Çok mu zordur 10 aylık bebeğin eline kayısıdan daha küçük objeler vermemek

<12>
06/25/2010 05:54:00

Bu haftasonu 10 aylık olacak kızıma çalıştığım için dönüşümlü olarak bir hafta kayınvalidem bir hafta annem bakıyor.  3 gün önce kızım yemek yerken oyalansın diye annem eline leblebi vermiş( Bunu söyleyen eşim, eşim ve annem küs oldukları için eşim müdahale etmemiş ) Bu olay üstüne annemi uyarmak bana düştü "anne lütfen onun eline oynaması için kayısıdan daha küçük birşey asla vermeyin ,amacınız yemek yedirmek bile olsa 2 lokma az yesin daha zayıf olsun ama böyle riskler almayın" dedim. Dün gece mama sandalyesini temizlerken kızımın oturağında kiraz buldum. Bu sabah kavga ettik bu nedenle annemle aslında amacım uyarmaktı ve ondan da beklediğim yanlışlıkla olmuş bir daha dikkat ederim deyip benim içimi rahatlatnmasıydı. Ama ondan bunun yerine saçm sapan savunmalar ve isyanlar duyunca iş çığrından çıktı ve kavgaya dönüştü. Neymiş kızımın mama sandalyesinin masasında kendi yemiş o kirazları. Ya anlamıyorum evde başka masa mı yok niye onun masasında. Tabi külliyen yalan , sıkıştığında annemin her zaman yaptığı gibi. Bıkmış artık her yaptığı suç oluyormuş bakın suç olarak nitelendirdiğide ne anlatayımda neyle suçlamışım sizde görün : 2 hafta önce kızıma tekrar bakmaya başladı annem ( kalp ameliyatı nedeniyle 3 ay kayınvalidem bakmıştı tek başına) ve kızımda o hafta muhtemelen tepki içindir ek gıdayı hiçbir şekilde kabul etmedi ne haftaiçi o yedirebildi ne de haftasonu ben. Eşimde birgün öğle yemeğine geldiğinde görmüş oturma odasında tv karşısında yediriyormuş ama çok şükür ki kızımın pek ilgilendiği yokmuş TV ile. Ek gıdaya geçiş döneminde ne zorluklar çektik kayınvalidemle 1 ay ek gıdayı reddetti kızım ben ona rağmen TV'ye yine başvurmadım. Şimdi kurmuş olduğumuz düzeni 3 ay sonra gelip bu şekilde yıkmaya hakkı var mı? Diyor ki baban yanımda yoktu bende bunu kucağıma alıp mama sandalyesine götüremiyorum (ameliyatından dolayı) ondan burda yedirdim. Tamam anne yedir nerde istersen yedir ama TV'yi kapatıver dedim. İşte benim suçum bu , onun her yaptığı suç oluyormuş. Sizce ben haksız mıyım? Sabah kızımın karşısında 10 dk kavga ettik ki biz eşimle evde pek kavga eden insanlar değiliz sesler pek yükselmez bizim evde birbirimize. Ama kızım maalesef bu sabah güne yüksek seslerle başladı. Çok moralim bozuk:((

Ynt: Çok mu zordur 10 aylık bebeğin eline kayısıdan daha küçük objeler vermemek

06/25/2010 07:22:00

Kendı görüsüm haklısın,cok zor annen bılıe olsa yavruyu baskasına emanet etmek,ve karsı taraf ıcınde zor emanete bakmak,yınede annen oldugu ıcın sanslısın,en azından kavgada etsen,söylensende gerı duzelırsınız,yaa buyukler cok rahat bu konularda yapma etme dedıkcede,ben kac cocuk yetıstırdım sız ne bılırsınız dıyolar,oğlum daha 1 haftalıkdı,hazıran sıcagında dogmustu,kayınvalıdemede annemede sakın ben yokken bu yavruya su fılan vermeyın dedım,cunku meyıllıler bılıyorum annem hıc alınmadı ama kayınvalıdem bana darıldı,agldı fılan..moralını bozma,annende anlıycaktır senı,Allaha emanet yavrularımız..

