Doğal Doğumlara Ne oldu?

<12>
05/19/2011 07:44:00

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Ynt: Doğal Doğumlara Ne oldu?

05/19/2011 08:19:00

bu konu burada defalarca tartışıldı fakat sonucada varılamadı.herkesin kendi problemidir.kimi sağlığı kimi korkusu kimide isteğe bağlı istediği için böle.bunu yargılayıp sorgulamak kimsenin haddine değildir.dünya sağlık örgütü bu uygulama ortaya çıktığında neredeymiş?bu tür gelişmeler avrupadan ülkemize gelmiyormu?önce buluş bulmuş gibi millete sunuyolar sonrada vay efendim şimdi neden böle die sızlanıyolar.insanları bu yola sokanlar yine doktorlar o sağlık örgütleri değilmidir?şimdide önlem almaya çalışmaları araştırma yapmaları bence çok saçma.bu tarz sorular araştırmalar sadece kadınların psikolojisini bozmaktan başka bişeye yaramıyor.kimnasıl kendini mutlu ve sağlıklı hissediyorsa kime ne doğru geliyosa öle yaşayıp davransın lütfen şu sorgulamalardanda vazgeçin artık,kalp kırmaktan başka bişeye yaramaz çünküü.........

05/19/2011 15:12:00

bende kaılıyorum aishwarya çünkü sağlık sektörünün içindeyim.devlet hastanelerinde hala sezeryan için bıçak parası alan doktorlar var tabii bu başka branşlar içinde geçerli.ben normal doğumdan korktuğum için sezeryan istiyorum artık nasıl bi mantıksa ??? kendime şaşıyorum.doğum doktorum beni normal doğuma yönlendirdi ve cesaretlendirdi..ALLAH razı olsun kendisinden.epiduralle çok rahat bi normal doğum yaptım.şimdi nasıl böle bişey düşündüm diye kendime kızıyorum.normal doğumun avantajları yanında sezeryan bi hiç tabii başka sebeblerden ötürü gerekmediği sürece

05/19/2011 19:48:00

Bence bunun normali, anormali yok, herkesin fiziksel, ruhsal durumu çok farklı... kişiye göre tamamen değişebilir şartlar. benim doktorum ilk hamile olduğumu öğrendiğimde kendini ikisine de şartlama demişti, vajinal doğum yapacağım diye 38 hafta geçirip, son anda sezeryan olmak zorunda kalabilirsin, ya da sezeryana karar vermişken, aniden normal doğumla bebeğini dünyaya getirebilirsin.
rehnumanın dediği gibi belki kullanılan deterjan, belki parfüm, şehir hayatı, o , bu, şu, sebep neyse insan doğasını bozuyor. Bu yüzden günümüz kadınını direk tarladaki kadınla kıyaslamakta çok mantıklı olmuyor.
diğer yandan da sevfurkere şu konuda kesinlikle katılıyorum: kim nasıl kendini mutlu ve sağlıklı hissediyorsa kime ne doğru geliyosa öle yaşayıp davransın lütfen şu sorgulamalardanda vazgeçin artık,kalp kırmaktan başka bişeye yaramaz çünküü.........
Sonuç olarak ikisi de fedakarlık gerektiriyor, ikisi de kolay değil, birini yapan daha çok anne olmuyor.
Önemli olan hem ruhsal hem fiziksel olarak sapasağlam bebeğini kucaklayabilmek.
Tüm anne adaylarına kolay,SAĞLIKLI,mutlu doğumlar diliyorum.

05/20/2011 05:44:00

sezeryadan önce doğumda sakat doğan çocukların, bebek ölümlerinin, doğumda can veren annelerinde oranına bakarsanız sezeryanın çokta kötü bişey olmadığını görürsünüz.ben henüz doğum yapmadım v normal doğum yapmayı terci ediyorum ama sezeryan olması durumunda hiçte rahatsız olmam.

05/20/2011 06:10:00

Kızımın doğum tarihi 31 ağustos olarak hesaplanmıştı. 41. haftam bıttıgınde hala ses yoktu, ne sancı , ne kasılma ne de açılma. Artık kızımın beklemesinde tehlike olabiler diye düşünerek suni sancıyı kabul ederek doğum yapmayı istedim. 7 saat sancı çekmeme rağmen ,3 adet rahim gevşetici iğne almama rağmen , kızımın kafası doğum kanalında olmasına rağmen 2cm açılmadan ötesine gidemedim. İşler sarpasarmadan sezeryana alındım.Sezeryan sırasında kanamam olmuş.Rahim kendini koyvermiş dedi doktorum.Zor toparlamışlar. Bu durumda hala suç bende mi oluyor?

Ya sabaha kadar sancıyı çekip çocuğumun bayram üzeri hastanenin larç olduğu bir dönemde tehlikeye atacaktım, ya da sağlıkla kızıma kavuşacaktım.

