Yardım... Zorlukları neler?

01/24/2010 13:56:00

Ben de ikinci bebeğimi bekliyorum, oğlumla aralarında 18 ay kadar olacak. Bu konuda tecrübeli annelerden zorlukları öğrenmek istiyorum. :) Ona göre hazırlıklı olmak istiyorum.

Ynt: Yardım... Zorlukları neler?

02/22/2010 13:24:00

Benimde kızım 8aylık ve 1aylık hamileyim.. bilgileri bende bekliyorum

02/23/2010 12:25:00

ikinci doğumum çok kolay oldu,sandım ki bundan sonra herşey kolay olacak! ilk üç ay insanlar ayyy kolay gelsin, nasıl yapıyorsun,yazık sana ikiz gibi büyüyecekler...bla bla...neden böyle söylüyorlar diyordum.birgün(3.ayda) mutfakta yumurta doğrarken ağlama krizi geldi;ben yapamıyacam,beceremiyecem,yumurtayı bile doğrayamıyacam sandım.panik oldum, eşimi aradım ben iyi bir anne değilim! yapamıyacam çocuklarıma ii bakamıyacam.evde yemek felan hazırlayamadım iki gün.benzer durumda olan iki arkadaşım var onlarla görüştüm,aynı şeyleri onlarda yaşıyorlardı,kimse kolay olacağını söylemedi...şimdilerde daha iyi hissediyorum! soruna odaklanmaktan çok olumlu taraflara bakmaya zorluyorum kendimi,arada gidip geliyor bazen moralim ama biliyorumki ben böyle yakınırken  o tatlı bıdıklarımın en güzel anlarını kaçırıyorum.birazda anın keyfini çıkarmakla ilgili.
birkere yardım tekliflerini hiç geri çevirmeyin,hatta mümkünse ilk birkaç ay anne yada kayınvalide
 uygunsa yanınızda  kalsın.eşinizle görev paylaşımı yapın;zaten birliktelik birbirinin hayatını kolaylaştırmak değilmi!  ne olursa olsun büyük bebek herşeyi daha çok anlıyor,o yüzden onu hiç pass geçmemek gerek.bazen ikisinede haksızlık yapıyormuşum duygusunu yaşıyorum,bir bebek bir mesai iki bebek iki mesai demek,ve hiç bitmeyen mesai...birsüre sonra sizde kendinize şaşıracaksınız bu kadar sabırlı ve yorulmazmıydım diye.
birde ikisi bir arada arkadaş ihtiyacı az olacak,büyüğün eşyasıyla küçüğüde büyüyecek...daha geniş uygun zamanda yine yazarım zorluklarını ve kolaylıklarını.hayat hepimize sağlık ve kolaylıklar getirsin:)

02/23/2010 17:27:00

Ben yardımcının benim için şart olduğunu düşündüğümden bir kadın buldum. Şimdilik temizliğe geliyor. Hem evi tanıyor, hem oğlumu, hem de biz birbirimize yavaş yavaş alışmış oluyoruz. Şimdilik iyi gidiyor.

Yardım dışında şu soruların cevaplarını merak ediyorum; oğlum kardeşini kıskanacak mı? Sevgimi nasıl eşit bölüştüreceğim? Küçüğü büyükten nasıl koruyacağım? Kolaylıklara odaklanmak istiyorum, ama muhakkak ben de dönem dönem o bunalımları yaşayacağım ki oğlumda bile zaman zaman yaşamıştım. İşte ufaklık da 1 yaşına geldiğinde çok yol katetmiş olacağız, bunu düşünüyorum. Bir daha başa dönmeyeceğiz. Herşey güncelken aynen devam edecek. Biberonlar, mamalar, emzikler raftan kalkmadan hayat devam edecek. Oyuncaklar bütün evi kaplıyor. Kapının yanında pusetimiz. Adaptasyon süreci bu açıdan olmayacak. Zaten duruma adapteyiz. :) Ama tabi oturup zorlukları düşünmek istesem, tonla şey çıkar. Ki herkes de direk bunu düşünüp sürekli çok cesursun, kolay gelsin şimdiden gibi sözler sarf ediyorlar, sağ olsunlar ne diyeyim, sanki biz zorluklarını bilmiyoruz.

03/11/2010 13:06:00

merhaba 
benzer bi durumu yaşadık şimdide yaşıyoruz :)bizdeki en büyük problem oğlumun kendini bebeğe eşitlemesiydi.Yani büyük kardeş küçük konuşunca konuşuyo,yapmak istediğimiz aktiviteye küçükle başlayıp büyüğün canı isterse onuda dahil ederek götürüyoruz.Onun dışında ikiz gibiler aralarında bir yaş olmasına rağmen yemeği bazen bir kaşık kereme bir kaşık elaya şeklinde yiyoruz.ev onların oldu :))bize ait hiç bişi kalmadı :))hem çok zevkli zamanlar geçiriyoruz bazen de gerçekten sabrımı taşırıyolar ikisi biirlikte bir çete gibi davranıyolar.kendi aralarında oyuncak ve anne-baba paylaşımı haricinde bir problem yok.
bizde durum böyle...

