Kreşlerde çocuklara verilen su miktarı ve verilme şekli

<12>
05/23/2012 21:24:00

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Ynt: Kreşlerde çocuklara verilen su miktarı ve verilme şekli

05/23/2012 21:26:00

Cok guzel bir nokta ve oneri olur bence.

Henuz kres arastirma asamasindayiz ama fikir icin tesekkurler.

05/23/2012 21:31:00

bzde de cok vermiyolar cunku mina okuldan geldiginde deli gibi su iciyor.lızım okulda gretmenine nye soylemıyosun susadım diye diyorum unutuyorum diyor.sımdı farkettim bu konu hakkında hic konusmadım ogretmeni ile zaten cips yuzunden aldık okuldan

05/23/2012 21:56:00

Çok güzel bir hatırlatma olmuş teşekkürler. Bende kreş araştırma aşamasındayım, su meselesi hiç aklıma gelmemişti. Bunu da yazdım aklıma.

Ben kreş araştırması yaparken, genel olarak okulun düzenine, özellikle gerçek bir bahçesi olup olmadığına,

Yemek ve içecek menülerine (örneğin menülerde hazır meyve suyu varmı, yoğurt ya da süt ürünleri nereden ne şekilde temin ediliyor,kahvaltı ya da ara öğünlerde ne yiyorlar vs )

Bir de öğretmenlerin eğitim durumlarının yanı sıra ilk yardım eğitimi alıp almadıklarını araştırıyorum. Bir çok kreş öğretmeninin bu konuda bilgisi ya da eğitimi olmuyor malesef. 

05/23/2012 21:59:00

devaninannesi, su yaziya göz atmanizi tavsiye ederim:

http://alpiharikalardiyarinda.blogspot.com/2011/09/anaokulu-secmek.html

05/23/2012 22:25:00

Bizim sınıfta bir köşede sürahi ile su ve temiz bardaklar var, istedikleri zaman ya da bahçe gibi koşturdukları bir etkinlik sonrası hep beraber içiyorlar.
Ama bende herkesin kendi matarası olmasını tercih ederdim sanırsam, en azından akşam matara geldiğinde içip içmediğinden daha emin olurdum. Geziye vs. gittikleri zamanda yanlarına alabilirlerdi.

05/23/2012 23:04:00

@Asna link için çok teşekkürler. Okudukça haa bu da var di mii dedim içimden :) Ama endişelerim de git gide artıyor.. Dikkat edilmesi gereken detay o kadar çok ki..

Aylar önce oturduğum çevrede adı oldukça duyulmuş bir kreşi ziyarete gitmiştik eşimle. Akşam üzeri saatleriydi ve işten çıkan veliler yavaş yavaş gelip çocuklarını alıyorlardı. Biz okulu dolaşma aşamasındayken, içerdeki temizlik görevlileri dahil bizimle ilgileniyorlardı. Oyun odasında karışık yaş grubundan 6-7 çocuk kalmışlardı. Aralarında henüz yürüyemeyen çocuklarda vardı, 5 yaşında olanlarda. Hepsi bir odadaydılar. Akşam çıkış saati olduğunda ailesi geçe kalmış çocuklar olduğunu tahmin ettim. Ama enteresan olan yanlız başlarınaydılar. Kimse yoktu yanlarında. Herkes bizimle ilgilendiyordu belki de çıkış vakti olduğundan mesai saati biten öğretmenlerde çıkmışlardı.

Bu sırada 5 yaş civarında bir erkek çocuk, eline oyuncak bir kılıç almış, etek giymiş sevimli bir kız çocuğunun bacaklarının arasına sokmaya çalışıyordu. Kız da 3,5-4 yaş falandı sanırım.  Kız uzaklaşmaya çalışıyor ama oğlan kızı yakalayıp aynı şeyi tekrarlıyordu. Bu sırada bir başka çocuk, oyuncak el arabasını havaya kaldırdı ve kaşla göz arasında henüz yürüyemeyen bir başka çocuğun kafasına indiriverdi.

Derken ortalık karıştı. Herşey bir anda oldu. Birden öğretmenler falan odaya doluştular ama olan ufaklığa oldu. İki aynı olaya aynı anda eşimle birlikte şahit olmuştum ve eşim o günden sonra kreş defterini kapat demişti bana :)

Şahit olduğum bu olay sebebiyle de ilk yardım ve güvenlik önlemleri ile yakından ilgileniyorum.

@Göknurium istersen sen aç ilk yardım başlığını. Bende takip ederim :)

05/24/2012 04:26:00

Bizim okulumuzda sınıflarda sürehi ve bardaklar mevcut istediklerinde öğretmenler veriyor hatta arada hatırlatıyorlarmış(içinde olmadığım için emin değilim). ama ben selinde kalp çarpması olunca(dr. gittik herşey normal) kendi kendime acaba az su içiyor ondan mı diye düşündüm ve matara gönderdim. Bittikçe dolduruyorlar. O da mataranın hevesine içiyor. Sonuç olarak alakalı mı bilmem ama kalp çarpıntılarımız geçti !

05/24/2012 06:22:00

Bizim kreşte su sebili var her katta, susayan öğrenci çıkıp içebiliyor. Sebil hoşlarına gittiği için su tüketimleri yeterli oluyor.

05/24/2012 07:30:00

Her seferinde velilere cocuklarla not gondererek matara isterim. Hicbir sekilde cidiye almayan veliler olabiliyor. bu durumda da sat basi, gorevliden cocuk sayisi kadar bardak ve bir surahi su isterim. Bahceye cikarken de surahi ve mataralar yanimizdadir cunku bardaklar karisabiliyor ve ayni bardaktan farkli cocuklarn su icmesi bana cok yanlis geliyor. 

Sinif icerisinde mataralara cocuk istedigi an ulasabilir. Ya seffaf kutular ya da dolalari vardir sinifta. Bu imandan yoksu olan kurumlarda ise cocuklar mataralarini cantalarinda muhafaza ederler ve su icmek icin izin almalarina gerek yoktur. 

Su ictiktn 10dk sonra cocuk tekrar susayabilir. Bu cok normal. Ayni sekilde 2 saat once su icmis bir cocuk, bir daha bu ihtiyacini hhatirlamayabilir. Bu sebeple, saat basi onlari guzelce sularim:D

05/24/2012 08:06:00

bu su işi benim de yeni aklıma geldi vermeyi düşündüğümüz kreşin fotolarında bir sürü matara ve su şişesi gördüm benim aklıma daha çok su şişeleri acaba karışır mı diye bir endişe yer etti zira ne kadar küçük de olsalar hijyen önemli Almina eminim karıştırmaz kendi matarasnı ama ya başka çocuk içerse çok mu titizim acaba?  

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Guncel kres mevzuları

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...