Evet ben kızıma kavuşmayı seçtim.Normal doğum için çok çabaladım.Fazla kilo almadım.Bol bol sıvı tükettim. Hergün düzenli yürüşlerimi yaptım.Egzerzilerimi yaptım.Ama açılmadım! açılamadım...

Bazen işler istediğimiz gibi gitmiyor! Ne yazıkki böyle oldu...

05/20/2011 14:59:00

bende rehnumaya katılıyorum yediğimiz içtiğimiz herşey hormonlu
kullandığımız deterjanlar tamamen kanserojen
evde kullandığımız eşyalar cebimizden v kulağımızdan düşürmediğimiz telefonlar radyasyon saçıyor...
bu halde doğurabildiğimize bile şükretmeli nerdeyse her 2 kadından biri polikistik over tanısı alıyor
bu da yumurtaların çatlamaması demek

05/22/2011 10:05:00

Bende doktorum yönlendirmesiyle kısmetse normal doğum yapacağım. Tabii herşey kader kısmet. Hakkımızda hayırlısı olsun.

05/30/2011 09:19:00

Merhabalar.

Bu konuda şöyle düşünüyorum: Bence sezaryen fikrini hepimiz taa hamile kalmadan evvel bilinçaltımıza yerleştiriyoruz. Çünkü ne de olsa şimdi trend bu. Daha kolay olacak daha rahat edeceğiz sanıyoruz. Bir de doğal doğuma ilişkin senaryolar var tabi kafamızda. Sağolsun tecrübeli annelerin çoğu yaşadıklarını abartarak ve dramatize ederek de anlatabiliyorlar. Ağzı sızı çekmekten fobik düzeyde korkmaya başlıyoruz sonra. E sezaryen de varken, neden doğal doğum düşünelim ki? Neden kendimizi doğal doğuma hazırlamaya çalışalım ki? Doğal doğumun anne ve bebek için daha sağlıklı olduğunu bilsek ve inansak bile, bence buna beynen ve zihnen hazırlanmıyoruz.

Doktorların tavrı da bu konuda çok mühim. Doktorum beni doğal doğuma teşvik etmeli, hazırlamalı. Doğum yaklaştığında bir sağlık problemi olur, bebeğin ve annenin yaşamı riske girer, sezaryen olur anlarım. Ama diğer seçenekleri değerlendirmeden sezaryene sarılan doktorları anlamam, anlayamam. Neyse ki hepsi öyle değil.

Hele ki, normal doğum şansı varken, keyfi olarak sezaryeni tercih eden hanımları da anlayamam, herkesin kendi fikri düşüncesi elbette ama , keşke işin doğalını ve normalini benimsemeye gayret etsek ve ettirilsek, daha iyi olmaz mıydı?  

05/30/2011 11:10:00

merhaba...
tabıkı mutlaka en saglıklısı normal dogum bu tartısıslmaz bır gercek ama bu herkesın kendı tercıhı olmalı ıster normal ıster sezeryan...
ben epıdural sezeryanla aldım kızımı kucagıma cok rahat bır amelıyattı gulerek muhabbetle gectı cıkar cıkmaz oturdum hemen  10 dk ıcında kızım kucagımda emıyordu 5 saat sonra ayaktaydım yardımsız gece kızıma ben baktım 1 gun lmadan evdeydık ve dıkıslerımı hıc agrımadı acımadı hatta meme ucu agrısı daha zordu o kadar yanı...

o nedenle onemlı olan kısının kendını neye hazırladıgı her ıkı yntemın de kısıden kısısye degısen zorlukları ve kolaylıklrı var

05/30/2011 11:38:00

merhabalar...normal doğumunda sezerayan doğumunda kendine göre elbette riskleri var fakat ben ben bebek bkleyen bir anne olarak kesinlikle normal doğumu istiyorum ve kendimide buna inandırıyorum.neticede adı üstünde normal doğum bebek kendini doğal olana alıştırıyor o sebeple yola çıkıyor ve birden normal olan sürece müdahale ediliyor bunu keyfi sezeryan isteyenlere söylüyorum...evet sezeryan olur bebek ters gelir kilo problemi olur bebeğin kalp atışı zayıftır tansiyon yüksektir falan filan.normal doğum devam ederken yanlış giden bir durum karsısıbda bile doktor o an sezeryane alabilir anneyi...ben kendimi normal doğuma hazırlıyorum.normal doğumyapan arkadaslarımla görüşüyorum öyle büyüklerimizin anlattıkları gibi abartılı değil hiçbirşey...doktorda,hastahanede önemli burada tabiki...yinede herkesin kendi fikri allah bütün hamişleri sağsalim bebeklerine kavuştursun...

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
0-40 hafta arasındaki hamileler

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...