3 cocuk, 85 metrekare

04/10/2011 21:45:00

bizim ev türkiye standartlarinda kücük, 85 mk, aralari 15er ay olan 3 cocugumuz var,

bizim evde

- tv yok, dolayisi ile tv ünitesi, vitrin vs. mobilya türleri yok
- calisma odamizi bozup oyun odasi yaptik, kitaplari kutuladik bodruma indirdik, raflara oyuncaklari koyduk
- cocuklarin kafa göz carpabilecekleri yer azdir, ortada masa sehpa vs. yok, yemek masasi vs. yok, tek masamiz var o da mutfakta, aksesuar, vazo, annemin tabiri ile, incik cincigimiz yok, hepsini yeni evli ve cocuksuz arkadaslara dagittik :-p
- yatak oda takimimiz yok, aslinda yatak odamiz yok, zira ben 3 yildir salondaki cekyatta yatiyorum :)
- sinirli sayida tabak canagimiz var, bulasik makinasini ikinci cocuktan sonra arkadaslar dogum hediyesi almislardi, sag olsunlar :)
-  cocuklarin cok oyuncagi yok, biz neredeyse hic almiyoruz, mevcut olanlar hediye, onlar bile cok
- oyun odasinda ille aktivite masasi konmali ya, farz gibi, halbuki cok yer kapliyor, oda dar zaten, onlari da attim, mutfak masasini kullaniyoruz genis genis :)
- son iki yildir kullanmadiysam, bir daha kullanmam mantigi ile tüm esya, kiyafet vs. ortadan kaldirildi

yoruldum, bi ara devam ederim, unutmazsam :-p

Ynt: 3 cocuk, 85 metrekare

04/10/2011 21:50:00

tv evliliğinizin en başından beri mi yok? yoksa sonradan mı çıkardınız hayatınızdan?

04/10/2011 21:55:00

evet evet, hic almadik, ondan önce de ögrenci evinde kaliyordum uni.de, orada da yoktu, ondan önce lise döneminde abimlerle kaliyorduk biz, yegenler olunca ben alt kattaki tek odali daireye gecmistim, e orada da yoktu, velhasil, böyle bir aliskanligim yok :)

kocaya alalim desem üsenmez su dakika kalkar gider en devindan plazmayi asar, ama alisti o da :)

tv öyle bir sey ki, oldugunda cok zamanini caliyor, olmadiginda yoklugunun farkina dahi varmiyorsun.

04/10/2011 22:01:00

Katılıyorum! Gerçekten çoğu zaman el alışkanlığı ile açılıp, göz takılmasıyla başlayan, beyni boşu boşuna gereksiz şeyle dolduran bir alet.  Bir kaç dizi dışında genellikle film seyretme amaçlı kullanıyoruz. Kişisel tercihime bırakılsa vazgeçmeyi çok isterim.. Hele de çocuğumun algıları açılmaya başlamadan önce. Eşimle konuşacağım bu konuyu..

04/10/2011 22:06:00

benim esim 'film ihtiyacini' :-p dvd'leri pc'den izleyerek gideriyor, diziler zaten dakikasinda net'e düsüyor,

bir de cocuklar er ya da gec tv ile tanisiyorlar, bizim evde yok ama dvd / net'ten günde yarim saat kadar cizgi film haklari var, bitti deyip pc'yi kapatip kaldiriyorum, tv sürekli göz önünde olunca varligi ile bile uyariyor :)

04/10/2011 22:19:00

evet çok mantıklı. gerçi hakkını vermek gereken filmler oluyor (lcdler, ses sitemleri falan :) o ayrı :)
ama zaten onlarda bende yok. tüplü tv.imden vazgeçmek çok da zor olmasa gerek diye düşünüyorum. ama dediğim gibi maalesef tek başına verilecek bir karar değil. her iki kişinin de onayının olması lazım.

amaa tv.siz ev 3 ve üzeri çocuk demekse durabilir, gereksiz ama masrafsız olur  :)))

04/10/2011 22:34:00

yok,benimkini pc den fenerbahçe maçı izlemek kesmez malesef

üstelik o oğluyla beraber izleyeceği günleri iple çekiyorken:P

05/02/2011 21:14:00

Asna, sana hayranligim her gecen gun artiyor! Supersin!

