Ek gıdalara geçiş "Tarifler"

<12>
12/16/2010 21:16:00

Ek gıdalara geçişte yapacaklarımızı paylaşabileceğimiz bir bölüm olsun istedim...

SEBZE ÇORBASI

12/16/2010 21:20:00

Kızım 9 uncu ayını doldurmasına 1 hafta kaldı... Artık okadar çok şey yiyorki.... Dişleri henüz çıkmadı buna rağmen makarnayı damaklarıyla ısırabiliyor.

Mandalina yı çok seviyor.
Sebze çorbasına bayılıyor.

SEBZE ÇORBASI
Tavuk incik
Brokoli
Havuç
Patates
Kereviz
Ispanak

Bunların hepsini 40 -45 dk haşlıyorum .. çok az zeytin yağ ilave ediyorum.. Mikserden geçirip kızıma yediriyorum.. Çok çok seviyor. Herkese tavsiye ederim

Ynt: Ek gıdalara geçiş "Tarifler"

02/06/2011 18:05:00

merhaba kızım 1 hafta önce 8 ayına girdi.ek gıdalarda bi sorunumuz yok ama bisey sorucaktım aksam muhallebısını su ıle yapıyorum.ınek sutu koysam olurmu?sız nasıl yapıyosunuz?

02/17/2011 09:05:00

merhaba arkadaşlar gerçekten harika bilgiler bunlar..ben konu dışında bişey danışacam..acaba ursa da hangi hastane ve doktorda doğum yaptınız..ban ayrdımcı olbilirmisiniz acaba..ben şu an bahar da zuhal hanım a gidiyorum ama medical de ahmet beyi de çok öneriyolar..çok kararsızım..sizden önerilerinizi bekliyorumm

02/28/2011 10:25:00

merhaba güzel başlık olmuş ek gıdalara geçenler için. durucuk 1 yaştan önce inek sütü kansızlığa sebep oluyor çocuklarda. 

ben irmikle muhallebi yapıyordum. tatlandırmak içinde pekmez kullanıyordum. yada meyvelerle yapacaksam örneğin elma-armut biraz doğrayıp haşlıyordum onları ya blendırdan geçiriyordum ya da kaşıkla ezdikten sonra irmiğini atıyordum. 

ramazandan kalma hurmalar vardı hurmada çok faydalı bazen ondan oyuyordum. ek gıda döneminde kabızlık çok olduğu için kuru kayısıyla yapıyordum bazen. bazende muhallebisini pirinç unuyla yapıyordum. bizim hazır mamalara alerjimiz vardı o yüzden hazırlarını kullanamadım. zaten içimede sinmiyordu. 

02/28/2011 10:28:00

hyildiri sebzelerin haşlama süresi bana çok geldi sanki. Çok uzun süre haşlardsn vitamin değerleri kayboluyor. özellikle yeşil yapraklı sebzeleri sonradan atmanı öneririm. ıspanağın ısıtılması esnasında bir madde açığa çıkıyormuş o yüzden tek kullanımlık yapacaksan kullan ama bir kaç kerede ısıtarak yedireceksen bilmeni istedim. belki benmari usulü ısıtırsan o kadar sıkıntı olmaz. 

02/28/2011 14:08:00

saol beytiye paylasımın ıcın verdıgın tarıfı mutlaka uygulucam irmik hıc kullanmamıstım.tesekkur ederım.

02/28/2011 14:27:00

beytiye süt yerıne su mu koyuyorsunuz?irmikli muhallebı ıcın.

02/28/2011 16:44:00

meraba duru tekrar. evet içme suyu koy.  (çocuğa içirdiğin sudan) irmik çocuklar için çok faydalı, esmer bulgur, brokoli... 

pramatüre doğum yapan bir arkadaş ikizlerinin mamalarından hiç eksik etmemiş. hatta biri 950 gr doğmuştu. 1 yaş kontrolünde doktoru çok şaşırmış annesi sen bu çocukları kuma mı gömdün demiş. kemikleri çok güzel gelişmiş. o yüzden irmiği mamalarınada azar azar ilave et bence:)

sen nasıl yapıyordun muhallebisini? şeker kullanmıyorsundur zaten..

02/28/2011 16:49:00

merhaba ismim seval kızımın ismi duru senın ismin nedır?bircok yerdeı irmigi duydum ama corbalarına katılmak uzere muhallebıde hıc duymadım.muhallebıyı hep suyla yaptım doktorumuz bırcaykasıgı gıbı azbır seker koy demısti bazen koydum azcık.ama arkadaslardan duymustum yarım su yarım sut koyuyolarmıs bende sızlerle bır paylasayım dedım.onun harıcınde suyla yaptım seker cogunlukla yokkk.

02/28/2011 16:57:00

memnun oldum seval. ismim beytiye benim:) meyveli irmikli muhallebiler güzel oluyor. banada dedi şeker katabilirsin diye ben katmadım. 1 yaşa kadar şeker vermedim. muhallebisini pirinç unuyla mı yapıyordun sen? onunda besleyici değeri çok yok ya irmik o yüzden dedim.

anne sütü alıyorsa inek sütü hiç katma bence. çünkü en faydalı şey sonuçta anne sütü. yoğurtta yiyorsa için rahat olsun. bizim doktorumuz tavsiye etmedi. hatta kızımın alerjik bünyesi vardı ne yoğurt yedirebilirdim doğru dürüst ne birşey. çok zorlandım ek gıda döneminde ama çok şükür şimdi öyle tepki vermiyor bünyesi maşallah. yaşınıza az kalmış sabret derim:)

kuzenimin eşi 11. ayında başlamış inek sütüne azdan. 1 ay kaldı nasılsa dedim dedi ama kansızlık başlamıştı oğlunda..

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
"BURSA" lı Anneler

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...