BESİNLER - DENEYİMLER

03/09/2012 21:57:00

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Ynt: BESİNLER - DENEYİMLER

03/10/2012 07:59:00

Harikasın Aishwarya, bu grup ta çok iyi bir fikir, tebrikler !
Muzla ilgili bizim deneyimimizi paylaşayım. Senin de belirttiğin gibi elden kayma riski olduğu için bizimkinin eline kabuklu olarak tutuşturuyorum. Baş kısmını bıçakla biraz soyuyorum (bıçakla yapmamın sebebi elle soyunca kabuğun tamamı soyuluyor, oysa böyle sadece muzun tepesini biraz açabiliyorum). Böylece kabuklu kısmını elleriyle tutabilirken açık olan kısmını bir güzel yiyebiliyor. O kısım bitince de kabuğun içinde kalanları emiyor. Sen de kabuklu verebilirsin, böyle daha kolay.
(Bu kabuk tüyosunu Baby Led Weaning kitabından aldım).

03/10/2012 14:26:00

Ben de şöyle birşey paylaşıyım... Bebek kendi kendine yediğinde genelde yarısı yere yarısı mama sandalyesi koltuğuna küçük bir kısmı da mideye gidiyor ve  bu durumda bebek doymuyor diye annelerin de içi pek rahat etmiyor tabi:)

Bu durumda Ananem; "eskiden köyde, sacda yapılan ekmeği, ya da domatesi, salatalığı soyup verirdik eline bebeklerin, çünkü bebek kendi eliyle yediği yemeğin kokusuyla doyar" der...Benim çok hoşuma gidiyor bu laf:)

03/13/2012 12:05:00

Ellerinize saglik.Hepsi birbirinden guzel bilgiler olmus.Benim ekleyebileceğim herhangi birsey var mı bilemiyorum.Ancak yok gibi.aklıma gelirse yazarım elbette

Yani sonuçta bizim toplumumuzda cocuğun eline kucuk yasta birseyler tutusturulur.Ben de bunu uyguladım.Biraz oyalansın biraz dis kasisin..Bu arada ben oğlum 4 . Ayına girdiği gun ek gıdaya başladım.biraz fazla erken kendisi yemeğe başladı bu yüzden.Halen daha günde 6 sefer kıyafet değiştiriyorum.Aklınıza gelebilecek herseyi kendisi yiyor haliyle bu durum kaçınılmaz.

Bir de erken başladığımdan tabi ki cok öksurme oldu.Ancak hiç mudahele etmedim kendisi çıkarana kadar.Biraz öğrenmeleri için dirayetli olmak gerekiyor.

Anne babadaki Denetimli sakinlik kendi kendini yemek yiyebilmeyi öğrenmesinde bana gore cok etken.

Ancak her cocuk aynı degil.Benim cocuğum neden yapmıyor diye düşünmemek lazım.Cocukların bazısı gercekten sadece pure kabul ediyor.Ya da yedirilmeyi bekliyor..

bayıldım bu gruba:)

03/13/2012 12:14:00

Ah birseyi eklemeyi unuttum.Kendi kendine yemeği ogrenirken mama sandalyesinin altına kocaman bir bez serin ki yere düşenleri toplamak kolay olsun:)

Bir diger önerim asla cocuğu temizlemeyin.Olabildiğince batsınlar.Orasına burasina bulaştı diye ağızlarının silinmesinden gercekten benim cevremdeki hiçbir cocuk hoşlanmıyor.Hemen dikkatleri dağılıyor.önlük istemiyorsa takmayın bence.Ki ben kocaman bir bez bağlıyorum bir tek ona hayır demiyor.

Benim tavsiyelerim yemek seklinde olmadı.E hepsini yazmışsınız zaten:)

03/13/2012 12:42:00

İnançç hoşgeldin :)  

bu öğlen serdim bir çarşaf altına döke saça yedi ama o çarşaf hala silkilmeyi bekliyor 5.kattan aşağı silkemedim  bahçeli ev olaydı :)

03/13/2012 12:47:00

Lavabo ve kuvet.:)gittiğim her yere taşıdığım bir örtüm var mini boy:)

03/13/2012 12:50:00

:) sanırım lavaboyu seçeceğim

03/30/2012 21:42:00

biz elmayı en kolay ortadan ikiye bölerek yiyoruz.iki kardeş elmayı paylaşıyor yani. muzu ise nasıl desem muzun orta kısmından bıçakla enine çizgi çekip kabuğun yarısını çıkarıyorum atletsiz tek donla kalmış gibi oluyo hani :)))) anlamışsınızdır sanırım.deki minik üçgenleri ayırıp önlerine koyuyorum

portakalı da halka halka doğruyorum. halkanın için

özellikle 9. aydan sonra çokça izin vermek lazım sanırım. yumurtayı zorla yiyen bebeklerim şerit omleti bitirdiller. bugün akşam yemeğini de ben hiç yedirmedim kendileri doyana kadar yediler. bundan sonra iki öğünlerini kendilerinin yemelerine izin vericem. daha güzel yiyorlar ve mutlu oluyorlar. benim için de kolaylık oluyor.

kaşıkla dökmeden yemeyi en erken ne zaman başarırlar acaba merak ediyorum. bunun için ne yapabiliriz ya da kaşıkla yemekle ilgili de tecrübelerimizi paylaşsak

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Baby Led Weaning - Bebek kontrolünde beslenme

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...