sizce işe geri dönmelimiyim?

<12>
12/25/2010 09:38:00

arkadaşlar 2 ay önce doğum yaptım ve bir oğlum oldu dünyanın en mutlu insanıyım ama evde kapanıp kalmak psikolojimi iyice bozmaya başladı,eşimin halimden pek anladığını söylemeyeceğim ev içinde yardımcı ama dışarı çıkma konusunda isteksiz buda beni çok gergin ve sinirli yapıyor.Öğretmenim,ikinci dönem ücretsiz izin almayı düşünüyordum ama çalışsammı acaba böylece eve bağlı kalmamış olurum diyorum.Eğer çalışırsam kayınvalidem ve annem dönüşümlü bakacaklar buda beni daha çok gerer diye ben istemiyorum.Bakıcı için ise çokmu erken ?Sizlerin deneyimlerinden yararlanmak istiyorum :((

Ynt: sizce işe geri dönmelimiyim?

12/25/2010 09:47:00

shule, ben de öğretmenim oğlum haziran ayında doğdu, ben 9 ay ücretsiz izin alıp ertesi sene çalışmaya başladım. eğer imkanlar sizi zorlamayacaksa bir müddet evde kalın derim. bebeğiniz çok küçük olduğu için bakıcı dilinden anlamayabilir, hatta aklınız onda kalabilir.

babane annane gibi bir imkan varsa siz evdeyken de ara ara onlara bırakıp çıkabilirsiniz. bahar gelince parklara atarsınız kendinizi, burada yeni annelerle tanışıp sohbet etme imkanı bulursunuz. bir de eşiniz bebek daha çok küçük olduğu için çıkmak istemiyor olabilir. arada hafta içi siz kanguru ya da pusetle çıkarın, alışsın çocuk dışarıdaki hayata. ne kadar alışırsa o kadar uyumlu olur sizinle gezmeye. soğuk bile olsa kalın giydirip çıkarabilirsiniz.

bunlar benim deneyimlerim, şimdiden kolay gelsin, güle güle büyütün..

12/25/2010 09:51:00

kayınvalidem ve annem çok uzak bi şehirde yaşıyorlar (1600 km)Geldikleri zaman en az bir ay kalmak zorundalar hemde babalarla beraber gelmek zorundalar malum ev ev üstüne olmuyor ,o zaman dahada manyaklaşıyorum iyi bi bakıcı bulsam diyorum ders saatlerim çok az haftada dört gün okula gidicem o dört günde öğleye kadar çalışıcam sadece ama bir yandanda emzirmeye devam etmek istiyorum offf bilemiyorumki evde kalmakta eşimle aramı bozuyor :((

12/25/2010 10:06:00

arkadaşlar teşekkür ederim cevaplarınıza ,ancak yaşadığım yer şehir dışında bir site ve önünden ne dolmuş ne otobüs geçiyor ekmek almak için bile arabaya binip 2 km gitmek zorundasınız eşime muhtaç olmak beni gezdirsin diye gözünün içine bakmak onun keyfinin gelmesini beklemek çok ağırıma gidiyor.dediğim gibi aileler gelincede ev kalabalık oluyor ve uzun süreli kalıyorlar tamamen mahremiyet gidiyor.tabiki bütün aşamalarda oğlumun yanında olmak istiyorum ama gergin ve mutsuz bir anneninde ona daha çok zarar vereceğini düşünüyorum belki bir psikoloğa gidip yardım alabilirim

12/25/2010 11:05:00

bebegini alip hergun disari cikip dolas. soguk moguk dinleme guzelce giydir at kendini sokaklara. kendi sokaginizda bile bu size iyi gelecektir. bir sure sonra sitenizde cocuklu annelerle tanisirsin zaten parkta bahcede. eskisine gore daha sosyal bir cevren olusur (benim oyle oldu, 5 senedir kimseyi tanimiyordum sitede. kizimi disari cikarmaya basladiktan sonra gorustugum bir suru insan oldu). nurturia uyesi birilerini de bulabilirsin semtinizde oturan belki.

12/25/2010 13:13:00

sizi çok iyi anlıyorum,

aslında okul saatleriniz  çok uygun
bu sartlarda bir bakıcı baksanız yakın civarınızda?

çocuktan çok ayrı kalmadığınız için emzirme işine de bi çözüm bulabilirsiniz
hem de anneanne babanne ilgili durumlar ortadan kalkar?

12/25/2010 14:51:00

Yaşadığınız sıkıntıların birçoğu da hormonlarınızdan kaynaklanıyor.arkadaşlar çok güzel önerilerde bulunmuşlar..Evde iyi vakit geçirebileceğiniz hobiler edinin.Blog tutun mesela.Bebeğinize oyuncaklar yapın çeşitli kırtasiye malzemelerinden,kumaşlardan.Komşu edinin..İnanın çok işe yarıyor.gidin karşı komşunuzun kapısını çalın ve kahveye davet edin birgün:)

stresinizi eşinizede anlatın.Erkekler böyle şeyleri duymadan anlamıyor pek.İllede kelime kelime duygularınızı,nedenlerini ve sonuçlarını anlatmanız gerekiyor ki farketsinler.

