sizce işe geri dönmelimiyim?

<12>

Ynt: sizce işe geri dönmelimiyim?

12/25/2010 21:06:00

2. dönem işe başlaması demen zaten 4 aylık demek ve bu çocuk annesiz kalmayacak. annesi onu asla terk etmeyecek, bütün anneler gibi o da her anın tadını çıkartmaya çalışacak. o bir anne ve o bir insan. sadece birkaç saatliğine uzakta olacak.

doğum öncesi bir panik yaşadım, nasıl olacak artık her dakika yanımda bir bebek olacak ve bir daha asla yanlız birşey yapamayacağım diye, ama oğlum dünyaya geldikten sonrada onsun zaten birşey yapmak istemediğimi farkettim. o benim hayatımda yaptığım en mıuhteşem şey. ama çalışıyorum diye bu bizi eksik yapmaz. Can son dercece sosyal, aktif ve zeki bir çocuk. dediğim gibi 23 ay emdi ilk 6 ay sadece anne sütü aldı, bana çok düşkün ama paçama yapışıp peşimden koşturan yani bana güvenmeyen bir çocuk değil. annesi işe gidiyor ve söz verdiği saatte geri dönüyor. bol bol onunla vakit geçirip öpüp kokluyor. anne olmak onu sadece yedirip içirmek değil onunla bir bütün olabilmek, duygusal açıdan. yarım gün çalışan bir anne sadece 1-2 emzirme saatini kaçırır. geriye en az 6-7 emzirme zamanı kalır.

kabul ediyorum bizler çocuklarımızla değiştik hayata bakış açımız değişti. bunu bir zorluk olarak görmüyorum ben daha ileri hoş bir mertebeye geçtik artık hayatımız daha renkli ve güzel. bir hayatımız var ve süre gidiyor çocuklarda bu hayata renk katıyor diye düşünüyorum. tam anlamıyla herşeyi değiştiriyorlar diyemem. ben yine yapmaktan zevk aldığım şeyleri yaptığım sürece ben ben olacağım. Oğlum da etrafında çalışan, sosyal, mutlu insanlar gördükçe o da sosyal olmaya devam edecek. Can 1,5 yaşından beri herhangi bir yerde karşılaştığı bütün çocuk etkinliklerine katılmaya gider. "ben oynayıp gelicem siz beni bekleyin" diyecek jkadar da öz güvenli bir çocuk. elbette bazı sabahlarda "gitme anne" diye ağlaya biliyor ama bizde zaten hayatımız boyunca sabah evden çıkarken her sabah mutlu çıkmıyoruz. Bazı sabahlarda da " kolay gelsin annecim sen işini yap gel oyun oynayalım sonra tamam mı?" dediğide oluyor. eğer %20 problem çıkartıyorsa %80 elsallayarak öpücük atarak beni yolcu ediyor. herşey göründüğü kadar kötü değil sadece.

12/26/2010 07:52:00

arkadaşlar yorumlarınız için çok teşekkürler.Tabiki bebeğimi sırf sıkılıyorum diye bırakacak değilim ,bu kadar basit değil yaşadıklarım neticede ben oğluma kavuşmak için az uğraşmadım ve oğlumun bana yüklediği sorumluluktan kaçmakta değil niyetim.İşe başladığımda oğlum 4 aylık olacak ve  haftada 4 gün saat 09.00 ile 12.30 arasında evde olmayacağım ,tabiki özel sektörde tam gün çalışıyor olsam işe dönmeyi aklımın ucundan bile geçirmem.Aslında bi arkadaşında  yorumunda dediği gibi sorun eşimin duyarsızlığında ,ailemden uzaktayım arkadaşlarım uzak mesafelerde oturuyorlar dış dünyayla bağlantım sadece eşim beni asıl bunaltan da bu neyse hepinize teşekkürler benim biraz daha düşünmeye ihtiyacım var :))

12/26/2010 11:17:00

merhaba,
ben de sizin gibi öğretmenim ancak kadrolu olmadığımdan kızıma hamile kaldığımdan beri çalışmıyorum...
kızım 17 aylık oldu ama ben hala onu bırakıp çalışmayı göze alamıyorum...bu çok uzun bir süre biliyorum ancak şöyle düşünüyorum ben,
kızım sadece  kez bebek olacak...annesine ihtiyacı var.hala emziriyorum ve çok zorda kalmadıkça birilerine bırakıp dışarı çıkmıyorum...
iş hayatım burnumda tütüyor resmen...ama kreş çağına gelene kadar kendim bakmak istiyorum...bağımlı değil ama annesine bağlı br  çocuk yetiştirmeyi amaçlıyorum...
o anlattığın mutsuzluk depresif ruh hali bende de oluyor evde kapalı kalmaktan ama sabretmeye kararlıyım....
psikolojim bunu kaldırmaz diyorsan ve ders saatlerin de seni çok zor durumda bırakmayacaksa çalışırsın ama bebeğinin bundan olumsuz etkilenmemesi için uygun koşulları sağlaman gerekir...
umarım ikiniz için de doğru kararı verirsin...
kolay gelsin :)

12/26/2010 17:27:00

sevgili meslektaşım,ders saati az da olsa meslek çok yorucu bilirsin.branşını bilmiyorum ama bunun yazılısı e-okulu var.vs.nacizane tavsiyem annenizin bir müddet gelip size yardımcı olması ve sizin zaman zaman dışarı cıkarak rahatlamanız.ya da eşinizin mümkğnse azami destek olması.ama çoğu kez lafta kalıyor bu.evde izinde olunca evi tığ gibi görmek istiyorlar nedense.-oysa eşim de öğretmen,boş öğleden sonralarında bi güzel uyuyor.-.
benim bi arkadaşım 1 yıl izne ayrıldı,eşi cmtesi öğleden sonra gelince oğlunu ona bırakıp mutlaka dışarı çıkıyordu.
ücretsiz izne evet.

12/27/2010 08:56:00

merhaba shule
 bende öğretmenimm senin yaşadıklarını çok iyi anlıyorumm ailem akarada ben çanakkaledeyimm (eşimin memleketii) arkadaşımda yok sayılır okuldan tanıdığım birkaç kişi dışında üstelik de dağ başında bi köyde çalışıyorumm ve okul lojmanında oturmak zorundayımmm ayrıca eşimde pek yardımcı sayılmaz bana . bütün bunlara rağmenn kızıma 9 aylık oluncaya kadar ben baktımm ve iyii de bakmışım diyorumm evet sıkılyoruzz bunalıyoruzz çalışmaya alışmışş bi bayanın evde kapalı kalması çok zorr ama kuzucuğun sana ihtiyacı var kokuna ihtiyacı varrr .. evde kendin oyalayacak uğraşlar buluodumm ben seb yine şanslısınn kayınvalde ye annene bırakıp çıkabilitsinn hafta da 2-3 kez çıkıp dolaşsan 1-2 saat sana çok ii gelirrr . ben onu bile yapamıodumm valla bi eve giriodumm 20 gün sonra belki dışarı çıkıodumm :)) bebeğinile olmanın keyfini çıkar çalışınca çok özlenioo kuzucuklarrr .ikiniz içinde doğru kararlar verirsin inşşşş
kolay gelsinnn:))

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...