4+4+4 nedir, ne degildir?

03/08/2012 10:51:00

bilen, muspet menfi konu hakkında fikri olan,
elinde bilgi kaynagı link olan, paylasabilir mi?
konusalım anlasalım:)
selamlar,
bol gunesler.

Ynt: 4+4+4 nedir, ne degildir?

03/08/2012 11:12:00

60 ayını doldurmuş çocuklar ilköğretim 1. sınıfa başlar
5. sınıf itibarıyla branşlaşır (=ortaokul misali her dersin öğretmeni farklılaşır) ve kur'an,tefsir,fen,coğrafya seçmeli ders olur
8. sınıftan sonra açık öğretim sistemine tabi olabilir.. kısa özet budur

03/08/2012 11:27:00

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/20051959.asp

bir de bu var, AÇEV'in görüşleri

03/08/2012 11:39:00

senem'den aldıgım linkteki ilk gorus kısaca der ki;

yeterli altyapı ve duzen olusmadıgı icin egitim yasının bese cekilmesi abesle istigal. yarar yerine zarar getirir. boyle yapılacagına gerekli sosyoekonomik esitsizliklerden mutevellit okul oncesi egitimi zorunlu hale getirmek daha akılcı ve yararalı. ki buna bende katılıyorum. ekonomik yetersizlik yuzunden cocugu okul onesi egitim alamayan onca aile var. bu zorunlu ve parasız olsa bence daha iyi olur.

altyapı sorunlarına donecek olursak; mevcut yetistirilmis ogretmenler ve mufredat gibi konular uzerine calısılmadan bu sisteme gecilmek sacma gercekten. ogretmen yok ki, keza ortada calısılmıs bir mufredat da yok. derslik de yok. oyleyse? neyi deneyecekler? diger ulkelerle mukayese etmenin de bir manası olmuyor zira onlarda yıllardır uygulanan denenmis bir sistem.

acev ne demis, ona da bakalım.

03/08/2012 11:53:00

ortaya karısık konusmus acev, odtu egitim fak. gorusune oldukca benzer. senem'den aldıgım ikinci link acıkcası hic ic acıcı degil;

meslek seciminin erkene cekilmesinden dem vurulmus keza sbs magduru onca cocuk gibi ogrencilerin ikinci kademenin basından dershanelere mahkum olunacagı anlatılmıs ve ortaogretim basarı puanın ne kadar onemsendigi yazılmıs. ongorulerinde haklı olduklarını dusunmekle beraber bunca akademisyen'in neden boyle bir kanun tasarısında gorus bildirmedikleri ve kanun teklifini hazırlayanlara baskı yapmadıklarını anlayamadım.

03/08/2012 11:54:00

- ne yapılabilir?
- ne dusunuyorsunuz?

03/08/2012 11:56:00

İça'cım, akademisyenler görüş bildiriyor veya Eğitim-Sen mesela görüş bildiriyor felan da...takan yok maalesef :((
deneme tahtası olacak çocuklar :(

03/08/2012 11:59:00

hiçbir şey yapılamaz maalesef iça :( yani kendi aramızda esip gürleyip k.ç üstü oturmak dışında :(
kredili sistem gibi, bu da denenecek ve 60 aylık bir çocuğun 40-45 dakika, hele de büyük grup içinde oturtulamayacağı, verim alınamayacağı görülüp günün birinde geri dönülecek.. ki esasen zorunlu eğitimin bu şekilde 13 yaşında bitiyor olması ve kızların gelinliğe elverişli olduğu 14 yaşında zorunlu eğitimini bitirmiş ev işlerini de öğrenecek vakti olmuş olacağı hesabıyla geri de dönülmeyecek.. içi zaten boşaltılmış olan müfredat çocukların yaşı gereği iyice basitleştirilecek.. cek.. cak.. :((((

03/08/2012 12:17:00

Kredili sistem ne absürd bir seydi.Okulun altyapisina uyuyor mu uymuyor mu hic bir fizibilite yapilmadan damadan düşer gibi uygulanmişti.Biz de mağdurları olmuştuk.

Acaba yapabileceğimiz bir şeyler var mı.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Okul Öncesi Eğitimi

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...