Yardım... Zorlukları neler?

Ynt: Yardım... Zorlukları neler?

03/25/2010 23:06:00

Bu sayfa başıma geleceklere ya da yumuşatarak yaşayacaklarıma diyeyim, evet yaşayacaklarıma kendimi hazırlamam için çok yararlı oluyor.

Yağmur şimdiden çok kıskanç, belki tüm bebekler böyle gerçi ama biri birine cici yapsın hemen yanında bitiyor, araya giriyor, beni de sevin diye. Ufaklık doğduğunda onu nasıl koruyacağız acaba... Çok dikkat etmek gerekecek. Marlasinger canım bebek.com'dan da tanışıyoruz, seni burada görmek çok güzel. Bende de o ihanet etme duygusu var, biraz annem de sağolsun başlarda sürekli oğlan ihanetinin farkında değil, ona ihanet ettin deyip durdu, bu bebeği istediğimiz halde bir süre pişmanlık ve adaptasyon süreci yaşadım. Neyse artık iyiyim. Ben de senin doktorun gibi düşünüyorum. Büyüklere oyun arkadaşı oluyor ufaklıklar. Aralarında çok yaş olmaması bence harika. Birlikte ikisinin de yaşına hitap eden oyuncaklarla oynayacaklar, birlikte gezecekler... Kimi iki çocuğunun arası 4-5 yaş olsun ister, kimi 10 yaş, kimi 15 yaş, kimi de bizim gibi peşpeşe... Herkesin tercihi işte. Biz de bunu seçtik, bunu yaşıyoruz. Sanırım ben tahminimden daha fazla adapte olmuş durumdayım. Bunda bu sayfanın ve beni destekleyen, benimle bir heyecanlanan arkadaşlarımın payı da çok ama çok büyük.

03/26/2010 10:03:00

Saolun arkadaşlar biz  olayı atlattık ama sanırım kızım şimdiden iki yaş krizine girmeye başladı.Çünkü bu haftayı sürekli ağlama inatçılık ve kaprisle kapatıyoruz.Ama iyi tarafı da oğlum çok sakinleşti.Sanırım oğlumda 2 yaş krizini bitirdi.Artık beni dinliyor.Sınırlarımı anlıyor gibi.Hoşlanmadım birşeyi yaptığında sadece kerem dememle onu bırakıyor.MUCİZE sanki...

İyiki  ard arda olmuşlar çünkü bu sıkıntılar ara verdikten sonra çekilmezdi.Şimdi alışmışken kolay geliyo,dışardan görenlerin suratlarından nası bi halde olduğumuzu anlayıp gülüyoruz bazen eşimle.
geçen yaz türkiyeye gelirken valizlerin hepsi onların eşyaları ile doluydu biz sadece üstümüzdekilerle gittik.Valizleri açınca annemin bana o zavallı kızım bakışlarını hiç unutmuyorum:))))

03/26/2010 15:42:00

Öncelikle herkese merhabalar. Ben aranıza yeni katıldım. Benimde 2 erkek çocuğum var. Büyüğümüzün 2.5 yasını 1 ay gecirdik, küçüğümüzünde 3 ayını geride bıraktık.Ben tek çocuğum.Aslında burdan baslamak isterim.Tek olmak bir çocuk için güzel taraflarının yanında zor taraflarının daha çok olması demek.Yani her istediğiniz olması,evdeki tüm oyuncakların sizin olması,sevgi ve ilginin bölünmemesi demek ama diğer tarafta paylasmayı bilmeyen,evde yasıtı olmadığı için içine kapanan ve o kalabalık aile nesesini yasayamayan bir çocukluk demek.Neyseki benim kararım çok cocuklu bşir anne olmaktı.İkinci hamileliğim plansız olmustu ve hamile kaldığımda hala emziriyordum.Ayrıca oğlumda çok huysuz bir bebekti çok tereddütlerim oldu. Haamile kaldığımı öğrendiğimde oğlum 22 aylıktı ve hiç hazırlıklı deildim birde hamileliğimin ikiz gebelik olduğunu öğrenince korkularım 2 ye katlandı,panik oldum,Hep kendimi suclarken buluyodum kendimi.Oğluma karsı ondan alacağım zamanlar için suclu hissediyordum.Doğumdan 4 gün önce bebeklerimden birini kaybettim.Zorda olsa bir doğum gercekleştirdim birde üzerine ameliyat derken 3 ay bitti.Annemlerde kalıyoruz.Bunun çok faydasını gördüm en azındanbüyüğümüz kabulleninceye kadar küçüğümüzle çoğunlukla annem ilgilendi.Ben bebekle ilgilenirkende onunla oynadılar ve böylece yokluğumun çok farkına varmadı.Böyle böyle durumu kabul etti.Şimdi beraber oynacakları günleri iple çekiyorum.Zorlukları umrumda bile değil çünkü nefes aldıkları ve sağlıklı oldukları sürece herseyin üstesinden gelebilirim.Keyfini çıkaracagım bu durumun çünkü bazen hayat nefes alamayacak kadar bile kısa oluyormus.Tek dileğim 2 kardesin ilişkilerinin çok iyi olması ve çok keyifli bir çocuklık gecirmeleri. Sizede böyle yapmanızı tavsiye ederim.Herkese sevgiler..

