Tuvalet

09/13/2011 14:05:00

Kızlar, bebeklerin kakalarının kıvamı nasıl? Oğlumunki bazen cıvık, bazen de çok sert olmamakla birlikte şekilli katı bir kıvamda. Bezinde topaklanmış bir şekilde kalıyor. Kabız sayılmaz değil mi? Sizde durum nasıl?

Tuvalet eğitimiyle ilgili bir şeyler yapıyor musunuz? Ben bezsiz bebeğe heves ettim ama, daha bir çaba göstermedim...

Ynt: Tuvalet

09/13/2011 18:50:00

ben şubat 2011 annesiyim.katı gıdaya geçtiğimizden beri bizimkide aynı şekilde
tuvalet eğitimi 2 yaşınnda daha iyi verilir.çünkü bebeğin kasları ancak ozman hazır oluyormuş dr umuz demişti.ilk kızım 2 yaşında bırakmıştı

09/14/2011 11:25:00

ayol 8 aylık bebeğe tuvalet eğitimimi olur .alemsiniz valla:)))))))))))

09/14/2011 14:02:00

Doktorlar kitabi bilgileri söylüyorlar. Ben 1 yaşında bezi bırakmışım. O kas konusuna inanmıyorum. Öyle bir bilimsel araştırma varsa bez firmaları yapmıştır, ya da desteklemiştir diye düşünüyorum..

Bebeğe göre değişir bence. 8 aylıkken bezi bırakması da hayal tabii.  Ama 2 yaşında kocaman çocuken altını temizlediğimi de düşünmek istemiyorum. Umarım daha erken bırakır.. Şu bezsiz bebek kitabını okuyacağım da fırsat bulamadım..

09/15/2011 06:45:00

slm

biz bir kac aydır buyuk tuvaletini lazımlıga yaptırıyoruz her gün aynı saatte, şartlandığı için kolay oluyor zaten yıkanabilir bez kullanıyorum, gecenlerde bezine yapmıstı onu temizlemek tam ızdırap oldu, annem de bizi 40 günlükden itibaren büyük tuvalete tutarmıs hic kakalı bez yıkadıgımı bilmem der.

09/15/2011 16:56:00

Ben de lazımlık alayım diyorum. Artık oturabilir diye düşünüyorum. Her gün aynı saatte oturtup 10 dakika bekleyeyim. Yaparsa yapar, yapmazsa sorun yok. Yapınca "aferin" falan diyeyim, banyo yaptırıp ödüllendireyim mesela.. Beze yapınca da hiç bir olumsuz tepki vermeyeceğim.  ...diye düşünüyorum.

Yalnız bir örnek okumuştum. Lazımlığa yapmaya alışmış, beze yapmıyormuş, lazımlığa oturtmayınca ttuyormuş ve kabız oluyormuş...

09/15/2011 18:01:00

merhaba pınar,
bezsiz bebek olayı gerçekten denemeye değer bir teknik. bende kitaba yeni başladım sanırım 1-2 güne ancak bitirebilirim. ve söylenenlerin aksine kesinlikle çok mantıklı benim oğlum henüz 5 aylık geç bile kaldığımı düşünüyorum. çünkü bu bir eğitim değil, yazarın dediğine göre TUVALET İLETİŞİMİ en önemliside amaç, hemen bezi bırakmak değil bebeğinizle daha yakın bir iletişime geçmek içinde bir düşünce. ve kesinlikle çok güzel bir şekilde anlatıyor kitap. hatta anneannelerimize, babanelerimize dönersek onlarda çok erken aylarda bebekleri tuvalete alıştırdıklarını hatırlatıyor. diğer arkadaşlarada tavsiyem, en azından kitabı okusunlar yada netten bir araştırın derim. bir düşünsenize bebeğinizin altını her açtığınızda bezin izinden pembeleşen cildi, pişikler,  bir yığın bez parası ve çevreye verdiği zararda cabası. bence bu düşüncelere biraz açık olmak lazım. böyle gelmiş böyle gider diye bişey yok değilmi ? pınarcım, eğer denemelere başlarsan birbirimizden destek alabiliriz. paylaşmak güzeldir ;)) sevgiler...

09/20/2011 06:49:00

değişik bir düşünceymiş, doktorlar bazı bebeklerde 18 ayda, çoğunda 2 yaşında nörolojık olarak hazır hale geliyor diye söylüyor..ben uğraşamam açıkcası öyle lazımlığa oturt bekle boş bir çaba gibi geliyor ama yapabilene bişey diyemem :D

10/26/2011 18:30:00

Tuvalet eğitimi için 26 ayın tamamlanması gerekiyor . Eğer daha önce yavrunuz çişini veya kakasını söylerse ve lazımlıga yapmak isterse o başka tabi .Ancak bu konu çok önemli arkadaşlar. Çocuga verilen tuvalet eğitimi tüm hayatını etkiliyor. Baskı yapmamak gerekiyor. Aksi taktirde psikolojik sorunlar olabiliyor yavrularda.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Ocak2011 Anneleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...