oyle kucuk biseyle ugrasacak kadar durmuyor yerinde :) bu arada yurume arkadasi nasil bisey?

01/28/2011 07:42:00

ben henüz yürüme yardımcısı almadım
playsc. eski modelinde bebekler çok düşüyormuş diye okudum.sizdeki modeller markalar hangisi 

01/28/2011 08:24:00

Bizim yok, bisikletinin sapını tutup itmiş dün bir kere. Yoksa elimizden tutup yürüyor.

01/28/2011 12:11:00

Bizimkinin yurume arkadasi biziz hehe :)) neyse boyu biraz uzadi da fitik olmadan yirttim :)

01/30/2011 21:25:00

Bizim kızımız alkış, bay bay, tel sarar, gel babası yapabiliyor.Bunun dışında 1 aydır emekliyor.Son zamanlarda tutulamaz şekilde heryere gidip her yeri karıştırma özelliğine sahip olmaya başladı.Henüz konuşma adına hiç heceleme yok.Genelde fiziksel aktiviteleri yerinde duramama çok yoğun.Burun, kulak öğretmeye çalışıyorum ama yerinde sabit duramadığı için çok başarılı olamıyorum.
Kitaplarla ilgilenmeyi çok seviyor.Resimlere bakarak değişik hikayeler uyduruyorum.dinliyor, sayfaları çeviriyor.Hayvan sesli oyuncakları var onlarla oynamayı çok seviyor. 
Hayır diyerek yapmaması gerekenler için uyarmaya başladık fakat yüzümüze gülerek yapmaya devam ediyor.Sizler nasıl uyarıyorsunuz,? Ayrıca konuşması için, hecelemesi için özel bir şey yapıyormusunuz?

01/31/2011 05:58:00

Biz gelgel o kadar cok yapip soyledik ki sonunda hem yapti hem soyledi. Ama onun disinda sadece atata... diyor. Bir de dudaklariyla bvbv (bilmem anlatabildim mi) yapiyor. Cok az alkis yapiyor. Baska hareket ve ses yok. Sanirim yeterince cok soylerseniz ogreniyorlar. Hayir diyorum, ciddi tonda bikac kez. Duruyor ama sonra cogunlukla yapmaya devam ediyor. Ben de hayir diyerek engelliyorum. Lafimi kendiliginden dinlerse de aferin diyorum ve beraber seviniyoruz :)

01/31/2011 13:05:00

Ahhh ah! Dertligim bu konuda. Tek basima ben baksam cok daha kolay olacak birseyler ogretmek. Bakici beni dinliyor ama kocam hayir kelimesini hic kullanmiyor. Elektrik kablosu, bozuk para, makas, cengelli igne ile oynamasina evet demisligi var. Yapma dedigimde de kavga ediyoruz. Ona ders veriyormusum! Cildiricam az kaldi.

01/31/2011 13:05:00

Her cocugun kronolojik bir acilimi var, 1 ay oncesi- sonrasi takilmayin. Normlar bize genel dogrulari gosteriyor, her cocuk bu ay sunu yapacak diye birsey asla yok. Elbette genetik ozellikler ve cevresel kosullar cok etkili, gelisimine uygun uyaricilar ile desteklemek de.. ama 9 aylik bir bebek iki eliyle kucuk seyleri tutamiyor diye ona otizm belirtisi gosteriyor denmez... bunu soyleyen doktora iyice bir soylendim simdi!!!

Selencat, senin yaramaz benim buyuk ogluma benziyor, hareketli, aktif yerinde durmayan bir canavar... hayat cok zor ama bir o kadar da renkli geciyor. sen yazdikca ben Tuna'nin bebekligini animsiyorum. 3 aylikken sabah uyandiginda yatagin oteki kosesinden toplardim, nasil oluyor inanamazdim! senin firildak da ayni Tuna gibi :)))

01/31/2011 13:16:00

Tulin, doktor demedi otizmi benim komplo teorim o, sacmaladim sanirim :)) tuna simdi nasil bir cocuk? Dogdugundan beri kafasini tutan bir oglan cem. Simdilerde yatakta ziplamaya basladi. Tanimin cok dogru: zor ve renkli hayat :))

01/31/2011 13:23:00

Selen :) Tamam o zaman, rahat birakin cocuklari ve sacmalamayin :))

Tuna dogduktan 5 dakika sonra kafasini dimdik yukari kaldirip etrafini seyretmisti! 4,5 aylikken oturmaya basladi.. yatakta ziplamaya basladiktan sonra da hic durmadi :) Hala cok hareketli, hopluyor, zipliyor, atliyor, sicriyor! yemiyor, icmiyor, uyumuyor! buna ragmen enerjisi hep bol!  herseyden haberdar, gozunden hicbir ayrinti kacmiyor... Cok, cok yoruluyorum elbette ama gercekten cok da eglenceli taraflari var..
Hem cocuk bana cekmis yapacak birsey yok, ben Tuna'yi dogurdugum gun doktor merdivenlerini (asonsor olmasina ragmen) ikiser ikiser ziplayarak cikmistim.. eh yani :)

<123>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 nisan ayı anneleri ve bebekleri ....buyrun sohbete....

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...