Ferber Yöntemi

11/14/2010 12:22:00

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Ynt: Ferber Yöntemi

11/14/2010 18:19:00

Oğlum ocak doğumlu.temmuz ayında ferber yöntemi ile uyutmaya başladık.

uykusuz gecelerimiz 1-2 haftalık sabır testi ile sona erdi.

geceleri uyuması ve gündüzleri problem çıkartması normal.gündüz olduğu için

aydınlık olduğu için tepki verirler genelde.bizim de gündüz problemlerimiz vardı sonradan toparladık.

elimden geldiği kadar yardımcı olurum sorucak bişiyiniz varsa?

11/15/2010 09:33:00

merhaba,
yardımcı olamayacağım ama soru sormak istiyorum. ferber hikayenizi dinlemek mümkün mü? yani nasıl gelişti süreç?

teşekkürler,

11/15/2010 10:14:00

teşekkürler :)

11/15/2010 13:08:00

Nilüfer bence Türker son zamanlardaki değişimlere tepki gösteriyor. Kendine güveni tekrar yerine geldiğinde eski düzenine döneceğini düşünüyorum. Biraz oluruna bırak istersen...

11/15/2010 13:11:00

ferber de en önemli şey istikrar.yani çocuklar bunu 1 kere bile bıraktığınızı gördüğü anda tepki göstermeye başlıyorlar.gündüz veya gece ayırt etmeden hep aynı şekilde uyutursanız daha iyi olur.yani gece ayrı gündüz ayrı olmamalı.çocuklar istikrar olunca çok uzun süre direnemiyor.gece uyandığında da karnı aç diilse,eminseniz çok gözükmeyin derim ben.eğer ferberle uyuduysa kendi kendine uyumayı öğrenmiş demektir.sadece sizi görme ihtiyacı hissediyodur.tabi dişi çıkıyosa hastaysa veya herhangi başka bişi varsa tüm bu dediklerimiz de geçersiz.diyeceğim tek şey istikrar...

11/21/2010 00:50:00

Ferber diş çıkarma döneminde uygulanmıyor sanırım,peki o zaman 6 ay-1 yaşa kadar dişler sürekli kabarıyor çıkıyor o dönemde nasıl bir yöntem izlediniz?

11/21/2010 14:02:00

ben de 6 aylıkken başladım.diş çıkarma döneminde de devam ettim.1 yaşından sonra sanki zorlaşır gibi geliyo bana.direnme güçleri artıyo çünkü.
corapailesi çok sevindim yoluna girmesine :)

11/22/2010 23:27:00

Ne güzel sorun olmaması düzene koymanız,, darısı başımıza:)
Peki ben şöyle sorayım o zaman, diş çıkarma döneminden önce ferberi deneyip kendi kendine uyuyan bebeğinizin diş çıkarma döneminde düzeni alt üst oldu mu?bu durumda devam mı ettiniz ara mı verdiniz? ya da bu dönemde denediğinizde bu yöntemi ağlamalar daha uzun ve şiddetli mi sürdü?
biraz karıştırdım umarım anlamışsınızdır...
bir de gündüz uykularında da ferber uygulanırsa yaklaşık 10 gün gece gündüz uykuya dalana kadar ağlayacak demek oluyor bunun bebeğe zararı olur mu? bu konuda çok fazla eleştiriler var bebeğin psikolojik gelişimi ile ilgili,mesela bebeğiniz hırçınlaştı mı ya da dikkatinizi çeken başka birşey??

11/23/2010 12:54:00

Öncelikle çok teşekkür ederim cevap için.
Blogu okudum ferber maceranızı gözümde canlandıra canlandıra okudum:) çünkü o kadar detaylı ki tebrik ederim ve emeğinize saygı duydum dakika dakika not almışsınız harika birşey...
bizim uykularımız şöyle ilk 4 ay hep pusette sallayarak uyu yatağına koy şeklinde oldu gece gündüz ama baktım bu olacak gibi değil büyüdükçe nasıl uyutucam arabada salla salla olmaz dedim doktorumuzda ferberi önerdi 5.ay kontrolünde ama denemeye cesaret edemedim yani denemeye çalıştım ama dayanamadım bir de araya hastalık girdi ikimizde grip olduk (ağlama krizlerine dayanmak,ağlarken katılması,ya psikolojisi bozulur hırçın olursa vs-ki blogda bunu da yazmışsınız sabah uyanınca bana küsecek sandım ama gülerek uyandı diye bu içimi çok rahatlattı)keşke sakin ve kolay bir yolu olsa diye düşünürken 5-6.aylarda emerek uyumaya başladı kendiliğinden. 6 ay bitiminde artık emerken de uykuya dalamamaya başladı ve sallama emzirme kucağa alma ne varsa denemeye başladım yani iş çığrından çıktı geçen akşam 1,5 saat emzir salla şeklinde geçti ayrıca bu süre içinde de ağlıyor dişte çıkarmaya çalışıyordu o da var bende ferberi iyice düşünmeye başladım o nedenle bu kadar soruyorum kusura bakmayın.bir de ilk dişimiz çıktı uyumaya başlayacağı zaman eller hep ağzında ağlıyor...önceleri anlattığım şekilde zor uyuturdum fakat gece 3-4 kez mzımzılanırdı emzirirdim uyanmadan uyurdu 1 haftadır nasıl bir huy çıkardıysa  gece 4 gibi uyanıyor ve oyun istiyor kendi kendine mırıldanıyor bababa dedede sesleri çıkarıyor ve o saatten sonra uykuya geçmesi zorlaşıyor zaten 6.30-7 gibi tamamen uyanıyor...
evet kararlı olmak ve istikrar şart...ama bu konuda çok fazla şey okudum tavsiye edenler ve karşı çıkanlar olarak ikiye bölünmüş kendi içimde hesaplaşıyorum kesin olarak karar verince başlayacağım sanırım.

