3 yaş delirmesi dedikleri bu mu?

<12>
10/07/2011 11:46:00

Rüya dün gece sınırlarımı çok ciddi zorladı:(( yemek yediriyordum...bi yandan keloğlan seyrediyor, herşey normal..ama sürekli hareket ediyor, sürekli otur diyorum vs sonra sırf şımarıklığından bardaktaki sudan kaşıkla alıp yemeklere dökmeye başladı.Rüya yapma,düzgünce yiyelim yoksa tv yi kapatırım dedim..devam etti, tv yi kapattım..bana kızdığı için daha çok devam etti..Rüya yapma artık,yemeğini ye diye daha çok kızdım.bağırmıyorum ama kızıyorum sadece..bardak elinde..suyu masaya dökerim dedi..ben de suyu dökersen seni odana gönderirim dedim..gönder o zaman deyip suyu masaya boca etti..birden gözlerimden ateş çıktı sanırım, hiç bağırmadan ama çok kızgınlıkla "hemen odana gidiyorsun, yemeği kaldırıyorum, bu gece başka hiçbişey yenmicek(çikolata, süt) dedim"..bana o kadar kızgındı ki giderken tepki olarak ağzındaki pilavı koridorda bilerek ağzından tükürdü...ama odasına gider gitmez böğürerek ağlamaya başladı. mutfağı topladım, 3-4 dk orada öyle ağlamasına izin verdim, odadan çıkmaya çalıştı, hemen odana dön! diye geri gönderdim..çığlık çığlığa bağırdı-ağladı..sonra çişim geldi diye ağlamaya başladı, peki tamam hadi gidelim dedim, banyoyu es geçip salona yöneldi,oraya yapıcam diye..ben tabii ki böyle birşeyi göze alamazdım, olmaz öyle tuvalete yapmak lazım, kızgın olabilirsin ama böyle olmaz felan dedim..neyse yaptı, sonra bi 10-15 dk daha ağlamaya devam etti...benim gidip sarılma ve hadi sakinleşelim çabalarımı püskürttü :(( arada bi tane sakız verdim...yaklaşık bi yarım saatlik mücadeleden ve benim sessizce onun sakinleşmesini beklememden sonra kendiliğinden bi puzzle çıkardı hadi oynayalım anne dedi..normale döndük. yatmadan bir kase yoğurt yedirdim.çikolata yicem dedi..Ben de "bugün yiyemezsin, çünkü yemeğini güzel yemedin, beni çok üzdün ve kızdırdın, bugün olmaz. ama yarın yiyebilirsin" dedim..dolu gözlerle bakıp "tamam" dedi...sonra da normal şekilde kitap okuyup uyuduk..uyurken küs değildi..ama ben kendime çok kızdım...krize ben yolaçtım ve yönetemedim..resmen gözüme bakarak suyu boca etti, bilerek beni kızdırma pahasına...ama ona seni odana yollarım dedikten sonra göndermesem olmazdı, ayrıca gerçekten çok kızmıştım...ben mi tahammülsüzüm?  2-2,5 yaşta sadece krizler vardı ama şimdi bilinçli şımarıklık girdi işin içine...siz ne yapardınız, ya da böyle durumlarda nasıl çözüyorsunuz?

Akıl soruyorum arkadaşlar: yanlış mı yapmışım doğru mu, siz olsanız ne yapardınız?

Ynt: 3 yaş delirmesi dedikleri bu mu?

10/07/2011 12:28:00

Ya ne zor iş bu annelik. Hem sinirlerin yaşadıklarından yıpranıyor hem sonrasındaki vicdan azabından...

Ben bardağı alırdım ilk olarak sanırım, devam ederse tvyi kapatırdım, devam ederse odasına gönderirdim... Yani benim de yapacaklarım hemen hemen aynı şeyler olurdu.

Sınır koyma konusundaki 3 adımı izlemeye çalışıyorum genellikle işe yarıyor;
Yapma dedikten sonra söyleyeceklerimi çok sallamadığı için geçerli olan ilk uyarıdan sonra 1-2-3 numarasını çekiyorum, yerse devam etmiyor yemezse üçten sonra yapmam gereken neyse onu yapıyorum.

"tehdit yok" "Bağırma yok" "uyarı yok"

10/07/2011 12:37:00

Yükselcim üzülme, daha iki gün önce tıpatıp aynısını yaşadık. Eger ben cok yorgunsam tahammülüm azalıyor ve de daha cabuk sinirleniyorum. Ne yapılırdı diye akıl veremiyeceğim zira ben de çaresizim. Dedigin gibi simdi isin icine sımarıklık da girdi. Sadece bu gibi yazıları okuduğumda bunun her çocuktaki benzer bir durum olduğunu anlayınca daha çok rahatlıyorum.

10/07/2011 13:09:00

Birebir aynı durumdayız yapma dediğim ne varsa yapıyor odana git falan sökmüyor gitmiyor beni tekmelemeye vurmaya başlıyor, ağladıkça kalbim güm güm atıyor, yığılıp kalıcam bir gün, kendimden korkuyorum

10/07/2011 13:13:00

Konudaki tek 2,5 yaş annesi olarak şu anda ağlama isteği ile doldum arkadaşlar!

10/07/2011 13:14:00

Nehir:)) Beşten sonra rahat edecekmişiz öyle diyorlar...

10/07/2011 13:17:00

hangi birini anlatayım..aynıyız arkadaşım..bazen cinnet geçirme aşamasına gelecek kadar sabrımı zorluyor diyeyim sen anla....

10/07/2011 13:24:00

defne 3,5 yaşı iki ay geçti bizdede oluyor böyle durumlar en mantıklısı kararlı ve tutarlı hareket etmek bence

10/07/2011 13:31:00

nuran, farklı bir yorum olarak, biraz daha açar mısın..diyelim yan odaya geçtin, ağlamalar-tepinmeler nolucak???

10/07/2011 13:59:00

Nasıl yaaa, 2 yasındaki kızım 3 yasına gelince boyle mi olacak diye su an gözlerim doldu:( 

bu sadece terrible two değilmiydi:(
5'e kadar devam edecekse ben istifa ediyorum bu görevden:)

10/07/2011 14:28:00

nuran, şu konuda haklısın: evet keloğlanı izlemek istiyor, ama ben bunu engellemiyorum ki zaten..izlerken yemeğini de yiyecek...sadece sürekli yerinden kalkmasını ve bardağındaki suyla oynamasını istemiyorum...:((
zaten bir kere inatlaşma başlayıp laf ağızdan çıktı mı (yaparsan odana yollarım!) geri dönüşü yok...yapmazsan daha kötü.
Ama benim esas takıldığım nokta, bunu sadece ve sadece şımarıklık olsun diye ve kızdıracağını bile bile yapmış olması...çünkü, şöyle oldu: elindeki bardağa ve bana 3-4 sn bakıp düşündü ve sonra "ben de suyu masaya dökerim" dedi...planladı yani :(((

nehir, 1-2-3 yöntemi bizde de çoğu zaman işe yarıyor hala...

neyse, en azından çok yalnız diilmişim :)))

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Çocuklar Krizde

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...