03/11/2010 18:28:00

Ne kadar güzel anlatmışsınız, gözümün önüne geldi resmen. Zorlukları elbet var değil mi dediğiniz gibi, yani aslında aralarında 4 yaş da olsa 8 yaş da yine zorlukları olacaktı, kaçış yok. Ama çok keyifli anlattığınıza göre.

03/12/2010 22:12:00

büyük hastalandı! ufaklığı ağzından gözünden öperken olan oldu;ikinci hafta sonumuzuda bu sefer ufaklığın hastalığı için acillerdeydik.böylede bir durum var,hastalık halinde ne kadar dikkat etseniz de bir şekilde bulaşıyor.şuan da evde öksüren iki tane böcek var, içim gidiyor onlar her öksürdüğünde....
sanırım ufaklığın diş huzursuzluğuda var öyle fena ısırıyorki anlatamam canımı acıtıyor.korkunç hafta biran önce bitsin bende tükenmek üzreyim.
  bunun yanı sıra birbirleriyle  okadar iyi anlaşıyorlar şaşırarak izliyorum.yalnız büyük ufaklığa hiç müsade etmiyor oyuncaklar konusunda; kıskanır gibi değilde başka bir şekilde isimlendiremedim...derya nın dediği gibi ev şimdilik onların...evet ırmakyağmur aralarında kaç yaş olursa olsun zorluklar yine olacak.sanırım bizim geniş aile olma kavramına alışmamız lazım:))

03/13/2010 18:20:00

hastalık konusunda bi kaçış noktası yok malesef.Biri hastalandığında diğeride banko hasta oluyor.ilk zamanlar buna alışmak zor olsada sonradan nasıl bi durumla karşılaşacağımızı biliyoruz.Arkadaşlar rahat olmak lazım.Çünkü onlar bize göre değil biz onlara göre hareket ediyoruz.Şahsen benim saçlarımda beyazlar çıkmaya başladı.(29 yaşındayım)Kızımda iki yaşına girdikten sonra pek problem olmayacak gibi görünüyor.zaten ikinci bebekler de pek problem olmuyo sanırım.Özen göstermek gereken ilk bebeğimiz bence.onlar herşeyin farkında oluyolar(ilginizin bölünmesi vs)

evet bu kadar az ara ile bebek büyütmek sabır işi gerçekten,ben böyle sabırlı olduğumu bilmezdim.Ama eşiminde hakkını yememem lazım.Annenin ilgisi bölününce ilk çocuk babaya yöneliyo .Bu noktada baba da aşırı sabırlı ve sevecen olmalı.Biz eşimle iyiki aralarında bu kadar az yaş farkı var diyoruz.İleride herşeyi paylaşacaklar.Çünkü izledikleri ,yedikleri,giydikleri,oyuncakları,yaşadıkları hep aynı zamanda ve aynı olan şeyler.
Yaş farkı fazla olsa ileride pek ortak noktaları da olamayabilirdi.Evet zor böyle ama çok da güzeller.Bir elimde oğlumun eli bir elimde kızımın eli yürümeye başladık :))

03/14/2010 21:54:00

çok tatlısınız!derya umarım bizde yakın zamanda elele yürürüz.ama en çok da özgür zamanlarımı özlüyorum,bir sinema yada tiyatroya gitmek istiyorum bakalım buara girişimde bulunacam.ilk zamanlar sokakta rahat rahat gezen insanlara nasıl imrendiğimi hatırlıyorum:))

03/15/2010 12:30:00

saolun, sizde çok cesursunuz kendinize zaman ayırmanız lazım yoksa insan gerçekten kayboluyor çocuklarla uğraşayım derken.biz arada kaçıyoruz 1 saat bile okadar uzun bi zaman ki benim için:))Geçmek bilmiyor yalnızken :))))))))

03/15/2010 21:45:00

evet bugün sinema kaçamağı yaptım,nasıl  da değişiyormuşuz:) hiç eskiden olduğu gibi değil di bir an önce eve dönmek istedim ama yinede eğlendim.
     gerçekten çocuklarla zamanı yönetemiyorum, hep eksik kalıyorum sizler nasıl organize olabiliyorsunuz,merak ettim! hep kolay olmasını dilemiştim bilmiyorum kolay mı zormu?

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
 Aralarında yaş farkı az olan kardeş bebeklerin dünyası

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...