saglikli sebze

<123>
06/28/2010 17:26:00

sonucta iyi tarim dunya icin de onemli diye dolayli bir baglanti kurup su linki paylasmak istedim, belki biliyorsunuzdur ama. http://www.ipekhanim.com/ciftlige_giris.html
tarlasinda yetistirdigi urunleri kargo ile gonderiyor. detaylar sitede ozellikle soru cevap kisminda var. ben henuz hic siparis vermedim (turkiyede oldugum surelerde kesinlikle vermeyi dusunuyorum) 
bugun bir mail atmis ve turkiyenin tarim anlaminda geldigi rezil durumu anlatiyor (organik dahil) uzuldum baya. neler yiyoruz, bebelere neler yediriyoruz. of ki ne of. 

Ynt: saglikli sebze

07/01/2010 05:48:00

Yine nurturia'daki bir anne sayesinde haberim oldu bu ciftlikten. Ipek hanimin hikayesi cok guzel. Ankara'da annem siparis vermeye calisiyor bu ara. Ondan izlenimlerini alir aktaririm.

Dilerim boyle duyarli ureticiler cogali, cocuklarimiz ve bizler saglikli sebze/meyve yeriz...

07/01/2010 20:08:00

keşke ben de böyle bir tatsızlık yaşamasaydım da şimdilerde yeni üreticiler bulmak için uğraşır olmasaydım:(

07/02/2010 00:44:00

erkisisi, seninki sanssizlik oldu, baska bir soru uzerinden bircok anne cok memnun urunleri aldiklarini, hic sorun cikmadigini yazdilar.

Ipek Hanim'in sitesinde yazdigi kadariyla, ticari kar yapmak, isi buyutmek, surekli yeni musteri almak gibi bir kaygisi yok (belki de vardir ama oyle olsa eminim baska kargoyla calisip musterisini memnun etmeye calisirdi). Iste bu sebepten boyle operasyonel seylere cok ilgi gostermiyor olabilir.

Ben yine de denemek taraftariyim. Ankara'da da sanirim benzer bir ya da iki tane ciftlik var. Eger sen onlardan birini denersen/denediysen, deneyimini paylasirsan sevinirim.

07/02/2010 06:57:00

merhaba, ben uzuun suredir pinardan aliyorum.
kargo sirketine ait sorunlar sirketten degil subeden kaynaklaniyor, o subedeki insanlarin karakterinden, calisma mantigindan, vs. daha once aras kargo ile calisiyordu, onda da sorunlar cikabiliyordu. gg'den de internet uzerinde 400u askin alisveris yaptigim icin kargo sirketlerinin hepsini denemis bulunmaktayim. hepsinde de sorunlar cikabiliyor, sirket degistirmek bir ise yaramiyor yani. ben cozumu soyle buldum (butun kargolu alisverislerim icin): evime yakin en sorunsuz subeyi seciyorum, oradan sube teslim aliyorum. kargo sirketlerinde "su sube adresime getirsin, onlar cok iyi calisiyor" gibi bir seceneginiz olmuyor maalesef, adresiniz hangi subeye dahilse ona yonleniyor otomatik. ama sube teslim oldugunda istediginiz subeye biraktirabiliyorsunuz. hem boylece paketim kapi kapi dolasmadan, aksami bulmadan sabahinda elimde olmus oluyor.

pinarin cok fazla musterisi var, aslinda daha fazla musteri istemiyor, cunku az uyuyor, uyanik oldugunda da her anI bu isle dolu oluyor. her turlu problemlerinizde de anInda ulasip iletisime gecebiliyorsunuz, cunku iphonuyla surekli dunyaya bagli bir sekilde dolasiyor. elinden geldigince tum iyiniyetiyle yardimci olmaya calisiyor. kendisini az da olsa taniyorum ve bizlerin mutlulugunun onun icin herseyden onemli oldugunu biliyorum (o kadar ki, begenmediginiz hicbir urunun parasini almiyor). oraya kafa dinlemeye, tam anlamiyla dogal bir hayati yasamaya gitmisti, bunu cocuklari icin yapmisti. ama is buyudu buyudu buralara geldi. bana soyler "nolur reklam falan yapma, kendimi kaybettim isin icinde" diye, ama ben dayanamam :)

son mailinde yazanlari birkac yere kopyalamistim. ayni durumlari annem konyadaki bahcesini (kucuk bir tarla) ekerken yasiyor. isin her boyutunu cok guzel dile getirmis. ben ciftliklere de yol kenarinda bahcesinin urunlerini satan teyzelere de guvenmiyorum (ama pinardan dolayi degil, annemden dolayi). pinarin bahsettigim yazisi surada var, okumanizi tavsiye ediyorum.