03/26/2010 21:36:00

Evet Ayşegül bebek.com'dan ;)) 

Ben de oğlumun tek çocuk olarak büyümesini hiç istemiyordum ve yaş farkının az olmasını istiyordum ama açıkçası planlarımda oğlum 2 yaşına geldiğinde hamile kalmak vardı Selen hanım aceleci çıktı iyi ki de öyle olmuş.biz 2 kardeşiz benden 4 yaş küçük erkek kardeşim var.Çocukken hiç anlaşamazdık hatta sürekli kavga ederdik diyebilirim yaş ilerledikçe bizler büyüdükçe o yaş farkı da kapandı benim canım şimdi o:) 
Benim çocuklarımın arasında 20 ay var ve onlar çok daha iyi anlaşacaklar inşallah.Yaş farkı fazla olunca çocukken anlaşmazlıklarda fazla oluyor bence.
Ayşegül ben hamileyken ihanet ettiniz çocuğa diyenlere gülüp geçiyordum ama doğum olduktan sonra hele bide Denizi hastaneye getirdiklerinde onun bana bakışlarını görünce hissetmiştim o duyguyu.Biraz lohusalık psikolojisi de var tabi 2-3 gün Denizi severken hep ağladım artık annem,eşim kızıyorlardı bana çocuğu etkiliyosun diye ama ne yapayım engel olamıyordum.Sonra yavaş yavaş o kardeşine alıştı.Arada haşin sevmeleri,Seleni uyurken uyandırmaları dışında çok problemimiz yok.Tabi ilerde neler olur bilemem.
Selen çok gazlı ve nazlı bir bebek 4 ay boyunca uyanık olduğu tüm zamanları ağlayarak geçirdi şimdi eskisi gibi değil ağlamaları baya azaldı.O ağlarken hep Deniz daha da büyüyüp artık tamamen rahatlayınca çok daha zor gelecekti iyi ki  böyle olmuş diyordum hala da aynı şeyi düşünüyorum.
Derya 2 yaş krizi bizim Denizde başladı sanırım çok fena sürekli mızmız.Biri bitiyor biri başlıyor biri uyuyor biri uyanıyor biri yiyor öbürü acıkıyor birinin altını değiştir sıra öbüründe:))))Bizde bir yere giderken dünya eşyayla gidiyoruz ama dediğin gibi kendime ve eşime bir şey almıyorum hepsi çocukların eşyaları.Şunun yedeği bunun bir şeyi derken doluyor da doluyor. 
Elif bende hamile kaldığımda emziriyordum ve 2 yaşına kadar emzirmeyi düşünüyordum sonra 2. çocuğu düşünüyordum.Kadın doğumcumuz hemen emzirmeyi bırakmalısın dedi,çocuk doktorumuz emzirebilirsin dedi.Ama biz riske atmayalım dedik ve memeden ayrıldık.
Başın sağ olsun Allah diğer çocuklarına uzun,sağlıklı ömürler versin.

