4+4+4 nedir, ne degildir?

Ynt: 4+4+4 nedir, ne degildir?

03/30/2012 13:43:00

dönem dönem tam zamanlı çalıştım dönem dönem de yarı zamanlı, devamsızlık haklarımı çok iyi hesapladım ve yaptım. 4 yıllık hacettepe fransızca mütercim tercümanlığı hazırlık atlayarak vaktiyle bitirdim, bu arada ilkokul ortaokul arasında özel okul yabancı dil hazırlık sınıfı okudum.. 75 doğumluyum, 93te liseyi, 97de de üniversiteyi bitirdim.. aynı yıl kamuya girdim 2000de istifa edip özele geçtim, 2004te evlendim, 2009da doğurdum

ama "geç" tabir edeceğimiz her şeyi kendi tercihim doğrultusunda geç yaptım, üniversitede aynı zamanda evlenip çocuk doğurmayı seçseydim, 4 yılda değil 6 yılda bitirir yine bitirirdim...

hayata erken atılmak her daim başarıyı getirecek diye bir kural yok, hele ki bizim ülkemiz gibi yarını belirsiz bir ülkede.. örnek verdiğiniz ülkeler belirli bir refah düzeyini yakalamış, düzeni olan ülkeler.. beyin gücü doğru şekilde kullanıldığı için bilek gücünün de maddi olarak ciddi getirisi olan ülkeler, dolayısıyla okumayan çocuklar için kaygı taşınmayan ülkeler..

ben maalesef yapılan her şeyin bir planın parçası olduğuna inanıyorum ama tek noktaya şapka çıkarıyorum.. adamlar çalışıyor.. tepki gördüklerinde geri çekilip, sonra daha büyük bir atakla bir önceki geri adımın da çok ötesine geçiyorlar.

03/30/2012 13:48:00

hayata daha erken atılmaları için çözüm zorunlu eğitim süresinin düşürülmesi midir peki? zaten içi boşaltılmış olan eğitim sistemi (ki bir akademisyen olarak benden çok daha iyi görüyorsunuzdur kuşaktan kuşağa öğrencilerin ne kadar boşlaştığını) daha kısa süre zorunlu hale geldiğinde, bu ülke daha da cahilleşmez mi?

veya daha mı (60dan da) erken okula almak mı? çocukların zihinsel ve motor gelişimleri buna izin verir mi?

03/30/2012 13:48:00

Tahmin ediyorum o zaman, uzaktan eğitime geçirilecek. Peki, uzaktan eğitimin şartlarının yerine getirilip getirilmediğini kim kontrol edecek? Yaptırımı ne olacak? Yani 12 senelik zorunlu eğitimi tamamlamayınca, tamamlaması için nasıl zorlanacak.

Mesela şimdi çocuğunu okula göndermeyen anne babaya para cezası veriliyor. 19 yaşındaki adamın babasına filan ceza verilemez, velayet altında değil çünkü.

19 yaşındaki lise öğrencisine para cezası versen ne olacak? Malı mülkü var mı acaba?

2 dakikada aklıma 20 tane sorun geldi. Bunları herhalde kanun tasarısını hazırlayanlar da öngörmüşlerdir.

03/30/2012 13:50:00

görüyor olmalılar.. ama umursuyorlar mı umursayacaklar mı soru bu :(

zaten bildiğim kadarıyla ilk 4+4 kısmı zorunlu sonrası açık lise uygulaması gibi bir şeye gidebiliyor, hatta ilk 4'ten sonra bile uzaktan eğitimden bahsediyorlardı, yani esasen uygulamada gerçekten 12 yıllık zorunlu eğitim falan olacağına inanmıyorum ben

03/30/2012 13:52:00

ah çok bilmiş:) dşünmüşlerdir derken? bakan diye oturanların eğitim düzeyi sence "düşünmek" hele hele ileriyi öngörmek gibi eylemleri yapmaya yeterli değil bence. olsaydı bugün bunları konuşuyor olur muyduk. Tek bildiğim, Bige gibi, çok sessiz vce derinden çok çalıştıkları ve sonuçlarını 30 yıl 40 yıl demeden ileriyi görerek (mecliste oturanlar değil - onlar işin kapağı) alttan alta yöneten bir kitle var, işini hakkıyla yapıyor.

03/30/2012 13:59:00

Bu arada firstladymiz reşit değilken evlenmiş bir şahsiyet. biraz önce lise sonda evlenirse ne olur derken? ne olcağı kimsenin umurunda değil. bir de güzel kamu spotu yapılmış kızlarımız okusun diye, trajikomik... "kelin merhemi olsa sürerdik" diye arka planda pankart kaldırmak istiyorum.

03/30/2012 14:01:00

cancığım kendisi 13, eş adayı 29 yaşında kendisini istettiğinde.. hani çocuklarımızı korumak için yardım istemiştik ya.. kurda kuzu :( neyse silivride bulmayayım ben kendimi!

03/30/2012 14:11:00

gamzeicin1tupkan: Ben hayata erken atılınmalı derken her eğilim için farklı düşünüyorum.

Üniversite bitirmek isteyenlerin sayısı sınırlandırlmalı mesela. Her yere üniversite kurarak ancak eğitimin kalitesi düşürülüyor. Kuzenim mesela özel Okan üniversitesinde turizm otelcilik okudu, şimdi bir yerlerde komilik yapıyor. Komi olmak için üniversite bitirmeye gerek var mı? Bu tür çocukları mesleki eğitime yönlendirmek lazım. Ama 9 yaşında mesleki eğitime yönlendirmek mantıklı mı?

Üniversite okumak isteyen insana da yaşaması, hayatta kalması için burs, kreş, kira yardımı vb olanaklar sağlamak lazım. Atatürk yapmış zamanında hatırlarsanız, başarılı çocukları devlet bursuyla yurtdışında okutmuş ve Türkiye'nin esas dönüşümünü o çocuklar sağlamış. Yoksa benim gibi okuma meraklılarını 25 yaşına kadar anan baban paranı ödesin, 25 yaşından sonra da 2 kuruş paraya çalıştırırım, okumak için senin fedakarlık yapman lazım diyerek bu iş çözülmez.

03/30/2012 14:25:00

Taze bilgi sanirim: Mufredat degisikligi, okul oncesi amac ve kazanimlarda yapildi. Yenisielime gecince paylasacagim. Bunu, ilk 4 sene ile nasil baglayacaklar merak icerisindeyim.

03/30/2012 15:12:00

psychomom 4+4+4 su dakika itibariyle yasalasti

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Okul Öncesi Eğitimi

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...