4+4+4 yeni eğitim modeli

<123456>

Ynt: 4+4+4 yeni eğitim modeli

02/07/2013 13:59:00

merhaba zmimoza,

milli egitim bakanimiz degisti, ben bu yas konusunda degisiklik olacagini dusunuyorum, umuyorum daha dogrusu :)

kizimin kresinde de yasi tutanlardan sadece bir tanesi ilkokula baslamisti bu arada.

02/08/2013 11:39:00

Merhaba ülkü, milli eğitim bakanı değiştiği için umutlu olmak istiyorum bende.İnşallah bi düzenleme gelir.Gelsin istiyorum tüm kalbimle:)Umutlu olmak lazım galiba..

Özel değilse eğer rapor konusunda nasıl hareket ettiğinizi  anlatabilir misin..Özel ise mesajla da haberleşebiliriz..

04/02/2013 20:43:00

bunu eklemis miydim bir yere hatirlayamadim:

http://www.sabah.com.tr/Pazar/Yazarlar/birsel/2012/09/09/66-ay-magduruyum/

04/03/2013 09:31:00

umarim değişir, bende 66 aylıkken kesin vermeyeceğim, rapor vs ne gerekirse yapacağım ne gerek var gitmesine erken, yazı içinde teşekkürler , düşüncelerimi de destekliyor

04/03/2013 12:55:00

Bizim oğlumuz 4+4+4'e yakalanmış bir çocuk olarak 2 ay sonra 1. sınıfı tamamlayacak. Rapor alma şansımız vardı ama almadık. Ilgaz'ın çirkin yazısı haricinde genel olarak bir problem yaşamadık, 5 sene sonra başlasa o yazı yine öyle olurdu zaten.

İlkokulda büyük muamelesi gördüklerinden sanırım, çok hızlı değişiyorlar ve gelişiyorlar. Ilgaz'la beraber ilkokula erken başlayan yaşıtlarının da (belki bir ikisi hariç) bir problem yaşadığını görmedik, duymadık. Çocuğa göre çok fazla değişebilecek bir konu, sizin tahmininizden daha iyi uyum sağlayabilir.

İlkokuldan önceki dönemde uğraştığı şeylerle yeterinden fazla uğraştığını, ilkokul eğitiminde verilenlerin çok daha değerli ve verimli olduğunu düşünüyorum oğlum için. Okul öncesi eğitimdeki konular çok fazla tekrar ve çok yüzeysel geliyor şimdi, derinlemesine geçirdiği 1.5 dönem sonrası kişilik olarak çok geliştiğini görüyorum, bunun için bir sene daha beklemediğine de seviniyorum.

Okumayı (okul öncesi de okuyabiliyordu biraz ama okuma ve okuduğunu anlamadan bahsediyorum) öğrenmesiyle oluşan fark bundan sonra ancak yeni bir yabancı dil öğrenmesiyle oluşabilir bence. Okuyan çocuğun yapabileceklerini farkedince, kaynaklara bizim üzerimizden değil doğrudan erişebildiğini görünce, okul öncesinde okumayı öğretmeye uğraşsaymışız diye düşünüyorum (çok istemişti ve yapabileceğini düşündüğümüz halde özel olarak öğretmemeye uğraşmıştık şimdi yanlış olduğunu düşündüğüm çeşitli telkinler sonucu).

Çocukların tamamen kendilerine has bir tempoda yetişmeleri gerektiğini düşünüyorum. Bu fikirle ilgili çok güzel ingilizce bir makale var önerebileceğim, There's no speed limit, tavsiye ederim. Bu tempoyu bulmak için biraz deneme yanılma yapmak gerekebilir. Biz bunu matematikte, hayat bilgisinde başarıyla yaptık, okumada denemediğimiz için pişmanım. En azından erken (eskiye göre) okula gitmesiyle bunu biraz kapatmış olduk.

06/28/2013 22:48:00

umarim bu yil 60 ay zorunlu olmaz:

http://aes.org.tr/index.php?git=haberler&op=printe&sid=62

07/02/2013 01:06:00

ulku,

Bu raporda yazılanları öngöremediler, çocukları denek olarak kullandılar demek ki... Söyleyecek söz bulamıyorum!

07/03/2013 11:08:00

Şimdi yeni düzenlemelere gitmeleri gerektiği ancak dank etmiş: http://aes.org.tr/index.php?git=haberler&op=view&id=444-de287i351iyor

07/03/2013 11:23:00

çok zordu tabi tahmin etmek bunlarıı !!!

08/30/2013 22:30:00

72 aydan once cocuklarin ilkokula baslamasina karsiyim. ve zaten gecen yil bile cogu cocuk gitmedi. bizim ev sanayi bolgesinde, oradaki ilkokulda bile mudur yrd yuzde 90 cocuklarin rapor aldigini soylemisti. kizimin kresinden 1 kisi baslamisti sadece. simdi zaten 68 aya cikardilar, hic gitmezler. 1.sinif ogretmenleri hep sikayetci, zaten arastirmalar da cocuklarin duygusal olarak cok zorlandigini gosteriyor.

sIkILma konusu. niye sIkILsIn ki? ilkokul 1.sinifta anaokulundan cok farkli bir egitim yok. okuma-yazma ogrenecek diyorsaniz e kizim ve pek cok cocuk kendi kendine ogrendi-ogreniyor zaten, ozel birsey degil o. yine her gorustugum uzman kisi isterse 10 yasinda baslasin okula, ama 5 bucuk yasinda baslamasin dedi. ve ayrica bir egitmen sunu hatirlatti, bu cocuklar icin sadece 1.sinifin duzenlenmesi yetmez (onu da yapamadilar, kucuk cocuklari buyuklerden ayri sinifa koyamadilar, oyun agirlikli egitim veremediler, vs.), bu cocuklar ogrenimleri boyunca hep kucuk kalacaklar, taa liseye kadar egitimin bu cocuklara gore yeniden duzenlenmesi grekiyor, dedi. cok hakli.

ve su konu: bu cocuk orada yalniz kalacak (ogretmen birebir ilgilenemeyecek) ve kendinden cok daha buyuk yastaki cocuklarla iletisim kurmak zorunda kalacak (80 ayliklar degil, teneffuste gorusmek zorunda kalacagi 2., 3. ve 4.siniflar. iki kademenin ayrilmadigi okullarda durum daha da facia). onlari anlayabilmesi, onlarla sorunlarini cozmesi gerekecek. anaokulundan-kresten en buyuk farki bu iki fark. ve bunlari o yasta asamiyor cocuk.

aslinda yazacak cok sey var da tbb'nin raporlarini donup tekrar okumanizi tavsiye ederim.

<123456>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Okul Öncesi Eğitimi

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...