Anne olmak haricinde hiçbirseyim!

Ynt: Anne olmak haricinde hiçbirseyim!

02/19/2011 10:16:00

işte bende onlardanım.hamıle kaldıgımı ogrendıkten sonra hayaller kurdum,uyguluyorum.3 sene anne bakmalı cocuguna.benım felsefem.....sonra karsınızda bunalım selen:)
o kadar sıkıldıgım gunler oldu kı...hala da oluyor.
eşimle 4 ay içinde tanışıp evlendıik.kızım yapsa aslaaaaaaaaaaaaa  dıye kendımı onune atarım.
evlendikten 7-8 ay sonra hamıleydım. yatarak ve banyoda gecırılen bır hamılelık gecırdım.ne bır arkadasım vrdı, nede aılemden bırı.arasıra KV  vardı.ama neyı ne kadar paylasırsın?
sonra kızım geldı dunyaya.eşim sabah gıdıp gece yarısı gelıyordu.iş yerini kapatamıyordu.yazlık bır yer oldugu için oyle gerekıyordu.pazar gunlerı bıle esım yoktu yanımda.bende anne olmanın sevıncı,heyecanı,ona ben bakmalıyım felsefesi....
benim evlenmeden oncekı hayatım ve evlendıkten sonrakı hayatım arasında dagla vardı.dısarıdan herkes herseyın farkındaydı,sezıyordum.ama ıma edenlere bıle HAYIR YOK OYLE BİRŞEY dıye sert cıkıyordum.
evet haklıydılar.ben ne balayına gıtmıştım,ne hafta sonlarım vardı esımle gecırdıgım,ne de kucuk bır aktıvıte.her sene yaz aylarını  bır kaç tatıl beldesı gezerek gecıren ve -asla yuzmeden duramam- dıyen selen artık yoktu.sosyal hayat olmustu antısosyal hayat.yasadıgımız yerden cıkcıpta gezınemıyorduk.sıkıldıkca sıkılıyordum.sonra bursaya gerı donelım fıkrı gelıstı.
geldık bursaya,esımın işleri eskısı gıbı degıldı,suclusu zaman zaman ben oldum.beraber bırlıkte calısacagız demeye basladı.ama ben onunla aynı yerde calışmak ıstemıyorum.cok sukur okulumu bıtırmek uzereyım.2 dersım 3 senedır duruyor.bu sene sınava gırecegım ve ben işimi yapacagım dedıgımde surat oluyor 8 karıs.eger beraber calışırsak kızımızı krese verecek.ama calışmazsak kres falan yok.bende sıkılıyorum nefes almak ıstıyorum.o alışmış aılesınde ne anesı nede ablası calışmamıs.cocuklarına beraber bakmıslar.ama benım aılemde boyle bırsey yok.
kızım canım benım elbette ona bakmak zor gelmıyor.asla!ama ınsan nefes almak  ıstıyor.cıkıp dolaşmak ıstıyor.işte bende artık kendımı işe yaramayan,gıttıkce erıyen bırı olarak goruyorum.
zaten artık kavgalar sıklastı,sınırler her gecen gun gerılıyor.saygıda azalıyor.ben ıse gozumu yenı yenı acabılıyorum.o sıs perdesı yenı yenı acılıyor.

02/19/2011 13:46:00

Dısarda olmaya, tatıl yapmaya, sadece kendım ıcın bırseyler yapmaya bayılıyorum.

Sosyal hayatın yetersız de olsa ucundan tutmaya calısıyorum.

Benım sorunum, esım cocuk olmadan veya cocugu evde bırakıp da gezıp tozmamıza benım kadar sıcak bakmıyor.

Bır dolu ılgı alanım vardı, sımdı muzıgının tınısını duyunca urperıyorum, yenı bır opera gelınce heves edıyorum ama eskısı gıbı plan, organizasyon, tasasız hareket etme luxum ortadan kalktı.

3 gece annem bızde kalıyor ve bakıyor, istesem, istesek cok rahat dısarı cıkabılırız. Ama ben bunu cok ıstısnaı durumlar dısında yapamıyorum.

Gercek anlamda hayata donusumun 4,5 yastan once olacagına da ınanmıyorum.