Bebeğinizin ihtiyacı sadece anne sütü değil.Sizin teniniz,kokunuz,sesiniz..Düşünsenize ,bakıcı geldiğinde anlamlandıramayacak henüz.Endişe duyacak,bununla başetmeyi bilemeyeceği için huzursuzlanacak..Aslında evet süre uzun değil.Ama seçme şansınız var.Bebeğinizden yana kullanın.Zaten en fazla bir ay sonra duruma alışmış olacaksınız,bebeğiniz agucuklara başlayacak,daha uzun süre uyanık kalacak..

Uzmanlarda eğer imkan varsa ilk 2 yıl anne ve bebek ayrılmasın diyor.Muhakkak okumuşsunuzdur '' güvenli bağlanma'' yı..Tekrar okuyun,sizi motive eder:)

Sevgiler

12/25/2010 18:04:00

SHULE arkadaşım:ders saatlerim çok az haftada dört gün okula gidicem o dört günde öğleye kadar çalışıcam, diyosun, bu şartlarda emzirmeye çok rahat devam edersin, okula giderken sütü sağıp bırakırsın ve eğer sütün varsa yeterli olur bence, mesain çok azsa  bu kadar daralmaya ne gerek varki,,,randımanlı süt sağarsan bu işin içinden çıkarsın, mutlu anne, mutlu bebek, ama emzirmeyi işe başlasanda asla bırakma, emzirmek bebeğimizin önünde ki hayatında sağlığının temellerini atmaktır bence...

12/25/2010 18:46:00

PIRLANTALARIM COK GÜZEL YAZMISSIN KATILIYORUM

12/25/2010 19:49:00

2 aylık bir bebek sahibi olarak çok bunalıyor ve hormonal olarak ve yeni değişiklikten dolayıda babaylada problemler çıkıyor olması çok doğal diye düşünüyorum. Çalışma saatleriniz çok uygun bence anneanne ve babane işini boş verin güvenebileceğiniz bir bakıcı bulabilirseniz süper olur, zaten siz okuldayken en az 2 saat uyuyacak haftada da sadece 4 gün 3 saatten ayrı kalacaksınız. buda hiç sıkıntı değil diye düşünüyorum.

herşeyden önce o bebeğin ruh sağlığı düzgün bir anneye ve evde huzurun olduğu bir aileye ihtiyacı var.  öğretmen olmanız çok hoş ve rahat, çocuğunuzla bol bol vakit geçirme şansını herzaman yakalaya bilirsiniz.

ben mecburiyetten Can 4 aylıkken işe başladım, haftada 6 gün, günde 9-10 saat evden uzaktaydım ve 23 ay emzirdim. bakıcımız ben hamile iken işe başladı ve şu an Can kreşe gidiyor olmasına rağmen kıyıpta ondan Can'ı ayıramıyoruz. kendi çocuğu olsa ancak bukadar sever. annelerle olmuyor biz 1 hafta dayandık ve her iki anneyide postaladık. en azından bakıcıya ne istediğini rahatlıkla söyliyebiliyorsun. çocuğa çorba yap, çamaşırlarını şöyle yıka, parka götür vs. ama annelerle aynı durum daha zor oluyor malesef. elimde olsa ilk 1 sene evde kalmak isterdim. fakat belkide de yoğun çalıştığım için bunu söylüyorum şu an. Çünkü şartlar her birimiz için çok farklı. çalışmaya başlarsan kendini daha iyi hissedeceğini düşünüyorsan başla derim. evde karamsar oturan bir annedense 3 saatin sonunda eve enerjik ve mutlu gelmiş bir anneyi bebeğiniz tercih eder diye düşünüyorum. sonrada doya doya yaz tatili yaparsınız:)

kolay gelsin
hande

12/25/2010 20:35:00

şunuda düşünmek gerekiyor bence. Evde çocukla 24 saat başbaşa kalan ve fazla yardımcısı olmayan bir çok anne çeşitli bunalımlar yaşıyor ve tahammülleri hiç kalmıyor. çocuklarına bağırıyor veya ani bir sinir patlamasıyla onları dövüp sonrada çok pişmanlıklar yaşıyorlar. ben bunu yakın çevremde çok sık gözlemliyorum. genelde çalışan annenin çocuğuna karşı inanılmaz bir sabrı oluyor ve birlikte çok keyifli zaman geçiriyorlar. kendinizi en iyi tartacak olan sizsiniz. nasıl daha verimli bir anne olabilirim ve çocuğumu huzurlu ve mutlu nasıl yetiştirebilirimin cevabının altında yatıyor bence herşey. hiç bir çalışma saati veya annelerin kendi adına istek ve arzuları hiç bir şekilde o anneyi diğer anneden daha iyi veya daha kötü bir anne yapmaz.

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...