Ana kucağı / Oto koltuğu

03/27/2011 11:26:00

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Ynt: Ana kucağı / Oto koltuğu

03/31/2011 12:25:00

Merhaba,

Bebeklerin nazik bedenleri henüz tam olarak gelişmediği için özel bir korumaya ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle de seçeceğiniz ürünlerin bebek yapısına göre özel olarak tasarlanmış olmaları gerekir. Anakucaklarının içine bebeğinizin vücudunu destekleyecek ürünleri kendinizin koyması tavsiye edilmemektedir. Ancak üretici firma, anatomik yapıya uygun destek yastıkları ve minderlerini kendileri üreterek çok küçük bebekler için destek sağlamaktadırlar. Anakucağı emniyet kemerlerini de sizin 1 parmağınızdan fazlasının girmeyeceği kadar sıkmalısınız ki emniyet kemerleri bebeğinizin omuzlarından kaymasın. Eğer ihtiyaç duyuyorsanız, emniyet kemerlerini omuzlardan kaymaması için kemer tutucu aparat da kullanabilirsiniz.

Bebeklerin henüz tam olarak gelişmemiş anatomik yapıları nedeni ile uzmanlar bebeklerin uzun süre anakucağında tutulmasını kesinlikle tavsiye etmemekteler. Seyahat süresince sık sık molalar vererek bebeğin anakucağından kaldırılarak dinlendirilmesini önermekteler. Özelikle çok küçük bebekler için 20 dk dan fazla anakucağında tutulmasının sağlıklı olmadığını bildirmekteler. Eğer anakucağının tam yatma özelliği yok ise ev içi kullanımı önerilmez.

Eğer bağlantınızı doğru ve güvenli bir şekilde sağlamazsanız, ürün bebeğinizi gerektiği gibi korumayacaktır. Kullanım ve güvenlikte kolaylık sağlamak için ISOfix bağlantılı anakucağı kullanabilirsiniz. ISOfix bağlantı sistemi hatalı bağlantının önüne geçen bir sistemdir. Aracınızın tek kapılı olması nedeni ile eğer bağlantınızı araç emniyet kemer  sistemi ile güvenli yapamıyorsanız, ISOfix ile çok basit hareket ile anakucağını bazaya sabitleyebilirsiniz.

05/07/2011 22:06:00

benim arabm da tek kapılı. üstelik eşimle iş nedeniyle ayrı şehirlerde yaşadığımızdan hep tek başıma kalıyorum. tabi en büyük endişem sizin gibi ilk önce oto koltuğunun rahatlığına güvenmemekti. ben de destek koymayı hatta kucağımda taşımayı düşündüm ama doktor emin ol senden daha güvenli tutar çocuğu dedi. şimdi ana kucağına güveniyorum. çocuk biraz büyüdü ondandır belki. ama benim sorunum da benim ufaklık 67 cm 8 kiloya ulaştı ve henüz 3 aylık. dolayısıyla ana kucağına artık sığmıyor. bir üst modele geçmeliyiz ancak daha oturamadığından belini incitmekten korkuyorum. ne yapılabilir bilmiyorum. bu arada tek kapılı arabada bebekle seyahete de alıştım. sadece ters bağladığımdan yüzünü göremiyordum ve endişe ediyordum ancak şimdi bebek aynası aldım arka koltuğamonte ettim. dikiz aynasından yüzünü her daim kotro ediyorum.

05/12/2011 17:05:00

Sinemonder, oto koltukları 9/18 kg gibi  ağırlığa endeksli tüketiciye sunulmaktadır. Ancak; çocuk oto güvenlik koltuklarının bu ağırlıkları taşımakta sınırı yoktur. Çocuğunuzun kilo ve boyu ile orantılı olan boy indeksi belirleyicidir. Yani; çocuğunuzun baş üst hizası çocuk oto güvenlik koltuğunun üzerine çıkıyor ise kaza anında çocuğunuzun kafası ürün kafa koruma alanının dışına çıkacağı için ürün; gerekli baş-boyun koruma işlevini yerine getiremeyecektir. Her şartta önemli olan, çocuğunuzun kilosu değil, çocuğunuzun başının çocuk oto güvenlik koltuğunun koruma sınırları içerisinde olmasıdır. Çocuğunuzun başı çocuk oto güvenlik koltuğunun koruma sınırı dışında ise, aslen kg değil, boy kıstası göz önünde tutularak, ürünün kullanımına devam edilmemelidir. 

Üretici firmanın bebeğinizin boy-kilosu ile orantılı indekse göre onayladığı bir üst modele geçebilirsiniz sadece. Her markanın, her modeli çok küçük bebekler için uygun değildir.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Geriye Dönük Araba Koltuğu Sevenler

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...