02/19/2011 13:50:00

sositom,

olur oyle. annevebebisi'nin yazdıkları benim de ilk aklıma gelen. sartlar baska turlu olsaydı sanıyorum ki boyle bir soruyu sormayadabilirdin. uzakta olusun/arkadaslarından ayrı olusun vs. vs.

aynı yollardan gectigimi dusunuyorum. kızım kucagımda oglum da karnımdayken. evde konusulan yegane konular : mama/kaka/dr kontrolu/bebegin kuculen kıyafetleri vs.vs. cocuklar kucukken baska bir hayatı olmuyor insanın kolay kolay. ebeveyn olmak ister istemez kendiliginden insanı dıs dunyadan koparabiliyor. 

kız iki yasına basınca ben ise dondum. nefes almaya isten sonra basladım. oyle hemen de olmadı bu durum. once vicdanımla bogustum. kızın krese baslaması, oglanın evde kalması, benim calısıyor olusum sıkı bir vicdani sorgulama getirdi. sonra yavas yavas alıstım. hemen adapte olamadım annelik dısında bir kimligim olduguna. dusun:)

kendim icin ne yapıyorum: bu yaz bir ay kadar baska seyler yaptım. sinemaya gittim sositom/berbat bir filmdi ama ancak gidebildim, iyi geldi. yine bir ay kadar buraya hic yazmadım. kitap okudum cokca, gorusmedigim arkadaslarımla gorustum, tek basıma muzik dinleyerek yuruyus yaptım. birkac sergi gezdim birde yalnız araba kullanıp tek basıma trilye'ye gittim. gercekten ise yaradı:) aslında ne kadar basit di'mi? ihtiyacım vardı kendime vakit ayırmaya zorladık sartları yazın yaptım bu yazdıklarımı. su an o depoladıgım enerji yetiyor bana bak:)

su sıralar bilincli olarak evde oldugum anlarda kendimi oteliyorum. tercihim bu yonde oluyor. cunku calısıyorum, az vakit geciriyorum evde. onlara ait zamanımdan ne olursa olsun calmıyorum. cok kıymetli cunku. anne yoksunlugu hissetmemeleri icin elimden gelen herseyi yapıyorum. amade oluyorum deyim yerindeyse. rahatlıkla gonul rahatlıgıyla da soyleyebilirim ki simdiye kadar calıstıgım icin eksikligimi hissettiklerini hic sanmıyorum. yoruluyorum ama bu isi kotarabildigimi dusunuyorum.

eger kendin icin bir seyler yapman gerektigini icinde bir yerde hissediyorsan hic durma hemen yap. simdi su dakika. sartlarını bir sekilde ayarla. piyano mu calmak istiyorsun: hemen kızınla ilgilenebilecek birini ayarla bir saat iki saat kadar cal doya doya. ya da canın iskender mi yemek istiyor tek basına lokantada-su an canım cok istedi-bu gece tek basına cık yemege. ihtiyacın buysa yap, erteleme. biriktirme. otelemek istemiyorsan kendini lutfen oteleme. 

opuyorum seni,
olur oyle.
ayrıca asna'ya kulak ver:)
valla bak:)

02/19/2011 17:34:00

merhaba bende evlendikten3 ay sonra hamile kaldım evliligimi hic yasayamadım
kızım 10aylık oldu gene hamile kaldım.suan kızım 2bucuk oglumsa 10aylık sabah kalkıyorum aksama kadar cocuk.nefes almak biraz kendime zaman ayırmak istiyorum bu gece hic uyumadım diyebilirim oglum uyumadı.haliyle sinirler geriliyor cok duygusal oluyorsun kalp kırabiliyorsun
cocugu birakacak kimse yok.rahat rahat alısveris yapamıyorum ooooof offf hayatımda ben diye birsey kalmadı.evliligiimin 4. senesine giricez bu yaz ama evliligimi yasadımmı diye sorarsanız hayır hayır hayııır...
acaba duzelecekmi hersey yoluna girecekmi sabah uyandıgımda gune fit olarak baslayabilecekmiyim...
bende o bunalımda olanlardanım su an...kızım kardesini cok kıskanıyor düsürüyor ittiriyor.bugun koltugu kalemle cizmisti heryerini leke cıkmıyor dun aksam bardak kırdı.halıya yemek doktu.oglum hasta.hersey ustutste geliyor.kafayı yiyecem.bi cıkıs yolum yok.bide asosyal oldum iyice.zaten bii ev gezmesine gitsemde rahat oturamıyorum ki hicbisey anlamadan eve geri donuyorum buda benim daha cok depresyona sokuyor...kimseyle iki cift sohbet edemeden bos donuyorum eve...
ahh ah duzelecekmi dersinim hımmm...
ben cok umutsuzum

02/19/2011 17:36:00

Allah extra kolaylık versın sıze NımetCan.

