4+4+4 yeni eğitim modeli

Ynt: 4+4+4 yeni eğitim modeli

08/16/2012 12:35:00

turk tabipler birligi'nin birkac hafta once yayinladigi basin bildirgesi (rapor karmasasina binayen ve 72 ay oncesinde okula baslatmanin neden yanlis olduguna dair):

istanbul tabip odasi'nin bugun yayinladigi duyuru (doktorlari goreve davet ediyor, rapor verin diyor ve yine erken baslatmanin cocuk uzerindeki olumsuz etkilerini anlatiyor):

10/22/2012 08:28:00

biz raporumuzu aldik sonunda, guncellememe yazdiklarimi buraya kopyaliyorum:

rapor alip okula teslim etmek icin ekim ayi son zamanmis. bu ay sonunda kayit durumlarini merkeze ileteceklermis. ve de bizim okulda kucuk yaslarin hemen hemen hepsi rapor almis, raporlarini gorduk. bakan yine sallamis yuzde 10 diyerek. 

cok cok acidim o ortamda okumak zorunda kalan kucuk cocuklara. okulu gordukten sonra ne kadar dogru bir karar verdigimizi bir daha anladim. guya iki kademeler fiziksel olarak ayrilacakti, oyle bir zorunluluk vardi ama nerde. teneffuste oradaydik, muthis bir gurultu, karmasa. kocaman cocuklar kosturuyor.. anasinifi bile ayni binadaydi. 

son olarak: 5.5 yasinda gitmezse sonraki sene kucuklerle mi okumak zorunda kalacak, diye hic dusunmeyin. 5.5 yaslarin tamamina yakini raporlu, gitmiyor bu sene. seneye de ayni sekilde olacagini dusunuyorum, sonraki sene de, sonraki de, ...

10/22/2012 10:22:00

Çocuğu bu sene okula başlayanlardan da buraya yorum yazanlar olursa, çok faydalı olur diye düşünüyorum. Ne de olsa onlar bu yeni sistemin ilk deneyim yaşayanları...

72 aydan küçük başlayanlar zorlanıyorlar mı?
Farklı yaş gruplarının aynı sınıfta olmaları problem yarattı mı?

Bildiğim kadarıyla, özel okullarda çocuklar mümkün olduğunca kaç aylık olduklarına göre gruplanmış, sınıflar ona göre ayrılmış. Bu aya göre gruplama devlet okullarında sınıf sayısı, öğrenci mevcudunun fazlalığı nedeniyle mümkün olabiliyor mu?

Bir de Nisan'dan önce okuma, yazmaya geçilmeyecek, oyun ağırlıklı olacak deniyordu ama duyduğum kadarıyla bu uygulama pek mümkün olmamış, 1. sınıfta şimdiden yazma çalışmaları başlamış. Yani müfredat konusunda öğretmenler, özellikle yaşça büyük olan, tecrübeli öğretmenler eskiden beri bildikleri sisteme devam ediyorlarmış. Gerçi Nisan'a kadar okuma-yazma başlamayacaktı madem, o zaman bu çocukları küçücükken 1. sınıfa başlatma dayatması neden yapıldı, neden bu çocukların okul öncesine devam etmelerinin önü kesildi onu da anlamak mümkün değil??? Açıkçası "Nisan'a kadar anaokulu tadında, 1. sınıf" fikri bana baştan beri saçma geldi. Sanki yanlış bir kararın böyle bir uygulama ile yumuşatılmaya çalışılması gibi algıladım.

10/22/2012 10:31:00

İlk firsatta uzun uzun yazacagim.

10/22/2012 11:11:00

bu arada, bizim yasimiz tutmuyordu, 72 ayi doldurmamisti yani. normal sistemde zaten gelecek sene baslayacakti. 

02/07/2013 13:53:00

Benim oğlum da 12 şubat 2009 doğumlu ve bende ciddi endişeler taşıyorum :((

2014'ün  eylül ayında tam 67 aylık oluyor ve ben 67 aylıkken ilkokula başlamasını kesinlikle istemiyorum..
Daha uzun uzun yazacağım müsait olduğumda..

02/07/2013 13:58:00

Ülkü,sanırım sizde Ankara'dasınız..Kızınızın rapor işlemlerini nasıl hallettiniz?Belki sayfanızda paylaşmışsınızdır ama ben göremiyorum.Lütfen detaylı bir şekilde anlatır mısınız..

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Okul Öncesi Eğitimi

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...