07/02/2010 19:59:00

Bağcıyı dövmek ifadesi kişi hakkında hiçbirşey konu hakkında da hiçbirdetay bilinmeden
yani bilinçsizce sarfedilmiş bir söz olarak değerlendirilmiş ve canınızı ve canımı sıkmadan
paylaşmak istemediğim böyle bir tecrübeyi bilip bilmeden yapılacak başka yorumlara mahal
vermemek adına tüm detaylarıyla paylaşıyorum.

Pınar hanıma 28.05.2010 günü ilk siparişimi verdim. 1 haziran günü teslim aldım. Pınar
hanım prensip olarak kargo ücreti 8,5 tl nin üzerine çıktığında üstünü kendi karşılamak üzere
siparişin ödemesinden keserek göndermenizi istiyor. O gün gelen kargo 10 tl tutuyor ancak
kargocu yanında bozuk para olmadığını söyleyerek 1,5 tlyi veremeyeceğini söylüyor ve ben
evde olmadığım için kapıyı açanla arasında anlaşıyor. Ben bu siparişin ödemesini yaparken
Pınar hanıma bu durumu bildirip 1,5 tl yi hesaptan düşerek ödeme yapıyorum. Pınar hanım
konuyu kargo firması ile görüşüyor ve bir sonraki gün kargocu burnundan soluyarak ve
söylene söylene 2 tl getirip evdekilere teslim ediyor. Ben kargocunun bu tavrından sonra
Pınar hanıma evimin kapısında hele de bebeğim evdeyken bu tür huzursuzlukların olmasını
istemediğimi ve bundan böyle MNG kargo ile gönderilerin teslim edilmesini istiyorum.
Bundan sonraki gelişmeler aşağıda mail ortamında mevcuttur. Tamamen sizin yorumunuza
bırakıyorum…

Pınar Hanım,
Size daha evvel siparişlerimi Yurtiçi Kargo ile istemediğimi MNG kargo ile teslimat istediğimi
bildirdim. Siz de bana merak etmeyin size kargo teslim eden kişi bir daha kargo teslim
etmeyecek dediniz. Ancak maalesef bugün kargoyu aynı kişi getirdi. Aynı kişi önceki 2
teslimatı evdeki bulunan kişiye yaptığı halde bu sefer benim kimliği mi görmek istediğini aksi
taktirde teslimat yapamayacağını belirtmiş. Ben de evde olmadığım için teslimat olmamıştır.
Şu dakikadan sonra değil aynı kişiyi aynı kargo şirketini dahi kapımda münakaşa ederken
görmek istemiyorum. Lütfen tekrar teslimat ile ilgili teslim edeceğiz diye o kişi ya da başka bir
kişiyi göndermesinler.
İyi günler
Nükhet

Nesrin Hanım,
Hatırlarsınız iki hafta kadar önce Nükhet Hanım'dan fazla para alan bir kurye vardı. Kurye
sanırım aklınca intikam alıyor? Acilen şube müdürü ve gerekirse bölge müdürü ile görüşüp
bana ve Nükhet Hanım'a bilgi verir misiniz?

Pınar Hanım,
Rica ediyorum bu konuyu daha fazla uzatmayın. Çünkü ben ve ailem zarar görüyor.
Hırsından ne yapacağını bilemeyen
insanların bir koli malzeme için canımı sıkmaya hakkı yok. Siz firma ile problemlerinizi benim
üzerinden çözmeyin lütfen başka şekilde halledin. Çünkü başka başka fikirlerle kapıma
gelmeyeceğinin garantisi yok. Basit bir koli mevzusu karakolluk olmasın kimsenin de yok
yere canı sıkılmasın. Ben sadece koliyi almadığımı bildirmek için mail attım. Herkes kendi
elemanını bilir tanır. Ben de bir kurumda yöneticilik yapıyorum. Herkes çalıştırdığı adamı
tanır. O bakımdan kimseye elindeki kişileri deşifre etmekle ne siz ne de başkaları netice
alabilir.
İyi Günler.
Nükhet

