BEBEK BESLENMESİNDE MAMALAR

02/21/2011 08:11:00

Yenidoğan bebekler için kendi annelerinin sütünün en iyi besin olduğu ve anne sütünün bebeğin besin ihtiyaçlarının tümünü 6 aya kadar karşılayabildiği artık bilinen bir gerçektir. Peki bebeğimiz doğması gereken ağırlığın altında doğduysa, anneden salgılanan süt bebeğimize yetmiyorsa ya da herhangi bir nedenden dolayı anne bebeğini doyuracak kadar süt salgılayamıyorsa yeni doğmuş bebeğimizi nasıl beslemeliyiz? İşte tamda bu aşamada mamalar işin içine girmektedir.

Bebek mamaları, bebeklerin aylarına göre sindirim sistemlerinin özelliklerine ve besin gereksinimlerine uygun şekilde üretilmiş, formüle edilmiş besinlerdir. Üretilmeye başlandığı ilk andan itibaren referans ürün olarak anne sütü alınmıştır ve mamaların içeriği hep anne sütüne benzetilmeye çalışılmıştır. Günümüz teknolojisi ile üretilen mamalar ise büyük ölçüde anne sütüne benzemektedir. Ancak hiçbir zaman anne sütünün yerini tutamayacağı bilinmektedir.

HANGİ DURUMDA MAMA KULLANILABİLİR?

·         Kilosu 2500 gram altında doğmuş bebekler düşük doğum ağırlıklı bebeklerdir. Bu bebekler için günlük kiloları başına verilmesi gereken enerji ve besin ihtiyacı 2500gram üzerinde doğmuş bebeklere göre daha fazladır. 2500gram altında bebeği olan annelerin çoğunun sütü bebeğinin günlük besin ihtiyaçlarını karşılamaya yetmez. Bunun için bebeğin sindirim sistemine uygun bir besin ile takviye edilmesi büyümeyi yakalama için oldukça önemlidir. Bu aşamada karşımıza çıkan en uygun besinlerin düşük doğum ağırlıklı bebek mamaları olduğunu bilmekteyiz.

·         Mama sanayinin gelişmesi, çeşitli metabolik hastalığı olan bebeklerin yaşamını devam ettirebilmeleri için de öncü olmuştur. Fenilketonüri, akçaağaç idrar kokusu hastalığı, organik asidemiler, kalıtsal tirozinemi gibi metabolik hastalıklarda mamalar bebeklerin hayatını kurtarmaktadır.

·         Annesinden herhangi bir nedenden dolayı(ölüm, hastalık durumu gibi) uzak kalan bebekler için en uygun besin mamalardır. Bebek 4 ayına gelene kadar mama ile beslenmeli, 4 aydan sonra günlük beslenmesine ev yapımı yoğurt, elma suyu gibi besinler eklenmelidir. Ancak anne sütü ile beslenemeyen, mama ile beslenen bebekler için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Yapılan çalışmalar göstermektedir ki mama ile beslenen bebeklerin anne sütü ile beslenen bebeklere göre ileride obez olma ihtimalleri, alerjik hastalıklara yakalanma riskleri daha yüksektir. Bunun için bebeği mama ile beslemek zorunda kalan ebeveynlerin konu ile ilgilenen bir uzmandan yardım almaları önerilmektedir. Bebeğin ayına ve kilosuna göre günlük verilmesi gereken dozu ayarlanmalı ve mama hazırlama kuralları öğrenilmelidir.

·         Yetersiz beslenme, stres, üzüntü, günlük sıvı tüketiminin az olması, sık emzirmeme anne sütünün verimini etkilemektir. Herhangi bir nedenden dolayı sütü azalan anneler eğer bebekleri 4 aylıktan küçükse mama ile destekleyebilir. Ancak burada emin olunması gereken konu annenin sütünün gerçekten azaldığı ve bebeğine yetmediğidir. İlk birkaç hafta sütünün artırılması çalışılmalıdır. Annenin beslenme programı düzenlenmeli sık ve uzun süre emzirmesi ile sütü artırılmaya çalışılmalıdır. Eğer süt artmıyor ve bebek doymuyorsa mama ile desteğe başlanmalıdır. 30 ml kaynamış ılımış su içine 1 ölçek kendi ölçeği ile mama alınmalı ve konulmalıdır. Mamanın bebeğin ayına uygun olması oldukça önemlidir. Aksi taktirde bebeğinizde sindirim problemleri görülebilir, böbrek sağlığı bozulabilir. Ayına uygun olduğundan emin olduğunuz mamayı mama kutusu üzerinde yazan tarife uygun olarak hazırlamalı ve bebeğinize vermelisiniz. Bütün bu aşamalarda hijyene de dikkat etmelisiniz.

Anne sütü bebek beslenmesinde yeri doldurulamayacak olan bir besindir. Bebeğin bütün besinsel ihtiyaçlarını karşılarken aynı zamanda psikolojik olarak doygunluğa ulaşmasını da sağlamaktadır. Ancak anne sütünden sonra özellikle yaşamın ilk 4 ayında bebek beslenmesinde en güvenilir besin olarak mamaları görmekteyiz. Yapılması gereken tek nokta bir beslenme uzmanından yardım alınarak bebeklerin mama ile beslenmelerini sağlamaktır. Yapılan hatalar geri dönüşsüz olabilir. Bunun için anneler bebeklerini mama ile beslemeye kendi kendilerine karar vermemeli, muhakkak bir uzmandan yardım istemelidir.

Bütün annelere ve bebeklerine sağlıklı hayatlar dilerim…

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
BEBEĞİMİ BESLİYORUM

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...