03/27/2010 13:43:00

Sevgili Elif 

çok üzüldüm yazdıklarını okuyunca,umarım bundan sonra evlat acısı kimse yaşamasın....
bizde altattığımız düğme olayından sonra diken üstündeyiz.Evet çocuklar sağlıklı büyüsün de sıkınıtısını çekmeye razıyım.Hepimize kolay gelsin arkadaşlar...

03/28/2010 15:50:00

herkese merhaba,
elif çok güçlüsün! kimse evlat acısı yaşamasın...aylar öncesi sokakta tanımadığım bir anne(anneydi sanırım ) çocukların çok şanslı böyle cesur bir anneleri var demişti,biri bebek arabasında biri kanguruda taşıyorum diye sölediğini sanıyorum. gerçekten bu zmanda  bizlerin yaptığı cesaret işi...sadece sağlıklı ve mutlu olmaları bize yetmeli... derya geçmişolsun tekrar olmasın dileğim.. bende çocuklara bişey olduğunda sakin olamıyorum, sanırım benim tepkimde sana benzerdi(ilk yardım kursuna gitmiş başarıyla tamamlamış biriyim, denizde boğulan bir amcaya ilk müdahaleyi yapmış biri olarak konu kendi çocuklarım olunca panik oluyorum.annelik hormunundan olabilirmi:D)
burda paylaştıkça kaygılarım azlıyor,iyiki nurturia var.birde herkes demiyormu en kolay zamanları bu zamanlar diye...yaşadıkça öğrenecez kolaylıkları zorlukları....

03/30/2010 05:53:00

Şimdi gelelim esas probleme arkadaşlar:

Bizimkilerin ikiside BEZLİ hala.Havalarda malum artık.Nası bırakıcaz bu bezi??
Geçen yaz oğlumda denedik bezi bırakmayı.Ama kardeşi bez kullandığı için yapmadı beyefendi.Sonra ikisinide tuvalette götürdüm adaptörde ,lazımlıkta fayda etmedi.Şarkılar ,kitaplar olmadı.İki bebek aynı anda bezi nası bırakır bi fikri olan var mı?Denemiş ve başarmış olan var mı?(mükemmel insanı arıyorum sanırım:)))
Ayrıyeten eşim hafta sonu türkiyeye geliyor 10 gün bizbizeyiz,gündüzleri evde yardım eden bayan haricinde...
Akıl sağlığımı nası koruyabilirim??
:))))
Evet önerilerinizi bekliyorum...

03/30/2010 19:02:00

Derya aynı şeyi kara kara bende düşünüyorum.Oğluma bezi bıraktırma planları yapıyorum mayıs ayı gibi başlarım diyorum ama yazdıklarını okuyunca umarım bizde aynı şey olmaz.Şu anda kakasını yapınca değiştirmeye kalktığımda sanırım utanıyo kaçıyo benden:)Adaptörün önerilmediğini okumuştum bi yerde ben lazımlık almayı düşünüyorum müzikli olanlardan falan.
Sana şimdiden kolay gelsin.
Ayyy hiç kimse yokmu eşin Türkiyedeyken yanında kalabilecek?Hatta arkadaşlarınızın biraz büyük özellikle kız çocukları varsa kalabilirlerse ?? Benim babam jeoloji mühendisi yazları araziye giderlerdi hafta sonları gelirdi biz yazlıkta değilsek annem komşumuzun 15-16 yaşlarında kızı vardı o gelirdi bizde kalmaya;)Bize de gün doğardı kardeşimle oyunlar oynardık onunla:) Bu arada kardeimle aramızda 4 yaş var;)

03/30/2010 20:43:00

evet bayanlar,bende bezlerden kurtulmak istiyorum. acaba haziranda ikisine birden başlasam mı?önce lazımlık sonra adaptör diye biliyorum.sanırım' bezsiz bebek' kitabını (yanlış hatırlamıyorsam) önermişlerdi.
bende deneyimleri olanları merakla bekliyorum:)

04/01/2010 20:18:00

ufaklık için daha çok erken annesi.Abi içinde tam zamanı;)

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
 Aralarında yaş farkı az olan kardeş bebeklerin dünyası

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...