Pınar Hanım,
Kargoyu teslim etmek için ne o kargo firmasından aynı kişiyi ne de aynı kargo firmasını
görmek istemediğimi size bildirdim.
Bu konu uyarmama rağmen beni hala huzursuz etmeye devam ediyor. Sizin uyarılarıma
rağmen tekrar aynı kargoyu göndertmeniz ya da siz göndertmediyseniz gönderilmesine
engel olmamanız beni dikkate almadığınızın bir göstergesi. Lütfen beni bir daha rahatsız
etmeyin ya da rahatsız edilmeme imkan vermeyin aksi taktirde ben de sizi rahatsız etmek
zorunda kalacağım.

Nükhet Hanım olur mu öyle şey? Siz konuyu bildirdiğinizde Genel Müdürlüğe bir mail
atmıştım. Size de geldi o mail hatta. Sanıyorum bunun üzerine Şube Müdürü bizzat koliyi
adresinize getirdi. Henüz tam bir bilgim yok ancak kesinlikle aynı kişi değil. Sizin mail'inizi
görünce de koliyi bana iade etmelerini istedim. Şu anda iade prosedürünü başlattılar.
Sevgiler

Son durumla ilgili bilgi verip sizi son kez rahatsız etmek istedim.
Kolinizin iade süreci başladı ve özür dilemek adına bölge müdürü sıfatıyla dahi olsa tek bir
Yurtiçi Kargo personelinin adresinize gitmemesi sağlandı.
İkinci kez adresinize gelen kişi bu problemli kurye (Mustafa Güngör imiş adı) değilmiş.
Sabah o gelmiş, mail'iniz üzerine şube müdürü bizzat gelmiş falan... Bunu bilmenizi istedim.
Yurtiçi Kargo & Arıkanlı Holding'in İstanbul'daki Genel Merkezi kendi müşteri memnuniyeti
ilkeleri gereğince sizi telefon ile arayıp özür dileyebilir belki. Bu konuda da bilginiz olsun
istedim.
Yaşanan tüm aksilikler için özür diler, kendi payıma ne düştü ise hızla ve yapabildiğim en
etkili şekilde yaptığımı bilmenizi isterim.
Sevgiler

07/02/2010 20:05:00

bende sürekli pınar hn alıyorum çok memnunum bir ara aras kargoyla çalışmıştı bende onunla sorun yaşamıştım -2li paketlerden birini unutmuşlar ve bir sürü şey oldu- ama yurtiçi kargoyla hiçbir sorun yaşamadım çokta memnunum....bence şube çalışanlarıyla ilgili...

07/02/2010 20:57:00

elinden geleni tum iyiniyetiyle yapmis gibi? dedigim gibi, sahsen de tanidigim icin karakterini, ne kadar genis gonullu ve karsi tarafi dusunur oldugunu biliyorum.

su yonu de var: baska bir kargo firmasiyla gonderse o fiyatin 3 ya da 4 katini odeyecegiz. kendisi ozel anlasma yapiyor kargo firmasiyla ucuz kargolama icin.
ve de topluca gonderim yapiyor, tek tek herkesinkini ayri firmaya vermesi zor gorunuyor.
ve yine emin olun, kisilerden ve subelerden kaynakli seyler bunlar. mng olsa onda da yasama ihtimaliniz vardi, ki ben yasadim.

en son 500den fazla alicisi vardi simdi cok daha fazladir, ki yine de hepsinin sorunlariyla tek tek ilgilenir, her maile cevap verir.
tabii ki sizin tercihiniz, ama bile bile, sizi uzmek adina, kotu niyetle yapilmis birsey goremedim ben.
pinar benim icin buyuk nimet. hep fazla tartar koyar, curuk koymaz, "su meyve bozulmus yolda" dersin parasini almaz.

dogal tarim cok ozveri istiyor. ve unutmayin onun amaci ticaret degil. onun amaci dogal tarim yapip urunlerini insanlara ulastirmak. ben kiymetini bilmeye devam edecegim, o olmasa, vazgecse, ki bu is, insanlarla ugrasmak cok yipratici, ben ne yaparim ne yerim bilmiyorum. ve de bu isten para kazanmaya gercekten ihtiyaci yok. bu isi mutlu oldugu icin yapiyor. para kazanmak istese, stresli yanini bir tarafa birakir, "tamam ulan, atacam ilaci, alacam 10 kati mahsul toptanciya verecem" der, bundan cok daha fazlasini kazanir ki, uzerinde buyuk bir baski var bunu yapmasina dair meyve/sebze saticilarinin uyguladigi.