06/25/2010 07:36:00

Sonuna kadar haklısın. Ama keremseda'nın da dediği gibi büyükler zamanında bizleri büyüttüğü için, siz ne anlarsınız, biz sizi de böyle büyüttük diyorlar. Ama o anki koşullar mı, şartlar mı, cahillik mi, bilemiyorum, günümüzde bebek yetiştirmekle alakası yok o günlerin.
Mesela o zamanlar 1 yaşına kadar emzirip, sonra da herşeyi yediriyorlarmış bebeklere. Yani 1 yaşından önce ne yedirilir ne yedirilmez eline ne verilmez, bilemiyor büyükler.
Ben kızıma kendim bakıyorum. Ama 10 dakikalığına markete falan gitmem gerekse ve o an annem bizde olsa, annem markete gitmeyi, bebeği bana bırakmayı tercih ediyor. Ben, anne 2 dakika bakıver hemen gelicem diyorum, korkuyor. Ya düşerse, ya birşey olursa diye....
Bazen de duşa girmem gerekiyor, yine eğer annem bizdeyse, sebze çorbasını içirirmisin diyorum içirmiyor. Ya boğazına kaçarsa falan diye. Kaldıki ben eline kocaman ekmek parçası bile versem annem çaktırmadan elinden alıyor Duru'nun, yutamaz falan diye:)
Yani benim annem de senin annenin tam tersi:))))))

06/25/2010 07:55:00

Karşı taraf keşke onun emanet olduğu bilincine sahip şekilde davransa ve bunu gösterse... Yapmayın dediklerimi inat olsun diye yapıyor sanki ve bunu yapanın insanın kendi annesi olması daha da koyuyor. Anlatsam daha o kadar çok şey var ki insanın öyke düşünmediği şeyler için bile sırf karşısındakinin canı yansın diye - ki canı yanan yine kendi canı farkında değil - söyler mi yaa.. Annem 3 ay önce kalp ameliyatı oldu biz Tirede oturuyoruz.Tire - İzm arası araç ile bir saat. Özel sektörde çalışıyorum. Annem salı günü ameliyat olacaktı eşim ve ben iş yerimizden izin alıp gittik ama o gün ameliyathane çok dolu olduğu için 2'ye kadar bekledik ve ameliyatı ertesi güne ertelendi. O gün geleyim mi anne dedim, yok kızım babanın şirketinde çalışmıyorsun ki gerek yok gelmene deyip beni çok güzel ikna etti. Ve o gün ertesi gün aramalarımın sayısı yok o gece ayıldı mı diye gecenin 12:30'da bile yalvar yakar yoğun bakıma telefon bağlattırdım. Şidm bana diyor ki bu kavgaların üstüne tek canımı yakmak için kendini acındırıp haklı çıkarmak için ben ameliyat oldum sen gelmedin bile. Bunun adı işkence değilde nedir?

06/25/2010 08:05:00

Merhaba Dilek,
anne-kız-gelin kayınvalide meselelri hassasdır ama yine de yazmak istedim.

Annelerimiz(anne ya da kayınvalide ayırt etöiyorum) ilk defa torun vesilesiyle bebekle tanışmıyorlar. bizi ya da eşlerimizi büyüttüler. Özveri ile torun bakan büyükanneler bizim daha hoşgörülü yaklaşmamız gerekir diye düşünüyorum. Bir kere tv karşısında yese ne olur ki?yada bir kaç kere.

Bakıcımız daha 10-11 aylık mı neydi,eline çatal vermiş,kendi yesin diye. Görünce kan beynime sıçramıştı, şimdi diyorum ki iyi ki yapmış. Aslında biraz daha geniş olabilsek,ne kendimiz ne onlar üzülür. İnsan bu dönemlerde çok hassas olabiliyor.

Benim annem de kalp kapakçığından operasyn geçirmişti, eminim çok isterdi ama biz teklif ermedik bile,gelip bakar mısın diye. Bebek bakmak,özellikle senin bebeğinin yaşlarında çok efor gerektiren bir şey,sen kendin yazmışsın kucağına bile alamıyor anladığım kadarıyla.Özveriyle gelip bakıyorlar yine.        Yavrun kreşe gitmek için küçük, biliyorum ve tabii ki haklısın senin de doğruların var ve o doğrulara göre bu bebek büyütülsün istiyorsun. Kreş zamanu gelene kadar sabret derim ben sana. İdare et,görmek,duyma... Söyelmek kolay,yapmak zor biliyorum.
Biz de annemle o dönem yelek yüzünden ne kadar kırmıştık birbirimizi, şimdi komik geliyor ve vicdan azabı duyuyorum. he de geç. ben yün yelek giydirmem derim o giydir ne olacak der vs vs.

