4+4+4 yeni eğitim modeli

<123456>
04/17/2012 19:18:00

Arkadaslr,

Bir onceki basligimiz, tartismalarin boyutu degistigi icin kitlenmistir. Lutfen buradan devam edelim.

Ynt: 4+4+4 yeni eğitim modeli

04/17/2012 19:22:00

Ort ve ilkokulun birlikte oldugu okullar ayriliyor. Bu ayrilis kademeli olarak yapiliyor Elcin. Eger okul kucuk bir okulsa, genellikle ilkokul binasi, ek binalardan olusan buyuk okullar da ortaokul olarak ayriliyor. Bunlar birbirine yakin binalardan seciliyor. 

04/17/2012 19:23:00

Bir de beni de en cok sevndiren konu; adres zorunlulugunu kaldirmayi dusunuyorlarmis.

04/17/2012 20:01:00

cegeda, peki oğlunun bir sonraki yıl çok iri olmasından endişelenmiyor musun?

Ben hep seviniyordum Ilgaz ay olarak avantajlı olacak, biraz iri olacak okula başladığında diğerlerinden şubat doğumlu diye şeklinde düşünüyordum. Ancak şimdi bir yıl bekletince, 2007 şubat doğumlu bir çocuk olarak 2008'lilerle, bir yıl daha kreşte üstelik hazırlık diye bir sınıfta biraz daha piştikten sonra, bir de kaba tabirle hani birinci sınıflar daha bir trilaylom bir müfredatta olacakmış, çok pis sıkılır gibi geliyor. 

Şimdi daha anaokulunda, üstelik 2006'nın son aylarının ve 2007'lilerin ilk aylarının olduğu bir sınıfta, öğretmeni hep daha fazlası için zorladığından, soru sorulunca sabırsızlandığından ve sonuçta sınıf düzeninde diğer çocuklara uyarak bir yerde kesmek durumunda kalındığından söz ediyor.

Hep yazılanlarda aman bu sene gitmesin de seneye bakarız gibi bir eğilim görüyorum ama özellikle bu ucundan yırtacak ya da yırtamayacak arkadaşların bir sene bekletilip bir yaş ufaklarla gönderildiklerinde yaşayabilecekleri sıkıntılar için sadece ben mi endişeleniyorum acaba?

04/17/2012 20:24:00

Damla Alpi Haziran 2006 dogumlyu ve yeni donemde baslayacak. Baslamayacak olsa da bu sene gonderirdim. Onceki konu basliginda da yazmistim ben; cocuklar hem yasitlari, hem buyukler hem de kucuklerle birlikte olacak diye. Cogunluk cocugum ezilir mi, kendini ifade edemez mi acaba diye dertleniyor gordugum kadariyla. Fakt cocugun hazir olabilecegi gercegini kaciriyor olabiliriz. Motor, duygusal ve sosyal gelisimi iyi gidiyorsa, pekala uyum saglayacaktir. Fakat hele ki onde giden veya algisi kuvvetli bir cocuktan bahsediyorsak, kucuklerle cok sıkılacaktir. Tahminim, ogretmenler kucuklere gore gidecektir.

Yerinizde olsam, saglam bir ogretmen bulup, Ilgaz' i baslatirdim Damla' cigim.

04/17/2012 20:34:00

Küçük başlamanın sıkıntıları için sana tamamen katılıyorum, ben de bir yerlerde yazmıştım, genelde de ergenlik çağında belirginleşiyor fiziksel/duygusal farklar. 

Ancak bu kadar fark düşünmemiştim, yeğenim 2008 eylül doğumlu araları 1,5 yaş, ağustos olsa birlikte gidecekler gibi bir durum ortaya çıkıyor. Tüm çocukların 7 yaş olgunluğunda olduğu bir sınıfa 1 yaş büyük yollasan çocuk o kadar sıkılmayabilir. Ama sınıf düzeninde olmaya hazır olmayacak yaşta bir sınıf dolusu çocukla birlikte epey olgunlaşmış çocuğunu okula yolluyorsun. Müfredat ister istemez küçüklerin seviyesine göre ayarlanıyor, ben bunu ne güzel oyunla öğretecekler falan diye de yorumlayamıyorum. Sonuçta fiziki şartlar okul şartları, anaokulu değil, sadece eğitimi daha ağırdan alacaklar gibi geliyor şimdikine göre. 

Bir de bu sene aman bekleyelim diye yollanmamış çocuk sayısının çok olacağını düşünüyorum. Nüfus kalabalığı açısından bu yıl mı daha kötü olur önümüzdeki yıl mı kestiremiyorum çünkü hep bir göndermeme eğilimi var bu yıl.  
Seneye 2008'lilerde de esnek olunmazsa çok kalabalık bir mevcut olabilir diye düşünüyorum.

Özetle bu yıl erkenden yollamak kadar, seneyi beklemenin de çok dezavantajları olduğunu düşünüyorum. İkisinin artısını eksisini tartıp kar/zarar hesabı yapmakta çok zorlanıyorum.

