tuvalet eğitimi

<12>
07/30/2010 12:14:00

Arkadaşlar, tuvalet eğitimine ne zaman başlamayı düşünüyorsun?Herhangi bir yöntem düşünüyor musunuz? Sabiha paktuna'nın yazılarına göre 3 yaş öncesinde herhangi bir zorlamaya girmemek gerekiyormuş;ama başka bir çok kaynak ve sitede de 2 yaş sonrasında uygulamalara başlamak gerek diye yazıyor. karasız kaldım

Ynt: tuvalet eğitimi

07/31/2010 11:21:00

bence çocuğun hazır olup olmadığı önemli....kaka yaptığında değiştirmeni talep ediyor mu?rahatsız oluyor mu?bezi çıkartmaya çalışıyor mu?bunların hiçbiri bizde yok...1-2 gün denedim...çiş yaptıktan sonra lazımlığa oturuyor...biraz ümit var ama yine de vazgeçtim...konuşamadığı için de zor sanki...1-2 ay sonra tekrar denemeli...

08/05/2010 14:47:00

ben de başlamak istiyorum yavaş yavaş
tuvalet eğitimi grubunda cesaret verici örnekler var

08/06/2010 05:57:00

teşekkür ederim rosa; hemen bir göz atayım..

08/06/2010 06:01:00

Feyzan,
benimkinin beziyle hiç ilgisi yok; bu aralar bez değiştirmeye karşı tepkili hatta..Bir de bakıcı işi var tabii.. Sanırım yanlışlar oluyor ben evde yokken.Doruk 2 ay kadar önce bezini açtığımda elini hemen  penisine götürüyordu, ben de hiç tepki vermiyordum( anal döneme geçiş )Ama birden kesti. Sanırım engellendi..Tuvalet eğitimi verirken de evde ben yokken yanlışlar yapılacak diye çok korkuyorum

08/07/2010 09:06:00

maaleef bakıcılar eski yöntemler uygulayabiliyorlar...kırmadan kısa bir  eğitim verebilirsin

09/04/2010 20:21:00

Merhaba arkadaşlar,
Ben biraz geriden katılmış olacağım ama, paylaşmak isterim. Kızım 21 aylık. 17 aylıkken kakasını söylemeye başladı. Saklanıp yapmalar, bezi çıkartmak istemeler, yapar yapmaz söylemeler, hepsi vardı. Araya yaz girdi, pek evde değildik. Zaten çok küçüktü, kas gelişimi ve zihinsel açıdan erkendi bence. O arada bir oturak aldım ve bezle oturttum, ne olduğunu öğrenmiş oldu, beni de izliyordu. 19-20 aylıkken, 4-5 sefer kakasını yapmaya başlarken söyleyince oturağa yetiştirdim ve oraya yaptı. Hatta 2 kere, önceden söyledi ve bezi çıkarıp yaptı. Oturaktan kakayı tuvalete atma, sifon çekme,"güle güle" deme gibi oyunlara bayıldı. Fakat çişin farkında bile değildi. 2-3 gün evdeyken külotla gezdirdim. Çişi yaparken "orada ne oluyor öyle" diye bakakalıyordu. Sonra sonra çiş yapınca "kaka" diye beni çağırmaya başladı. Fakat tuvalet eğitimine başlar gibi olduğumuz için; ne kadar sakin, doğal ve pozitif olsam da kakasını oturağa yapmayı reddetmeye başladı. Yani sıkıntıya gelemedi. Doktorumuz 2 yaşından önce erken olduğunu 2-3 kere söyledi. Ben bir şansımı denemek istemiştim aslında. Çünkü belirtiler varsa, erken başlayanların daha başarılı olduğunu duymuştum. Fakat biraz da yaş döneminden sanırım, "kaka" diye söylese de artık tuvalete gitmeyi reddediyor. Çok sefer çişini yerlere yaptı, belki birkaç gün daha öyle devam etsek öğrenirdi ama kas gelişimi açısından daha yolumuz var sanırım. Ben de işler sarpa sarmasın diye konuyu tamamen rafa kaldırdım. Çünkü pek evde oturmuyoruz. 1 hafta evden çıkmayanları duyuyorum. Oturak banyoda durmaya devam ediyor fakat yokmuş gibi davranıyoruz ikimiz de.. Görünce bazen parmağıyla gösterip "kaka" diyor. Sanki anıları canlanıyor :)) İşte böyle. 2 yaşını doldurunca kışa denk gelecek. Sanırım bahara kaldık...

09/04/2010 21:17:00

Irmağın durumu ilginç olmuş gerçekten...öğrenir gibi olmuş ve sonra vazgeçmiş ama garip olan önce kakasını öğrenmesi....yanlış bilmiyorsam önce çişi öğrenip kakayı zor veriyorlar(Sabiha Paktuna nın  deyimiyle çok kıymetli onlara ait kakalarını vermiyorlar)kışında denersiniz 24 aylık olunca...bende çınar ı bezsiz dolaştırıyorum yaz başından beri...çünkü pişik isilik mantar oluyor...şimdilerde kaka ya da çişi gelince bana bezini getiriyor,bağlıyorum yapar yapmaz bezini çıkarıp atıyor...bezlemeyip oturağa oturtunca yapmıyor...bende çok  kasmayacağım...nasıl olsa öğrenecekler...

09/14/2010 20:10:00

Ya ben işaretleri kaçırırsam diye endişe ediyorum.Bütün gün işdeyim,akşamlarsa nasıl geçiyor anlamıyorum bile. Şu an için yaptığım bir lazımlık almak.Onu tuvalete oğlumun görebileceği bir yere koydum.Hiç müdahale etmiyorum,sadece gözü alışsın istiyorum şimdilik.. bir de lazımlık mı daha kullanışlı yoksa adaptör mü;karar veremedim.Siz ne dersiniz?

09/15/2010 21:09:00

feyzan71, belki de Irmak için artık kakası kıymete bindiği için gerileme yaşadık. şimdi sen yazınca bu ihtimal aklıma geldi. çünkü artık kaka yaptığında "gel değiştirelim" dediğimde hemen geçiştiriyor.
konunun üstünde durmamdan hoşlanmıyor, reddediyor. işimiz var yani :) şimdi de 2 yaşa doğru gelişen inat durumuna tosladık galiba. şu anda tuvalet eğitimini tamamen bırakmış durumdayım.

uod, bence önce lazımlıkla başlamak daha iyi. tuvalet adaptöründen korkabilir. yükseklik duygusundan hoşlanmadıklarını duyuyorum. hem kendine ait bir tuvalet fikri hoşuna gidiyor. ben "bu annenin babanın tuvaleti, bu senin tuvaletin" diye gösterdiğimde çok hoşuna gitmişti (sonra klozete alışma kısmında zorluk yaşanır mı bilmem. ama bence zaten yeterli olgunluğa ulaşınca bu da hallolur diye umuyorum)
bence hazır olduğunda, işaretler kendini belli edecektir.

bir de kendi kendine "bez takmayacağım" diyerek birden tuvalete geçen çocuklar duyuyorum ki, sanırım dünyanın en şanslı annelerine sahipler

09/17/2010 21:52:00

Bu gün D&R dan bir kitap aldım.Resimlerle tuvalet eğitimi veriyor.Külot giyen çocuklar,klozete oturan çocuklar vb.Kız ve erkek çocuklar için ayrı.Bir süre hiç bir uygulamaya başlamaksızın belli aralarla kitabı konuşalım bakalım.Tuvalette de lazımlığı var,gözü alışsın diye..

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2008 kasım anneleri burada buluşalım

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...