mutfak aktiviteleri ve doktor Ada

01/13/2010 13:39:00

Ada bir kaç ay önce her çocuk gibi mutfak dolaplarına takmıştı. Açmasına izin verilen güvenli çekmece ve dolaplarda ne varsa içini boşaltıyor inceliyor oynuyor ve karmakarışık bir şekilde geri tıkmaya çalışıyordu. Yılbaşından bir hafta kadar önce bir akşam eve geldiğimde mutfakta yemek hazırlayan annemin yanında sandalyenin üzerine saklama kaplarını dizmiş ve elinde bir tahta kaşıkla huşu içinde boş kabı karıştırırken buldum kendisini : ) Ne pişiriyorsun diye sorunca "hüüüp" şeklinde cevap verdi. Hüüp onun için çorba ya da süt demek oluyor. Anladım ki annanesiyle beraber çorba pişiriyor o da.

Bir süredir mutfakta yemek yapılışını ilgiyle seyredip bize soğanları nasıl kesildiğinden tutun da; kahve makinasının nasıl çalıştığına her şeyi anlattırıyordu. Taklit oyunlarına 15 ay civarında başlamıştı zaten. Oyuncaklarına, dergilerindeki ya da kitaplarındaki karakterlere yemek yediriyor, çay setiyle çay yapıp bize ikram ediyor ya da modunda değilse sadece kendi içiyordu :))

Ailecek mutfak ve yemek yapma olayını sevdiğimiz için Ada'ya Mothercare'den ELC'nin şu mutfak setini aldık. Basitce bir bavul şeklinde, açtığınızda fırın üstü ocağa dönüşebilen, bardak/tabak/kaşık/çatal/tencere/tava ve yiyecek şeklindeki parçalarıyla şirin bir set. Ocağının düğmesini çevirince ışığı yanıyor ve üzerine herhangi bir şey koyarsanız fokurdama sesleri çıkarıyor. Dedesinin eklemeleriyle evde bulduğu küçük plastik kaplardan kendisine tuzluk birberlik de yapıp çay setinin çaydanlığını kullanarak yemeklere su da eklemeye başlayınca tam teşekküllü bir ahçı oldu.

İkinci taklit oyunumuz ise; biraz da 13 ve 16. aylardaki doktor kontrollerimizden sonra yaşadığımız terörü azaltabilmek amaçlı başladı. Ada'dan iki yaş büyük kuzenine doğum gününde aldığımızdan beri eşimin de benim de hoşumuza giden doktor setleri için henüz erken olduğunu düşünüp alternatif olarak değerlendirmemiştik. Ancak son doktor kontolünde doktorumuz tam aksine olaya dahil olmanın onu rahatlatacağını ve bu setlerden bir tane alıp birlikte oynamamızı tavsiye etti.

İki haftadır her akşam sırayla tüm aile üyeleri ya da oyuncaklarını muayene ediyor(uz). Ateş kulaktan ölçülür, aşı kola ya da bacağa yapılır, elimiz incinince merhem süreriz, steteskopla göğsümüzü ve sırtımızı dinleriz vs anlatıp yapmaya çalışıyor. Peki bu iki haftanın sonunda gidilen 18. ay kontolünde bir şey değişti mi? Hayır :) Yine doktorun kapısından girmeden ağlamaya başladı.

Ancak akşam evde kendi ağlamasını taklit ederek onu muayene etmemi istemesi de enteresandı. Bu konu üzerinden biraz konuştuk ve ben ona korkacak bir şey olmadığını ve o istemeden kimsenin ona dokunamayacağını ancak doktorun onun iyi olması için bunu yaptığını ve benim hep yanında olduğumu söylediğimde çok ciddi bir ifadeyle beni dinledi.  Bir işe yarayacak mı ileride göreceğiz. Ben en azından bir sonraki doktor kontrolünü biraz daha yumuşak atlatacağımızı umuyorum :)

Ynt: mutfak aktiviteleri ve doktor Ada

01/20/2010 14:45:00

Biz Mothercare'den ELC'nin setlerinden birini aldık. Çok küçük parçalar bulunmuyor. Ada bir süredir diş kaşımaya çalışmak dışında ağzına bir şeyler atmayı bıraktı. Yine de oynarken hep yanında oluyoruz.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Gelişime katkıda bulunacak aktiviteler..

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...