04/17/2012 20:37:00

elfana, aynı anda yazmışız. Güvenli bir kaleye ihtiyacımız var, yani iyi bir öğretmene ama onların da durumu ne zaman netleşir acaba? Hangi öğretmen hangi sınıfı alacak, 4. sınıf mezun edenler de 1'e mi dönecek, 2006-2007 ayrı sınıflar mı olacak gibi.

04/17/2012 20:40:00

5. sinifi okutanlarin 1 e donecekleri garanti deniyor. Diger sinif ogretmeni arkadaslarla konustum.

04/18/2012 05:41:00

.

04/18/2012 07:53:00

Elif Haziran 2009 doğumlu, düşünmek için erken mi bilmiyorum ama okula başlama çağında 63 aylık oluyor. Bir sene beklesem 75 aylık. Görümcem özel bir ilköğretim okulunda müdür yardımcıcı. Okula kayıt esnasında bir takım testler uygulandığını söylemişti bana. Motor-fiziksel beceri-duygusal zeka gibi. Onların rutin uyguladığı testlermiş bunlar kayıt öncesi. geçenlerde yeni sistemden konuştuk. Biraz önyargılı yaklaşıldığını düşünüyor. Aslında tam anlamıyla uygulama alt yapısı oturursa okula başlama yaşının 5 bitimi olduğu görüşünde kendisi. Yeni sistemde ilkokul 1.sınıf ilk dönemi anaokulana paralel bir müfredatla geçirmeyi düşünüyormuş devlet. Yani eski sistem 1.sınıf müfredatını 5.yaşı bitirmiş çocukların önüne dayatmayacaklarmış. Eğer söyledikleri gibi olursa alt yapıyo ve müfredatı oturtururlarsa ben 63 aylıkken göndericem elifi. Çünkü bundan sonra bu ülkenin sistemi bu olucak ve kolay kolay değişmeyecek yani kademeli olarak sistem oturursa insanlar artık 5.yaşın bitiminin okula başlama yaşı olduğunu kabullenecek ve yetişen nesil o şekilde başlayacak. Uzun vadede mantıklı yaklaşımın bu olduğunu düşünüyorum. Ayrıca çocuğum bir hayli uzun ve iri. Bir sene beklemek demek zaten şu anda bile son derece uzun ve iri olan çocuğumu biraz daha zora sokmak demek olucak benim için. Çünkü bakmayın yaşıtlarından uzun ve iri olmak en az 15 yaşına kadar sorun oluyor çocuklarda (Kendimden billiyorum.) Zaten halası gereken testlerini yapacağını ve fiziksel duygusal olarak hazır olup olmadığını belirleyeceğini söylüyor bakalım. eğitimci olarak tavsiyesi de 63 aylıkken başlaması.

Zaman ne gösterir bilinmez. Ama şu da bir gerçek ki Elif okula başladığında yeni sistemin ilk uygulaması olsaydı bende beklerdim sanırım. Sonuçta bir bilinmeyen var ortada. Herkes tedirgin. Ortada müfredat bile yok.

04/18/2012 08:39:00

Dün elime bir özel okulun bu sistemle ilgili bilgilendirmesi geçti..Sistemi, müfredatı, öğretmenin, öğrencinin,velinin oryantasyon süreclerini sınıfların oluşturulma şekilleri hakkında aklımda ki bir çok soruya cevap buldum..

Bu yıl 15 mart 2007 tarihinden önce doğanlar ilkokula kayıt olucaklarmış..yani kıstas 15 mart öncesi olarak belirlenmiş..

Birde ozgeelif’in dediği gibi okula kayıt alınmadan önce “metropolian okul olgunluk testi” uygulanıyor…çocuğun ilkokul sürecine hazır olup olmadığını saptayan bir test..Bu testi bildiğim kadarıyla tüm özel okullar yapıyor..

Benim kızımda 6 mart 2009 doğumlu 2014 eylülde 66 aylık olucak yani tarih olarak zorunlu olarak göndermem gereken tarihte :) Kesinlikle göndericem tarih olarak zorunlu olmasaydık bile göndericektim zaten fiziksel olarak yaşıtlarından ileri 1 yıl daha beklesek bu sefer sınıfındakilerden de ileri olucak..

Benim 2 yıl anaokulu'na gönderip sonra ilkokula başlatmak gibi bir düşüncem vardı..Şimdi bunu uygulamam için bu yıl eylülde başlatmam lazım ama bu sene başlatıp başlatmama konusunda karasızım

Birde benim için değişen tek şey, önceden devlet okuluna vermeyi düşünüyordum Şimdi özel okul düşüncem ağırlıkta en azından devlet okulundaki sistemi,müfredatın işelyişini tam olarak oturmuş halini görene kadar özel okul fikri ağır basmakta.. 

<123456>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Okul Öncesi Eğitimi

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...