İki dil öğrenmek beyni değiştiriyor

08/08/2010 13:12:00

Mail'lerimi toparlarken buldum bu eski makaleyi, Kitubi'ye tercüme etmek istemiştim ama vakit olmadı. Sizlerle paylaşayım dedim:

http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=bilingual-brains

Ynt: İki dil öğrenmek beyni değiştiriyor

08/09/2010 06:10:00

Onceki gece bir musterim, vakti zamaninda calistigi ilginc bir firmadan bahsederken  (cocuklar icin web browser) universite hocalarindan da danismanlik aldiklarindan bahsetti. Bir hoca soyle demis, su an ilkokula giden dunyadaki cocuklarin yuzde 70 (rakam cok onemli degil aslinda) Cin icin calisacakmis.

Eger dogru bir ongoruyse, biz cocuklara Cince ogretelim :( Saka bir yana, ben ciddi ciddi dusunuyorum (Cince kresler var)...

08/09/2010 06:50:00

Evet, özellikle Amerika'da Çin'le akrabalıkları olmasa da çocuklarına ciddi ciddi Çin'ce öğreten aileler olduğunu duymuştum.

Benim okuduğum başka bir makalede de, çocuk 5 yaşın altındayken herhangi bir dili daha öğrendiğinde, ana dil merkezinin tek dil öğrenenlere göre farklılaşarak birden çok dili konuşabildiğini okumuştum. Tek dil konuşan çocuklarda ileride dil öğrendiğinde ana dil merkezlerinin dışında, yan dil merkezleri açılmak zorunda beyinde. Çok dilli çocuklar ana dillerinde bulunmayan sesleri çıkartma konusunda da daha başarılılarmış. O yüzden aslında İngilizce, Çin'ce ya da Arapça, herhangi bir dili öğretebilsek (bizim 1,5 yılımız kaldı :( ) zaten ileride ihtiyaç duyduklarında yeni dilleri kolayca öğrenebilecekler.

08/09/2010 13:14:00

Belcika'da da bazi aileler cocuklari Cince ogrensin diye ugrasiyorlar. Bir arkadasim 5 yildir kursuna gidiyor. Avrupa, Cin ne yapiyor ne ediyor diye cok yakin takipte. Hatta bazi forumlarda ekonomik gelisme icin totaliter Cin modeli, sosyal demokrat kapitalist Avrupa modelini dover mesajlarina bile rastlaniyor.Neyse dagitmdan dil konusuna donelim.

Iki dil ogrenmek cocuklarin beyninde nasil bir etki yapiyor bilmiyorum. Ama kendi kizimla ilgili kisa sureli (konusmaya basladigi son 5-6 aylik) gozlemimi anlatabilirim. Turkce ve italyanca disinda yani evde dominant olmayan dillerdeki kelimeleri duydugunda genelde rahatca tekrar edebiliyor.  Bakiyorum parktan Fransizca bir iki kelime ogrenmis ya da kasiyer kiz bize "thank you" deyince aynen cevap vermis.  Bunun nedeni belki daha hamileyken isyerimde ve gunluk hayatimda (Bruksel'de ) farkli farkli dilleri duyarak buyudu. Dogdugundan beri hem evde hem de sokakta farkli dilleri duyuyor. Ya da sadece dil ogrenme yetenegi var bilemiyorum ama okuyup anlayip dogru davranis bicimlerini benimseyerek onun isini kolaylastirmayi istiyorum.  
Ekim ayinda krese baslayinca Fransizca ile yakindan tanisacak. O donem nasil olacak, ucuncu bir dilde ogretmenleriyle nasil iliski kuracak cok merak ediyorum. 

08/09/2010 17:27:00

Sehrimizdeki universitelerin birinden bir hoca vakti zamaninda ufak bir seminer vermisti Turk ailelere. Evren sizin orada da oyle mi bilmiyorum ama buradaki Turk ailelerinin cocuklarinin cogu Turkce konusamiyor. Cok guzel anliyorlar ama Ingilizce cevap veriyorlar.

Turk dernegi de iki dille cocuk yetistirmeye yardimci olsun diye bu hocayi cagirmisti. Bu adamcagiz dedi ki cocuklar herjangi bir dili o dili anadili olarak konusan insanlardan ogrenir (native speakers). Yani sizden ogrenmez, onun icin cocuklarimiz Ingilizce ogrensin diye Turkce'den vazgecmeyin demisti. Ben bunu etrafimda cok iyi gozlemliyorum. Onun icin anadili Turkce olan anaokulu hocalarindan Ingilizce ogrenilemeyecegini dusunurum. Sarki ogrenir cocuk, kelimeler ogrenir ama anadili olmuyor pek.

Bu arada iki ya da daha cok anadili olan yazarlar ustune sunu buldum arama yapinca:http://www.amazon.com/Lives-Translation-Bilingual-Identity-Creativity/dp/1403960666

Sila 3 dil duyarak buyuyor simdilik. Her dilde kendisine soyleneni anliyor, denileni yapiyor. Kimin hangi dili konustugunu ve hangi dilde cevap vermesi gerektigini de yavas yavas anliyor. Ancak tam ayrim 3 yastan sonra oluyormus (bu konu ustune arastirma yapan bir arkadasimin aktardiklarina dayanarak). Yine etrafimda gozlemledigim birsey bu.

08/09/2010 17:44:00

paylasim icin tskr Damla...ben de sahsen iki veya daha fazla dille buyuyen cocuklarin metalingusitik becerilerinin daha gelismis oldugunu dusunuyorum (ve kendimden de aslinda biliyorum)
Her zaman yabanci dil derslerinde (Ing./Fransizca/Italyanca) en kolay ogrenen ve en iyi notlari alan biri olarak (okuyunca cok kendini begenmis bi cumle olmus :o neyse...siz anladiniz...cocuklar acisindan ornek vermek icin $eyettim sadece :))

08/09/2010 19:50:00

Asimov geldi hemen aklıma, wikipedia'dan baktım, onun da bir bilingual durumu varmış gerçekten: http://en.wikipedia.org/wiki/Isaac_Asimov

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Iki dil

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...