3 yaş delirmesi dedikleri bu mu?

<12>

Ynt: 3 yaş delirmesi dedikleri bu mu?

10/07/2011 14:40:00

Ya,çok kötü hissettirdiğini biliyorum bu durumun ama sanırım çok da yapılabilecek sihirli bir formül yok.Arada sırada bu tür durumların olmasını kabullenmek lazım.Ve Yüksel,geçecek bunlar .Dönemsel durumlar olduğunu düşünüyorum ve senin de bir anne olarak ne yapılacaksa yapacağına inanıyorum.Sen de inan ve kendini çok fazla yıpratma.Ge-çe-cek:)

10/07/2011 15:35:00

paylaştığım link'i bi okuyun arkadaşlar güzel bilgiler var...

http://www.kisiselgelisimveolumlamalar.com/psikoloji/cocuga-ozguven-kazandirmanin-20-yolu/

10/07/2011 19:14:00

Bu akşam olanı anlatayım kısaca :

Geldigimde deli gibi ağlıyordu, dedesiyleoynarken gitmis dedesi ona ağlıyordu.Ben sakince kucağıma aldım, hiç konuşmadan okşadım, babası konuşmaya çalıştı, tersledi onu. Neyse uzatmayayim 5 dk. Sonra daha sakindi, puzzle oynamayi teklif etti, ama yapamayınca ona da sinirlendi, yine kucagima aldim sarıldım. Sonra salonda dedesiyle kurduğu legoları gördü, oynamayı teklif etti, biraz daha sakinleşti. Bu arada babası yemegi hazırladı, sakince yemege geçme senaryosu kurduk, güzelce yemeğini yedi, keyfi iyice yerine geldi.

Bütün bu süreç enteresan bir sekilde benim sakin olmam sayesinde böyle gelişti, inatlaşmadım, huyuna gittim, güzel manevralar yaptım, cuma aksamı bunları nasılyaptım bilmiyorum, ama sonrası oldukça keyifli geçti.

Çocukların günü gününe uymuyor maalesef, hepimize sabırlar diliyorum.

10/11/2011 09:13:00

MErhaba Yüksel cim,
daha pazartesi biz de bir kriz yaşadık, illa yaşanıyor,yaşanacak,onlar büyüyor,kimi sınırları biraz genişletmek lazım ya da başka şeyler bulmalı bilmiyorum.  Kşisel fikrim gayet iyi yönetmişsin,bizim kriz Yiğit in yarım saatten fazla ağlamasıya son buldu:(( en kötü anlarımızdan biriydi

Sizin olayda şimdi pc başındayken ne yapılabilirdi diye bakınca, (not:yiğit de suyunu kaşıkla yemeğine kreşte hep dökermiş)
 ben tv yi kapatmayı değil suyu almayı tercih ederdim. Bu konuda tecrübeliyim malesef (daha evvel Yiğit in mama sandalyesinden yemekleri yere dökmesinden gelen bir tecrübe:(..)

su ile oynamanın yaptırımı suyu kaldırmak olmalı diye düşünüyorum, tv ye yanlış bir şey yapmıyor ki tv yi kapatasın

Bir şeyi yapacam dediğinde illa yapılmalı, söz ağızdan çıkınca geri dönüşü olmamalı diye düşünüyorum ben de, yoksa tutarlılığın kalmaz. Rüya nın senin söylediğini ağlayarak da olsa yapmasından yola çıkarak sen zetn TUTARLI bir annesin demek ki ve Rüya, senin söylediklerinin YAPILACAĞINI biliyor,sana yüzde yüz güveniyor, ki bu bence süper bir şey.

Ağzındaki pilavı dökmesi de tamamen seni sinir etme isteği bence, sen de birisine kızınca O nu gıcık etmek istersin,gayet doğal,ama odasına da gidiyor neticede.

Konuyla ilgilisz ama,geçenlerde yine şunu yaparsan şunu yaparım filan deyince aslında artık istediği faaliyeti yapabileceğini düşünüp,gereksiz bir hayır dediğimi düşündüm. NAsıl geri adım atacağımı da bilemedim o an. Biraz bunu düşünmeli dedim kendi kendime.

11/03/2011 13:23:00

Efe de Rüya'yla benzer şeyler yapıyor.Malesef hala tv karşısında yemek yiyor,çok nadiren mutfak masasında yemek saatini sonlandırabiliyoruz.

Yemek yerken, elini su bardağına sokup suyla oynamaya başlıyor, bu bir klasik :)))Böyle olunca da ben su bardağını mutfağa götürüyorum,yemek faslına devam ediyoruz.Ama arıza bir günündeyse suyu götürdüğüm için ağlamaya , yoğurt kasesine parmaklarını sokmaya başlıyor ve bu durumda '' Aç değilsen daha sonra yiyebilirsin, yemeğini mutfağa götüreyim mi ?? '' şeklinde soruyorum.Genellikle aç olduğu için su bardağını o an unutup yemeği tercih ediyor.Ama unutmaz ve ısrar ederse yemek mutfağa gidiyor ve acıktığını söyleyene kadar da gelmiyor.Ağlamaya devam ederse '' Tv izlemek istiyorsan ağlamadan izleyebilirsin, eğer ağlamaya devam edersen tv'yi kapatırım ve bu akşam bir daha açmam '' diyorum.Tabi bunu daha önce 3-4 kez yaptım,yani tv'yi kapattım; o yüzden ciddi olduğumu ve söylediğimi yapacağımı biliyor.

Daha bir sürü arıza var; sabah okula giderken giyeceği kıyafetleri kendisi seçmek istiyor ve gidip en ince sweat-shirt seçiliyor:))Yelek yada daha kalın birşey giymeyi reddediyor, ben de özellikle montu da giydirmeden aşağı indiriyorum (yeleği de çaktırmadan çantasına alıyorum) kapıdan çıkınca esen rüzgar aklını başına getirince kendiliğinden yelek istiyor.

Akşam uyku faslı uzadıkça uzuyor.Çiş,su,süt, bisküvi,kitap derken abartıp 1 saati geçmeye başladığında benim de sabrım tükenmeye başlıyor.O yüzden ertesi sabah yapılacaklarla ilgili sohbete geçiyorum hemen; istediği bir kitabı evden çıkmadan önce 1 kez daha okuyacağımın sözünü veriyorum, ışığı kapatıp kitapla ilgili sohbet ediyoruz, çabuk uyuyalım ki çabuk kalkalım hemen kitap okuyalım diye telkin ediyorum.

Bu ve benzeri şeyleri inatla yapmaya devam ediyor, kesinlikle sınırlarımı deniyor, ben de artık olağan karşılar oldum,evrim geçirdim:)))Hatta erdim :))) Kullandığım yöntem sınırlı seçenek sunma ve genellikle işe yarıyor.İşe yaramadığı zamanlarda da kendisinin deneyip karar vermesi için oluruna bırakıyorum.

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Çocuklar Krizde

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...