Yardim organizasyonlari ile ilgili birkac bilgi

10/25/2011 09:42:00

Uyesi oldugum bir mail grubunun kurucusu olan Yonca Tokbas (gazeteci) konuyla ilili gorustugu birkac kisinin mailini aktardi. Yonlendirici ve bilgilendirici olabilir diye iletiyorum. Ayrica nurturia'nin cabalarindan bahsettigimde istersek Tegv'in van ve ercis birimleriyle baglantimizi saglayabilecegini soyledi.

Mailleri aynen paylasiyorum:

Sent from my iPhone

Begin forwarded message:

From: Yonca Tokbaş <4yaprakliyonca@gmail.com>

Date: 25 Ekim 2011 12:36:50 GMT+04:00

To: sultansofdubai

Subject: [SultansofDubai] Bir bilgi paylasimi

Reply-To: SultansofDubai@yahoogroups.com

Arkadaslar,

Ben acikcasi KIZILAY ve AKUT'un elinden gelenin fazlasini yaptigina inaniyorum.

Uyesi oldugum ADIM ADIM'a bir arkadasimiz cok bilincli bilgiler yazmis...

Kendisinden gelen mailin icerigini paylasmak istedim.

Hepimiz son derece heyecanli ve duygusaliz.. ama bu isin bir de sonrasi var maalesef...

Bakin Emre neler diyor:

Arkadaslar  1999 depremlerinde hem enkazda gorevli olarak calismis, ikinci depremde aile uyelerinden bazilarini enkazdan cikarmis biri olarak gercekten su anda 1999dan bu yana kurtarma konsuunda dunyanin en deneyimli ulkelerinden biri oldugumuzu ve su anda oradaki ekiplerin cok faydali sekilde calistigini soyleyebilirim. Oncelikle dunyadaki en fazla arama kurtarma ve deneyimli ekipler bizim gibi ulkelerde. Biz 1999 depreminde 2. Gun oraya ulastigimizda bir is makinesi bile zor varken, su anda 24 saat icinde 300 makine, tum askeri ve kurtarma ekipleri orada. Kalabalik yapmak cok zararli… Koordinasyonu engelliyor. Hassasiyetinizi anliyorum ama bolgeye gercekten arama kurtarma, bina statik ve mekanik bilgileri, yikim, teknik malzeme bilgisi olmayan  en onemlisi cenaze ceset agir yarali birini hayatinda gormemis hic bir arkadasimin gitmesini onermiyorum. Buradan yardim konusunda organize olup kiyafet vs toplayip bunlari ulastirma ve koordinasyon mesajlari yayamaya calismak en anlamlisi.  Kurtarma calismalari durdurulduktan sonra bolgeye gidip, oradakilere yardim etmek en mantiklisi. Calismalar once bir bitsin biliyorsunuz 10-15 gun maksimum sonra durdurulacak.  Sonra okullara, yurtlara maddi manevi el atilabilir.  EMRE

----

BU satirlari okudugumda, gercekten aslinda maddi destegin KIZILAY ve AKUT ve AFAD in ne kadar cok desteklenmesi gerektigini bir kere daha dusundum.

CADIR konusuna gelince.. dun tvde konusanlardan bazilari hakli olarak mesela evleri dururken evlerine giremedikleri icin de istiyorlardi.. Oysa tamamen evi yikik olanlarin, hasta ve yaralilarin ve koylerdekilerin ihtiyaclari daha oncelikli...

Yani bu isler kolay degil...

Ama ben de ilk defa bu sefer herkesin cok daha organize ve iyi calisir durumda oldugunu dusunuyorum...

Eskiye kiyasla...

O yuzden sanirim ilk etapta bizler maddi olarak elimizden gelen destegi vermeye, uzun vadede de manevi destegimizi vermek uzere hazirlanmaliyiz sanki.

TEGV biriminden aldigim bilgi mesela siginan aile ve cocuklarin inanilmaz bir psikolojik destege ihtiyaci olduguydu... Tutacak bir el.. agladiginda basini oksayaccak bir insan...

Bunlari da dusunmek durumundayiz...

Cok fena ama el ayak cekilince esas yardim etmeyi unutmamak lazim...

Yonca

--

4 Yapraklı Yonca

Yonca Tokbaş

HÜRRİYET GAZETESİ 

www.hurriyet.com.tr ;

KELEBEK ve ELELE yazarı 

TEGV için KOŞ YONCA KOŞ! 

www.tegv.org.tr

Sultanlar,

Van'daki Deprem vesile oldu belki.. ama bir suru yeni bilgi ediniyoruz...

Yine ADIM ADIM'dan bir arkadasimiz bilgiler verdi...

Biliyorsunuz ADIM ADIM ekibinin icinde bir suru dagci ve ultraci insan var. Yani her biri doga ile basetmeyi bilen tipler. Bir cok konuda da yardima her an bilincli ve egitimli sekilde hazir destekler...

O yuzden, mail trafigi oluyor ama, bir yandan bir seyler ogreniyoruz diye dusundugumden paylasmak istedim...

Buyrun Caner'in yazdiklarini okuyun:

Van’daki deprem sonrasında yapılabieceklerimiz arasında yardım göndermek kadar çalışan ufak ekiplere destek olmak da var. Bu bağlamda, macera yarışlarını desteklemiş bir ekibi tanıtmak istedim: Şuan Erciş’te çalışan, içinde dağcı arkadaşlarımızın olduğu derneklerlerden biri de NESAR.Eğitimli ve her an hazır her ekip gibi telefonda sorduğumda “bizim bir ihtiyacımız yok, uğraşıyoruz” dediler.İstanbul’da Ataşehir’e yakın yaşayan/çalışan ve acil durum/afet gönüllüsü olmak isteyenler http://www.nesar.org.tr/ adresinden inceleyebilir, önümüzdeki günlerde tanışıp dernek üyesi olmayı düşünebilir. NESAR, 2010 Kurabiye Macera Yarışı’nda kendi araçları, mobil kriz karavanı ile gelip olası bir acil duruma müdahele etmişti. Kendilerine ve diğer bütün çalışan ekiplere kolaylıklar diliyorum.Sadece Arama Kurtarma işi yaptıkları için yardım malzemesi toplamıyorlar, dağıtmıyorlar. Bu konuda şuan her ilçede/şehirde belediyeler ve Kızılay aktif çalışmalar yapıyor. Arama Kurtarma derneklerinin en büyük sıkıntısı afet anı dışında hatırlanmamaları. NESAR gibi ekiplerin maliyetlerinin sürekli olması için mali desteğe ihtiyaçları var.http://www.nesar.org.tr/bagisdestek.asp Adresinden NESAR’a destek olabilirsiniz.

---

Yonca

__._,_.___

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Güncel Haberleşme ve Bilgilendirme Grubu

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...