07/03/2010 05:16:00

Bana da Pinar hanim, elinden geldigince konuyu cozmeye calismis gibi geldi. Yazdiklarinda bir art niyet gormedim.

Bu isin marketten paketli meyve, sebze almak kadar verimli olamayacagini bilerek girmek lazim...beklenti bu yonde olursa, olusan sorunlar daha rahat cozulur kanisindayim..

07/03/2010 08:34:00

sanırım yukarıda verdiğim linkte yazılanları tam ifade edememişim ya da tam anlaşılmamış ben o yazımda Pınar hanımdan alışveriş yapmayın demiyorum Kargo firmasını değiştirmesini isterseniz ya da sizin deyiminizle kargo şubesi konusunda sorun yaşamayacağınız biryerler seçerseniz daha uzun soluklu bir alışveriş yaparsınız demeye çalışıyorum

Ha ben neden tercih etmedim başka bir şube bulmayı o kargo firmasından aynı kişi kapınıza gelip ukelalık yapamayacak diye söz verdiği halde ki taaa nazilliden bir vatandaşın taaaa ankaradaki şubede hangi adrese kimin gideceğine müdahale edebilmesi mümkün değil ki bu konuda söz vermişti bana deseydi ki kusura bakmayın ben bu kargo firması ile çalışmak zorundayım siz ya kendinize başka şube bulun ya da başka üretici ben de ona göre davranırdım kusura bakmayın ama ben kapımda bir koli malzeme için münakaşa çıkaracak ağız dalaşına girecek insanları görmek istemiyorum bu şekilde binbir kavga ile kapıma gelecek malzemeyi de. ben bir dönem ticaretle de uğraştım tok satıcı deriz bu şekilde çalışanlara bense verdiğim paranın karşılığında kargocunun önünde ezilecek mantalitede biri değilim diğer taraftan verdiğim sözler benim için senettir sözünde durmayan kardeşim dahi olsa benim için bir hükmü kalmamıştır ben olaya böyle bakarım

Kaç yüz dönüm arazi var ülkede tek don kişot da Pınar hanım değil

07/03/2010 12:56:00

farkli acilardan bakiyoruz burdaki alisveris olayina. sedavesila gibi dusunuyorum. benim bu isteki memnuniyet kriterlerim sizinkinden oldukca farkli erkisisi. kafasi bin ton seyle mesgul, bircok kisiyle tek basina ilgileniyor, bazi seyleri gozden kacirabilir. ama ben onun iyiniyetinden eminim, o yuzden asla mutsuz olmuyorum. zaten benim icin kargo sIkIntILarI tamamen fasafiso, elime gecen urune bakiyorum, dogal yetistigini biliyorum. hosgoru gosteriyorum ufak sorunlari takmiyorum, kafam rahat oluyor ve de sonucunda da saglikli besleniyoruz ailece.

valla ben ondan baska alacak birini bulamadim, insallah siz bulursunuz. daha onceden de demistim, kendi karnini doyurma amaci ile bahcesinde ekim yapan anneme bile, "teyze su ilactan at 3 kat fazla domates al, ustelik topladiktan sonra haftalarca dayansin" diyen ziraatciler dolasiyor etrafta.. ben hayret ediyordum, sebze toplaniyor o kadar yol dolasiyor, halde bekliyor, pazara geliyor, sonra aliyoruz evimizde bekliyor gene de bozulmuyor. annem bahcesinden domates koparsa buzdolabina koymazsa ertesi gununde, buzdolabinda haftasinda bozuluyor. ogrendim ki dayanmasi icin ilac atiliyormus.. simdi dogrudan dalindan mutfagima geliyor sebzeler.

<123>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Cevreci anneler

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...