4+4+4 nedir, ne degildir?

Ynt: 4+4+4 nedir, ne degildir?

03/30/2012 12:42:00

Elbette olgunluk iyi ama bir de şöyle düşünün: 27 yaşında adam evlenmek ister, çocuk yapmak ister. 27 yaşındaki öğrenci ise ailesinin eline bakmaya mecbur. Türkiye'de kaç tane aile 27 yaşına kadar, kaç tane çocuk büyütebilir.

27 yaşında tıp fakültesi mezunu üstüne 5 yıl uzmanlık yapıyor sonra da mecburi hizmete gidiyor. Çocuk yapayım dese 35'inden nce mümkün değil.

Kim kızının doktor olmasını ister? :)

03/30/2012 12:46:00

neden mecbur olsun? ben üniversite öğrenciliğim boyunca çalıştım ve ailemden de para almadım, üstelik de açık öğretim veya ikinci öğretim falan değildi bildiğiniz hacettepe bildiğiniz devam zorunluluğuyla okudum

kaldı ki tıp okuyanları ayrı yere koyarak üniversite mezuniyet yaşı 27 değil 24 oluyor ki bence bu kadın için de erkek için de, evlilik ve daha önemlisi çocuk için erken bir yaş

03/30/2012 13:04:00

gamzeicin1tupkan: İyi iş bulmuşsunuz. Herhalde yarı zamanlı çalıştınız. Ama eminim 30 yaşına kadar öyle gitmek istemezdiniz.

Herkes kendini bilir tabii. Ben kendimden örnek vereyim o zaman: Ben 7 yaşında okula başladım. 5 sene ilk okul=12 yaşımda ortaokula başladım. 1 sene almanca hazırlık + 6 sene lise = 19 yaşımda bir sene bursla yurt dışına gittim, orada okudum. 20 yaşımda üniversiteye başladım. 24 yaşımda hukuk fakültesini bitirdim (ki 4 senede bitiren azdır). 1 sene adliye stajı yaptım= 25 yaş.

Dikkat edin: 25 sene ailem baktı bana. Hukuk fakültesinde devam zorunlu. Ayrıca dersler çok zor. Hem çalışıp hem de okuyayım desem bile stajyer hukukçuya bile para verilmez bizim meslekte. Garsonluk filan yapayım desem, bu kadar hırpalanmama gerek var mı?

Ki harç ve yurt parası ödeyemeyen arkadaşlarım gece gündüz çalışıyorlardı. Ben çok şanslıydım.

Nerde kalmıştık? 25 yaşımda memur oldum. 10 senelik memurum. 1.800 TL maaş alıyorum. Yüksek lisansı bitirdiğimde 28 yaşımdaydım. Doktora yeterlilik diye bir sınav var bizde, o sınavı vermeden çocuk doğurmak hayal gibi bir şey. 29 yaşımda doktora ders yılımı bitirdim. 30 yaşımda doktora yeterlilik sınavını verdim.

31 yaşında nihayet anne olmaya sıra geldi.

Şimdi de bebekle birlikte doktora tezi yazmaya çalışıyorum. Çocuğuma bakacak kreş yok. 1.800 TL maaşla ev mi geçindireyim, bebek mi büyüteyim, tez mi yazayım, tez için gerekli kaynaklar için mi harcayayım?

24 yaşında ünivesite bitiren adamın hali işte budur :)

03/30/2012 13:25:00

perilievren +1

03/30/2012 13:27:00

Küçük bir araştırma yapayım, belki ben yanlış düşünüyorum dedim. Diğer ülkelerin eğitim sistemlerindeki yaş gruplarına baktım:

İngiltere’de 11-13 yaş arası öğrenciler (7, 8 ve 9. sınıflar) Türkiye’deki orta okula benzer şekilde Secondary School’a giderler. 14-15 yaşlarında (10 ve 11. sınıflar) Secondary School Graduation adında bir “orta okuldan mezun olma” dönemi yaşarlar ve son olarak 16-17 yaşlarında (12 ve 13. sınıflar) “üniversiteye hazırlık” olarak adlandırdıkları dönemden geçerler ve bundan sonra da üniversite hayatına atılırlar.

Finlandiya’da okula 7 yaşında başlanır. Zorunlu öğrenim 7-16 yaş arasında 9 yıldır.

Japonya: Zorunlu eğitim 6-15 yaş arasını kapsar.

03/30/2012 13:28:00

Bir de yazarken aklıma geldi: Zorunlu olarak tüm Türkiye'de herkes 19 yaşına kadar okuyacak.

E, reşit olma yaşı 18. Evlenme yaşı 17. Lisede evlenen, lisede çocuk yapan olursa ne olacak?

03/30/2012 13:28:00

ben Italya örneğini biliyorum, herkez yaylana yayalana okuyor doktorasını ancak insanlar 30-35 yaş arası bir dönemde bitiriyor. Mesleğe atılabilmek de 25-30 arası hani akademik devam edilmez ise... Nereye geç kalacak bu çocuklar anlamadım. Önemli olan hayat şansı olması.Hele hele bizim gibi okuyanın, bilimin sanatın kıymet görmediği bir ülkede, bilim peşinde koşmuşun, araştırmalara yıllarını adamışsın, aldığın maaş ne ev geçindirir, ne çocuk baktırır.

bu 4+4+4 ile de eğitimi daha da kalitesiz hale getirip, kesik kesik yabancı dili saymıyorum bile (maksat dünyadan iyice koparmak) kendi içine dönük salaklaşmış bir teba toplumu yaratmak amaçlanmış.

03/30/2012 13:31:00

Ameikan pembe dizisi olacak...

03/30/2012 13:37:00

işyerinden okuyamıyorum, evde okurum artık..

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Okul Öncesi Eğitimi

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...