06/25/2010 08:10:00

Ya şimdi birşey yazacağım ama tabi şartlarınızı bilmiyorum. Acaba bir bakıcı tutsanız? Sizin ve bebeğinizin ruhsal sağlığının değeri parayla ölçülemez. Bu yüzden bazı masrafları kısıp bir bakıcı tutun bence. Hem kızınız da daha iyi bir psikolojiyle büyütülür. Bu benim naçizane fikrim tabi. Ama kıyamıyorum el kadar bebeklerin yanında sinir stres muhabbetlerine yaaaa:(

06/25/2010 08:35:00

Senay elbette haklısın evet gelip bakıyorlar allah binlerce kez razı olsun. Ama daha görsemde görmediğim, duysamda duymamış gibi yaptığım o kadar çok şey var ki ama bazı şeyler var ki görmek zorundasın birgün keşke dememek için bir gün pişman olup kafanı taştan taşa vurmamak için. Konu yelek değil, konu bir gün çorapsız gezdirmek değil konu allah korusun onu kaybetmeye götürecek kadar riskli birşey nasıl görmem? Çocuğunu düşünen bir anne nasıl görmezlikten gelebilir boğazına kaçma riskini göre göre önüne leblebi veya kiraz koyulmasını.  TV meselesine de gelince yeğenim var 3 yaşında bugüne kadar hep TV ile yemek yiyen çocuk şimdi yemek yemiyor yese bile yemekten sonra midesine yumrukla bastırıverip kendini kusturuyor önünde böyle bir örnek varken hangi anne bu konuyu görmezlikten gelebilir ki?
Evet benim annemde kalp kapakçığından ameliyat geçirdi ama eve gelen ahbaplarını hasta olmasına rağmen çok güzel ağırlamasını bilir, her akşam 3 çeşit yemek yapmasını da. Dediğin gibi bebek bakmak zor biliyorum ama benim kızım zor bir bebek değil. Kendi kendine oynar , uykusu gelince iki dk. mızmızlanır salıncağına koy iki dk.'da uyur , yemeklerini sorunsuz yer. Evet bebek bakmak zor ama Defneye bakmak zor değil en azından bütün gün misafir ağırlamaktan çok daha kolay.
Bakıcı meselesine de gelince düşünmedim mi sanıyorsunuz ama yok onunda kendine göre çok dezavantajları var. Eşim zaten tamamiyle karşı ama para açısından değil. Para sorun değil bir şekilde alışverişe çıktığımızda daha az harcarız, hergün peynir ekmek yeriz biz yine veririz o parayı. Eşimde bende kızı için fazlasıyla fedakar insanlarız. Ama konu para değil. Tire küçük bir yer ve burda istediğin gibi bakıcı bulmak büyük sorun. Hem neler duyuyoruz etraftan bakıcılarla ilgili, onlara asla güvenemem. Yok mudur iyisi elbette vardır ama bana ya kötüsü denk gelirse bunun bedelini yine ben ödeyeceğim di mi?

06/25/2010 08:36:00

Bir de,eşin annen ile küs olduğu için müdahele edememiş anladığım kadarıyla. Bebeğiniz söz konusuyken ,eşin le de konuşup bir ara yol bulmaya çalış bence. annelerimiz çocuklarımıza bakmak zorunda değiller, onlar da bu bebeği çok sevdikleri için kendi düzenlerini bozup bize yardıma geliyorlar. Küslük benim aile içinde konumlandıramadığım,anlam veremediğim bir hadise. 

06/25/2010 08:40:00

Eşime davasında sonuna kadar hak veriyorken nasıl farklı davranmasını sağlayabilirim ki?
Önce ben inanmalıyım ki eşimin haksız olduğuna, ilk adımı atması gereken biri varsa bunun eşim olduğuna... sonra onu ikna edeyim.  Ben kendimi ikna edemezken yaptıklarını yediremezken ona nasıl böyle davranma diyebilirim?

06/25/2010 08:48:00

Anladığım kadarıyla siz senin annenin bu çocuğa bakmasını istemiyor sunuz?doğru mu anlamışım? evin sahibinin kendisine küs olduğu bir eve gelip bebek bakmak annen için de zor olmalı. Size kolay gelsin diyorum.

06/25/2010 08:49:00

Doğru anlamışsın, başka söze gerek yok:(

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...