İlk kavramlar mı? Hikaye mi ?

11/11/2010 11:35:00

Arasın dönemi itibariyle ögrenmesi gereken kavramlar var hayvanlar-taşıtlar vb.gibi nurturia anneleri bilirsiniz:) ama benim güzel oglum kavram ögrenmekle ilgilenmiyor ona hikaye anlatmamı istiyor kavram kitaplarını sözlüklerini hikaye kitabı olarak bullanıyoruz benim uydurma hikayelerimi bayılarak dinliyor parmagıyla işaret ederek kitabımıza eşlik ediyor ama bu şekilde kavramlara yogunlaşmıyor ben ona göre anlatıyorum mesela sözlükte kavraMlara vurgu yaparak parmagımla göstererek hikaye uyduruyorum ama  direk bir yogunlaşma olmuyor..

bende hikaye sevdigi için artık hikaye kitapları almaya başlıycam listemi yaptım..ama içimdede bir kuşku var acaba erkenmi diye ? öncelikle kavramlarımı ögrenmesi gerekirdi ? bu şekilde yanlışmı yapıyorum yoksa zamanla nasılsa ögrenecek mutlu oldugu şeyimi yapmalıyım die düşünüyorum.

vee siz nurturia annelerinin tecrübeleriden faydalanmak istiyoruz oglumla:)

Ynt: İlk kavramlar mı? Hikaye mi ?

11/11/2010 11:38:00

Çocuklar söz konusuysa standart bir doğru yoktur; çocuk ne istiyorsa o doğrudur :))

Aras hikaye istiyorsa mahsuru yoktur bence :)) Kavramları hikayelerin içinde de öğretebilirsin.

11/11/2010 11:59:00

Handan şu kadarını söyleyim Ela da kavramları öğreniyor ama hikaye ile hiç işi yok:)))
bence e ne istiyorsa onu yap, kavramları zamanla öğrenir..

11/11/2010 12:01:00

haklısın nehir bende öyle düşünüyorum zaten ama biliyorsun herzamanki gibi "onun için en iyisini"yapmak kaygısı:=)

julide ; bu bebekler bir hoş hepsinin farklı bir ilgi alanı var:)

11/11/2010 12:04:00

handan, ben kavram kitaplarindan bilincli olarak uzak tutuyorum.
kavramlari uc boyutlu ogrenmesini istiyorum.
bir de benim gibiler var :)

11/11/2010 12:18:00

Daha çok ilgisini çekebileceğini düşünürek kavram kitaplarıyla hatta ondan önce bez kitaplarla başlamıştık biz. Aynen tarif ettiğin gibi toplamda bir dakika bile ilgilenmedi bu kitaplarla. Oysa ben abladan dolayı şartlıyım ya (çünkü o bunlarla iyi zaman geçirirdi) "eyvah kitap sevmeyecek mi" acaba diye endişelendim.

Birgün abladan kalan bir Disney İlk Ansiklopedim Hayvanlar'ın ilgisini çektiğini farkettik. Uzunca bir süre biz nereye, bu kitap oraya oldu.

Gerçek fotoğraflar daha çok ilgisini çekti (yine ablanın aksine).

Birgün yine tesadüfen Bebek Koala'lardan biri geçti elime. Ve baştan sona okuyabildiğimiz ilk kitap bu oldu. Seriyi tamamladık. İş Bankasının Hareketli Serisi "Hareketli Tren", uçak ...da tamamladığımız ikinci seri oldu. Hepsine aynı ilgiyi göstermedi, Hareketli İnşaat'a bayılırken,  Hareketli Top'a diğerlerine gösterdiği ilgiyi göstermedi.

"Sen Yaptın Mavi Kanguru" tamamını o dönemlerde okuyamasa da çok elinde gezen bir kitaptı yine.

Ardından Debi Gliori'ler geldi. Ve Küçük Prenses'ler (Tony Ross). Şiirimsi dil daha çok hoşuna gidiyor sanırım. Bir de Ayıcık ve Ben. Bunlar başucu kitaplarımız hala. Bunlardan önce yada gündüz ne okursak okuyalım, uykudan önce mutlaka bunlar.

Özetle kavram olması şart değil, öykülerin içinde de bolca geçiyorlar zaten.

11/11/2010 12:24:00

bu kitap işine nasıl başlayacağımı şaşırdım. evdeki sıpa çok hoşlanıyormuş gibi, son günlerde o kadar çok kitap önerileriyle karşılaşıyorumki başım döndü:))) ama önüme geleni, onun hoşlanacağını düşündüğüm kitapları alıyorum. zati şimdilik beklentim bakması, oyalanması yönünde.. nasıl olsa ileride hikayeden hoşlanır diye düşünüyorum...

11/11/2010 12:32:00

ülkü :)3 boyutlu ögrenmesi nasıl oldu peki kavradımı ?

nil sizde biz gibisiniz:)) birtürlü gidemedim kitap listemi almaya bu akşam gidecegim inşallah

julide bende hangiisini alacagımı şaşırdım ama şimdilik 3-4 tane alacagım öncelikle devamı sonra sıkıldıkça alacagım yoksa insan kendini keybediyor hepsini almak istiyor.

11/11/2010 12:34:00

kavradilar, elmaya armut, kareye ucgen demiyolar sukur :P
ben de sadece hikaye ve masal kitaplari aliyorum.

11/11/2010 12:38:00

:)) demekki bu şekildede oluyormuş bak rahatladım şimdi bekle beni kitapçııııııı

11/11/2010 12:40:00

ülkü ne diyorlar peki???
ula benimki üçgen, kareyi öğrettik diye sevinmiştik:)))

handan aldığın kitapları bi ara yazsana

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Çocuk Kitapları, Dergileri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...