11/24/2010 03:14:00

corapailesi tam da az önce emzirirken aklıma gelmiş sabaha kadar unuturum hemen sorayım dediğim sorunun cevabını sen yazmışsın bilee! :)) süper
asıl sormam gereken soru en son aklıma geliyor işe bak...gece uyanıp emzirilen bebeğe nasıl ferber uygulanacak.. 
cemre uyuduktan sonra emmek için her gece 3-4 defa uyanır.doktorumuzla bunu konuştuğumuzda acıktığı ya da doymadığı için değil sizi yanında hissetmek için yoklama yapıyordur alışkanlık dedi iyi güzel.fakat bana ferberi önerirken emzirilen ve gece emmek için uyanan bebeklere uygulanmaz dememişti...
ve az önce emzirirken bunu düşündüm bebek ferberle yatsa bile gece her uyandığında emziriliyor ve emerken tekrar uykuya dalıyor eee o zaman nerde kaldı ferber?memede uyuduğu için bir süre sonra yine istiyor ve bu şekilde ferber le uyutmanında bir mantığı kalmıyor sanırım.
dream feed uygularsam gece emmeleri bitecek ve gün içinde de kahvaltı,meyve püresi,sebze yemeği ya da çorba,yoğurt ve gece muhallebisi derken zaten emmeye çok fırsat kalmıyor bu sefer de erkenden memeden kesmiş olucam.ayrıca cemre asla ne emzik ne biberon aldı doğduğundan beri ,gece emzikle uyutma şansım vs hiç yok günlerce denedim ama ı-ııh olmuyor suyu bile kaşıkla veriyorum biberondan içmiyor.
bir de öyle çok düzenli aralıkları yok emmek istediği saatlerin yani canı ne zaman isterse o zaman pek kestiremiyorum şimdi ister diye, ama zaten dediğim gibi gece uyanıp emmezse gün içinde emzirme şansım 1 belki 2 kez oluyor ve memeden kesilsin istemiyorum şu dönemde.
aslında ferber çocuğa da bağlı sanırım benim tontiş biraz inatçı yapılı istemediği birşeyi asla yaptıramıyorum.örneğin birşeyi yemek istemiyorsa ağzını öyle bir kitliyor ki asla açmaz güldür oyunlar yap karşısında deniyor ama ağzını açmadan gülüyor kaşığın her an geleceğini düşünerek...
diğer yandan kendi kendine uyumaya alışmasını onun sağlığı için istiyorum 1 yaşına gelmiş ama hala kendi kendine uyuyamayan uyurken ya da yatağa giderken ağlayan anne-baba yanında uyumaya alışmış bir çocuk olsun istemiyorum,çocuğa yemek,tuvalet vs ile ilgili eğitim veriyorsak uykununda bir eğitim olarak verilmesi gerektiğini düşünüyorum.
ferbere karşı çıkanların ağlatmanın bir yöntem olmadığını çocukta özgüven eksilmesine neden olduğunu vs okudukça bebeğime kötülük mü yapıcam diye vicdan muhasebesi yapıyorum(sizin blogu okuduktan sonra ve sizin mesajlarınızdan sonra içim daha rahat aslında) ama sonra bebeğini büyütürken hiç ağlatmadan büyüten var mıdır? her istediğini ağlayarak elle ettiğini düşünen çocuğun ilerde daha fazla zorluk yaşayacağını düşünüyorum.
gece emzirmelerini kesersem memeden kesilir mi diye korkuyorum bunu hiç istemem.şuan bu konuda tam da karar verecekken belkide kilitlenmiş durumdayım.
yok mudur bir yolu sevgili corapailesi...

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Uyku Sorunları

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...