Aksiyon aktiviteleri

10/04/2011 13:34:00

Burada çok çok güzel aktiviteler var.  Benim oğlum ise bunların çoğunu yapmıyor. Neden mi? Çünkü bunları yapmak için oturmanız, sabit durmanız gerekli. O da bize ters :( Bundan yakınırken elif benim de aksiyon aktivitelerimizi yazmamı önerdi. Aklıma gelenleri yazıyorum. Anca böyle atıyor enerjisini, mutlu oluyor, gülüyor.

1. Kovalamaca: Salondan odaya kadar birimiz kaçar diğeri kovalar. Odaya vardığımızda yakalama gerçekleşir, çığlıklar atılır, yere devrilir ve göbekten öpülür. Hem koşmuş oluruz hem de fiziksel temasımız çok olur.

2. Gıdıklamaca: Salonda dört döneriz, yakalayınca da yere yatırıp gıdıklarız birbirimizi. Bol kahkahalı aktivite :)

3. Saklambaç. Ce-e'nin bir üst seviyesi. Yani gözümün içine baka baka saklanır. Ben de bir türlü bulamam. O ortaya çıktığında ise çok şaşırırım.

4. Kedi kovalamaca: Sonunda tırmalanmaya değecek kadar çok eğleniriz.

5. Yemek masasının etrafında koşar, tur tamamlanınca bana koşar ve öpücük verir. Yorgun anne oyunu :)

6. Taş taşıma: Benim odamda kapı ağırlığı olarak bir sepetçiğin içinde çakıl taşları var. Onlardan avcuna doldurabildiği kadarını alır, salona koşar ve halıya atar. Bu 10 tur filan tekrarlanır.

7. Zıplamaca: Ben ellerinden tutarım, o da çömelir. "1-2-3 zıpla" dediğimde zıplarız.

8. Koltuğa tırmanmaca: Henüz yardımsız çıkamıyor, popodan itiyorum. L koltuğa çıkar, ayağa kalkar, diğer uca yürür, ayakta koltuğun sırtına dayanır ve kayarak oturur pozisyona geçer, sonra dönerek koltuktan iner. Bu da 20 tur kadar tekrarlanır.

9. Işık açmaca: Salondaki lamba düğmesinin önünde ikeadan aldığımız plastik basamak duruyor. Koltuğa tutunarak ona çıkar ve lambayı açar-kapar.
Bunun bir versiyonu da yatak odamızdaki başucu lambalarını açıp kapamak şeklindedir.

10. Fener: feneri yaktırır bana, koridorda veya akşam salonda oraya buraya tutar, kediyi delirtiriz. Bazen ben ışığı tutarım oğlan peşinde koşar.

11. Teker sürmece: evin içinde saplı teker gezdiririz.

12. Basket: Sandalye arkasına pota bağladık, basket atıyor içine. Önce topları, sonra arabaları sonra da kumandaları atar!

13. Seni yiiicem: Ben onu sıkıştırırım, ağzımı kocaman açar aaaaa diye bağırırım ve onu ham ham diye yerim, bildiğiniz tepişmece yani. Yere devriliriz, bol kahkaha!

14. Taş yağmuru: Sepetteki çakıl taşlarını kalorifer peteklerirnin arasından yere atarız. Çıkan sesi severiz.

15. Sepetteki çakıl taşlarını küvete atarız. Bu arada küvetteki sulara ellerimizi sürer ve ıslak ellerle el çırparız.

16. Bacak kaydırağı: Kucağıma oturur, ben de bacaklarımı düz yapıp uzatırım, kayar. Sonra onu tekrar kucağa alırsınız, 5-6 tekrarda sıkılır, kısa bir oyun.

17. Takla, kafasını yere koyar, popoyu havaya diker. Ben de koltuk altlarından tutar boynuna dikkat ederek onu çeviririm.

Ynt: Aksiyon aktiviteleri

10/04/2011 13:39:00

selen çok özendim size,bi de çok komik yazmışsın,nasıl eğlendim okurken:)))

10/04/2011 14:03:00

süpermiş. çok beğendimmmm. maşallah.

10/04/2011 14:24:00

cem ve oğlum efe'nin ruh ikizi olduğunu düşünüyorum:))) efe de bütün bu ve benzeri şeyleri yapardı ama ne bir oyuncakla oynardı ne de masa başında herhangibir elişi aktivitesi yaptırabilirdim.yine de, el mi yaman bey mi diyerek her fırsatta şansımı denedim, o ayrııııı:))) 

nasıl oldu bilmiyorum ama  mucizevi bir şekilde ,3 yaş itibarıyla aktivitelere daha çok ilgi duyar hale geldi.ama gel gör ki bu eski zamanları çooook özlüyorum, uyduruk aktivitelerimizi . sizinkiler de çok güzelmiş.

10/04/2011 14:28:00

peyibal :)) bir kaç kişi daha 3 yaş öncesi böyle olan bebelerinin 3 yaşında sakinlediğinden bahsetti, merakla bekliyorum :)

10/04/2011 14:37:00

hepsi çok tanıdık selen kolay gelsin bize:)

10/04/2011 14:37:00

Çok tatlısınız ana-oğul. Batuhan da büyüse biz de oynasak....

10/04/2011 14:38:00

anamm bunların bir kısmını biz de yapıyoruz:)) erkek fatma benimki:))

10/04/2011 15:14:00

banada bunlar tanıdıkk geldi. hatta şu anda minik taburesinin üstünden yere 1-2-3 diye atlıyor. aynı zamanda sayarken sayıları va saymayıda öğreniyor diye düşünüyorum : ))))

okurken çok eğleendim bu arada

10/05/2011 20:08:00

nerdeyse hepsi bizde de var 2sn oturdugunu gorsem sukrediyorum

10/05/2011 20:08:00

nerdeyse hepsi bizde de var 2sn oturdugunu gorsem sukrediyorum

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Her Güne Bir Aktivite

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...