Yenidogan bakimi

Ynt: Yenidogan bakimi

04/24/2011 14:00:00

şuraya bir sorunumu yazıp, derman ararken içimden diyorum ki "umarım aynı ruh hali içinde olan yoktur." ama bir bakıyorum, aynı sorunlar, aynı sorular. doğal bir süreç galiba bu. ben oğlumun doğduğu gün dedim ki "9 aydır hamileyim. çocuk sahibi olmak konusunda küçücük bir fikrim bile yokmuş!" ki o kadar da araştırdım, okudum, etrafımdakileri inceledim. hastanede ilk kez lavaboya gittiğimde "acele etmeliyim, oğlum uyanabilir, ağlayabilir, acıkabilir, hastaneden kaçırabilirler, kusabilir" diye düşünürken buldum kendimi ve o an anladım ki artık "ben" diye bir şey yok. "bebeğim olmadan önce neye canımı sıkıyordum acaba" diye soruyorum kendime şu günlerde sık sık. sanki başka hiçbir sıkıntı bebekle ilgili olan bi sıkıntı kadar can acıtamaz gibi.
eve gelince bu birden yüklenen aşırı sorumluluk öyle ağır geldi ki bana, 3-4 gece ağlayarak uyudum. "ben daha hazır değilmişim ki" deyip duruyordum kendime. tam o sırada oğlum uyandığında, emzirmek için kucağıma aldığımda birden onu çok özlemiş buluyordum kendimi ve öyle düşündüğüm için acayip suçlu hissediyordum kendimi. bunlar geçti mi? hayır. ama azaldı.
eşim sürekli sorup duruyor "sen mutsuz musun?" diye. sürekli suratım asıkmış, az konuşuyormuşum, az gülüyormuşum. sonra da ekliyor "ama baksana oğlumuza, o en çok sana muhtaç" evet işte mesele tam da bu. o en çok benim bir parçam. en çok benim. ona bir şey olsa en çok benim canım acır. tabii ki farkındayım. ama eşimden de bu sırada daha çok ilgi bekliyorum. eski ilgisini bekliyorum en azından, diyelim. o işten gelip hemen oğlumun yanına koşup, onu severek güya benim daha çok ilgilenmemi sağlamaya çalışıyor kendince. benim sorunum oğlumla değil ki. bu sorumluluğu paylaşamıyor gibi hissetmemde.
iki gecedir baba da bizimle uyuyor. elinden gelenin en iyisini yaparak ilgilenmeye çalışıyor. çok da severek yapıyor bunu. ege'nin gaz problemi vardı, max 2-3 saat uyumuşdur üçümüz de. sabah beni durgun bulunca yine eşim bakıp dedi ki "yorgunum ama çok mutluyum." haftaiçi işe gideceği için bizimle uyumayacak, ege ağlarsa duymayacak. ben işe gitmediğimde geceleri ilgilenmezmiş ama ben de işe döndüğümde ilgilenirmiş. "çok yorgunum. annelik çok zormuş" dedim, "kim kolay olduğunu söyledi ki sana diyor"
sanki sırf benim hayatım değilmiş gibi. o yine aynı şekilde işe gidiyor, arkadaşlarıyla öğle yemeğine çıkabiliyor, akşam geldiğinde bi sigara alayım diye dışarı gidebiliyor. onun için hiçbir şey değişmemiş gibi sanki. bir de bir yandan bu kıskançlık durumu eklenince, çekilmez bir insan oldum ben. kendim bile çekemiyorum kendimi. o derece.
üff çok uzun oldu. toparlayamadım bile anlatacağımı. öyle işte. yazınca rahatladım biraz..

04/24/2011 18:58:00

hepiniz çok yaşayın..hepimizin aynı ruh halinde olması delirmediğimin bir göstergesi olarak görüyorum..bu kadar özel durumlarımızı paylaşabildiğimiz için ise ayrıca mutluyum..

04/24/2011 20:42:00

okudukca daha çok korkuyorum :(

04/24/2011 21:49:00

Konu gene değişmiş. Ben de aynı şekilde düşünüyorum. Delirmemişim :) Bende de enteresan bir ruh hali var. Adı sendrommuş demekki. Yazdıklarınızı yazan sanki benmişim gibi. Evet bliss senin gibi anormal kurgular bende kuruyorum ama demekki normalmiş :) Benim hayallerimde ise ben ölürsem çocuk ne yapar acaba oluyor. Kendime bakamıyorum o bakımlı haller uçtu gitti. Sonra aynada süpürge sçara bakıp ipek beni haketmiyor diye ağlıyorum. Eşime sataşıyorum sen beni sevmiyorsun diyorum kavga edip ya sabır diyorum. Sonra bir bakıyorum ben tuhafım özürleşiyor barışıyoruz falan.. Ya bence çok komik ve tatlı bir durum. Keyfini çıkarın bunlar daha çok baglıyor bizi yavruşumuza erkeklerimize...

Ben asıl başka bişi paylaşmaya geldim gene lafa tuttunuz:)
İpek hangi ara yaptı bilmiyorum ama kucak delisi olmuş! Gazı varmış gibi zırıl zırıl yıkıyor ortalığı kucağa alıyorsun iki bırp sonrası süt liman. Bırakıyorsun beşige gene zır zır. Süt veriyorum 1.5 dk sonra zzzz moduna geçiyor. Sonra beşik sonra zırr zırr. Napıcam bilmiyorum. Benim herşeye rağmen bir hayatım var 2 saat rahat nefes almak istiyorum. Alışılan kucaktan nasıl caydırılır çocuk konusunda bilgiye ihtiyacım var... Ayrıca kolik ile gaz aynı şey değil mi diye sormak istiyorum.  Bir de çocuk üşütürse belirtileri nedir. Yani benimki kusuyor bazen peynir geeliyor süt geliyr agzından bunlar üsüme belirtisi olur mu.. Bir de kız cocukları için genitalleri ne zaman temizlemeye baslıcaz...

Hoscakalım annedaslarrrr

04/25/2011 11:09:00

selam kızlarrr....merak etmeyin ben de de değişik versiyonları var ağlamaların oğlum hep elimden düşecekmiş gibi geliooo çok üzülüorum diorum ya öle olursa ben na<sı yaşarım...:(((
aldatma konusunda ben de nerdeyse aynı şeyleri hissediorum :( bi de benle dalga geçio eşim saçmalama falan ama her an bi yerinde sanki bişeye rastlıcam gibi gelio...:((( sonra da bana kızıoo böle endişe dolu olduğun için .çocukta sık uyanıomuş ona da mutsuzluğum yansıyomuşş..:(( bi türlü geçmicek galiba bu modummmuz....:(((

04/25/2011 11:19:00

......

04/25/2011 11:43:00

kızlar dualarınızı beklıyorum yarın 9 da kızızmla buyuk bulusmamaız var belkı gıremem nete
öpüyorum hepınızı:))

04/25/2011 11:47:00

ohh hadi bakalımm :)hayırlı haberlerle gel inşallah..hemen foto isteriz ona göre....:))

04/25/2011 12:40:00

hadi hayırlısı özgecim, defnede cumartesi gelicek işşallah, 30 nisanda:)

04/25/2011 12:41:00

teker teker geliyorsunuz bakıyorum..:)sağlıkla gelsin bebeklerim..:)

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2011 Ilkbahar Bebekleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...