02/19/2011 23:38:00

O zaman burda ana problem, es dahil kimsenin yardim etmemesi. Bu durumda; gidin bir terapiste veyahut doktora; anlatin, cagirsin esinizi; kariniz agir depresyon egcirmek uzere; haftada en az 3 saat cocuktan uzak, kendi basina kalmasi gerekiyor desin :)) Saka yapmiyorum :) Belki doktoru ciddiye alir esler..?

02/20/2011 10:19:00

aishwarya, sosito'nun durumuyla alakasiz ama bahsettigin bir de o durum var maalesef. Neden kadinlarin ustune boyle bir evham cokuyor anlamiyorum?

Esimin de kaytarmak icin "ben yapamam, ben edemem.." dedigi zamanlar oldu; benim cevabim: "Neden yapamayacak missin? Insan istedikten sonra her seyi yapar. Yaparsin yaparsin, hadi kocum benim :)" oldu :)) Herseyi de gayet guzel yapiyor simdi. Hatta bazi seyleri benden bile guzel yapiyor..

02/20/2011 10:22:00

benim ki bi emzirmiyor :-p

02/20/2011 10:40:00

sosito, benim sansim; bana destek olan kiz arkadasim cok oldu. yani kari-koca gorustuklerimizden.. esim oyle al seni istiyor diye bana getirmeye kalktiginda kizlar; istemez istemez, oturun bakin, oyalayin iste cocugu diye bana destek ciktilar :))) Kadina destek olacak cevre de cok onemli.

02/20/2011 12:49:00

o durumu ben de yaşadım. "ben bakamam, ben edemem. seni istiyor bu çocuk, bende meme yok, sustur şunu..." dedim neden bakamayasın? pazar günleri ekmek almaya filan gönderdim uzaktaki bir fırına. baba-kız saatiniz olsun dedim. sonra ehliyet almak için direksiyon derslerine başlamam, onlar için çok daha faydalı oldu. önceden babasını görünce heyecanlanmayan çocuk şimdi sabahları babasını arıyor kaldırması için :) demek istediğim ufak tefek görevler verilebilir babaya. oyun çağına da gelmişse çok daha kolay olur bakması. biraz vakit ayırıp oyun oynaması yeterli. bu şekilde vakti uzatabilirsiniz yarım saat, 1 saat derken baba da bakabileceğini anlar. ikisi de daha mutlu olur :) önceleri eşimi zorla kaldırırdım, şimdi kendi kalkıyor :) ben de mutluyum bu durumdan.

sosito yazdıklarında kendimi görüyorum, gerçekten bunalıyor insan bazen, tüm gün aynı döngü olunca. kızım 21 aylıktı sanırım kendime hedefler koydum.  oyun grubu tadında kreşe başladı. alışması zaman aldı ama. onun kreşe başlaması haftada 3 gün, günde 2-3 saat boş zaman oldu bana. ehliyetle birlikte kendime güvenim tekrar yerine geldi, aynı zamanda eşim de kızıma daha fazla vakit ayırmayı öğrendi. şimdilerde 2. hedefim olan spora başladım :) gerçekten arada nefes alacak bir zaman istiyor insan. anne olmanın yanında tekrar sosyal hayata atılmak, az az da olsa.  arkadaşların önerebileceklerini önerebilirim en fazla. seni ne mutlu ediyorsa liste yap, hedef belirle. madem çalışmana izin vermiyor (benimki de aynı model) kızını kreşe başlatmayı düşünebilirsin. haftada 2 gün bile olsa birkaç saatliğine gönderebilirsin. karşı çıkar mı bilmiyorum, eşim de başta karşıydı, kayınvalide ve benim baskımla kabul etti. hobilerin-kendin için ufak bir zaman. bu bile şimdilik çok iyi gelecektir.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...