Bu ayiklama isine ben de girmek istiyorum, eminim bana da cocuklarima da iyi gelecek... Oyle bufesi takimi olan bir ev degil bizimkisi de ama ivir zivir oyle cok sey var ki atilmayan, ruhum daraliyor...

Doktorami yaparken bir sure ABDde yasadim, ilk yasadigim ev 20 mtkare filandi, sonradan 4-50 mtkare bir eve tasindik, iki kisi, ustelik iki banyolu iki odali bir evdi... sadece kullanacagimiz tabak cabak, oturacagimiz bir kanape, uyudugumuz yatak, camasirlarimizi koydugumuz bir sifonyer ile bir walk-in-closet ile kucuk bir calisma masai ile yemeklerimizi yerken kullandigimiz bir orta sehpa... ve giyebilecegimiz sayida kiyafet.. fazla tek bir sey yok.. sahane! temizlemesi kolay, toplamasi kolay, yasamasi kolay...

simdi bakiyorum evime, sanirim 10 tane irili ufakli borcam var, belki de daha fazla.. sanki cesit cesit firin yemekleri yapiyorum, 1-2 tane neyime yetmiyor... ayiklanmam lazim... ruhuma da iyi gelecek... gaz verin bana, kocaman bir bahar temizligi yapayim, 100 kisisel esyaya dusemesem de 200 de kalayim... gerisi bos.. yarin sabah borcamlari dagitmakla basliyorum... yasasin!!!

06/01/2011 16:16:00

bizim evimiz maalesef bize gore cok buyuk. sadece 3 odali bir ev istedigimizden oldu bu. amerikan evleri o filmlerde goruldugu gibi cok buyuk (arabalari, marketleri, mangallari vb. gibi). fakat yillarca ogrenci hayati yasadigimizdan bu evi doldurmadik. 

esyalarimiz yillarca biriken seyler. salonda birer tekli, ikili ve uclu koltuk. her biri birbirinden farkli, takim degil. ortadaki sehpa artik yok. buraya geldigim ilk sene minik bir tv vardi elimde, kurtuldum, bir daha da almadim. yillardir bir sey izlemek istiyorsak projektorden izliyoruz. internetten haber takibi yapiyoruz. yatak odasi takimim yok. yatak basucuna yine buradan giden ogrenci arkadaslardan kalma iki cekmece koyduk yetti. 
dolap ihtiyacimizi buranin evlerinde cok sevdigim gomme dolaplar (closet) gideriyor. gezgin insanlar olunca bol valiz ve gelenler icin bol yastik, ortu vb. var o dolaplarda. 

evin odalari hali kapli. pencerede tul, perde yok, jaluzi is goruyor. 

ogluma oda dizmedim. bir yatak ve alt degistirme masasi edindik. kiyafetler gomme dolapta asili. duvarlarda basit cizimler, resimler, kurumus cicekler ve ailemizin fotograflari olan bir pano var. salincak, ana kucagi vb. seyler hep baska arkadaslardan geldi. bazisi yeni hediye bazisi paylasilan seyler. cok fazla oyuncak hediyemiz var. onlar da paylasilmaya yonelik devrediliyor baskalarina.

sloganimiz eger bir iki senedir kullanilmiyorsa bir daha kullanilmayacagi yonunde. her zaman esyalari paylasacak ogrenci arkadaslar oldugundan kime verecegim derdi yok. 

cevre icin de cok faydali elimizdekileri baskalariyla paylasmak. cop yaratmadan, baskalarinin da ihtiyaclarini gidermeye yardimci olmak faydali.

26 senelik ogrenci hayatini yeni bitirmis biri olarak "ikinci el guzeldir" diyorum :)

bu arada belirtmeliyim. evimizi ilk kez goren kv ve kb turkiye'ye geldigimizde boyle bir duzende yasayamayacagimizi, hala ogrenci gibi yasadigimizi vs. soyledi :)

06/01/2011 16:22:00

meryem, ögrencilik, gurbetcilik, göcebelik bizi böyle etti, iyi de oldu :)

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Sade bir yaşam

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...