Ekim ayı kitabı / Kirpiklerimin Gölgesi - Şebnem İşigüzel

Ynt: Ekim ayı kitabı / Kirpiklerimin Gölgesi - Şebnem İşigüzel

10/30/2012 11:46:00

biraz şiddet pornosu havası vardı kitapta kabul ediyorum. ama düşünün 11 yaşında bir kız çocuğu anesi tarafından satılıyor. yani şiddet daha ne kadar yoğun ve acımasız olabilir ki zaten? olayın özünden kaynaklı bir sertlik yani durum..bence yazar okuyucu iyice hissetsin istemiş bu durumu. çünkü biz dışarıdan bakıp 'vah vah' eden bir topluluğuz aslında, başka bir şey değiliz yani..hangimiz ne yaptı tecavüz mağduru çocuklar için? eğer bu durumun dramatikliği ve ürkütücülüğünün yeterince farkında olsaydık belki de yapardık diye düşünmüş olabilir yazar..

ben bir dönem çocuk-ergen madde bağımlılarının tedavisini yapan bir birimde çalıştım. inanın bu hikaye çok gerçekdışı gelmiyor bana, bunu üzülerek söylüyorum ama sokakta 'ayy tinerci' diye yanından iğrenerek geçtiğiniz çocukların çoğu bunları yaşıyor. 
onların yanından geçerken hiç düşündünüz mü sokakta yaşamanın nasıl bir şey olduğunu? hele de bir çocuk olarak sokakta yaşadığınızı düşünün..cebinizde paranız yok, açsınız, hava soğuk ve barınacak bir yeriniz yok. sizi koruyan kimse yok..aslanların ortasına düşmüş küçük bir ceylansınız özetle..biz evlatlarımız bir sapığın eline düşer, aman biri zarar verir diye kabuslar görürüz ya hani..işte o çocuklar için kabus gören, onları kollayan kimse yok..ve elbette o sapıkların birincil hedefi halinde yaşıyorlar..bu ülkede ne korkunç hikayeler var aslında ama anlatanı, dinleyeni, duymak isteyeni yok..

Ynt: Ekim ayı kitabı / Kirpiklerimin Gölgesi - Şebnem İşigüzel

10/30/2012 11:48:00

cegeda demiş ki tecavüz çocuğu muydu? olmasına gerek yok. bu ülkede kızını satan binlerce anne var. özbeöz kızını evet. tecavüz çocuğu olmayan kızını..ve annelerin hepsi çocuklarını sever cümlesi aslında bir yanılsamadan ibaret..bazı anneler çocuklarını sevmez..bazı anneler çocuklarını sevmeyi bilmez..bazı anneler sevmeyi bilmez zaten..ve evet bu annelerin çoğu annelerince sevilmemiş çocuklardı bir zamanlar..hikayedeki kız kitabın sonunda kendine çocuğunu sevmesi gerektiğini anımsatırken bu gerçeği düşünüyordu bence

Ynt: Ekim ayı kitabı / Kirpiklerimin Gölgesi - Şebnem İşigüzel

10/30/2012 12:28:00

ermeni soykırımı ile ilgili utancımız bence zaten bunu milletçe reddimizin temel ve bilinçdışı nedeni. 

Ynt: Ekim ayı kitabı / Kirpiklerimin Gölgesi - Şebnem İşigüzel

10/30/2012 17:11:00

Tonla doğru tespit var yukarda, tekrarlamak istemedim hepsini.. Annenin nefreti, kişisel ve toplumsal acıları görmezden gelme gibi..


Bize çok abartılı gelen bu hikayenin çok örneği var maalesef ve muhafazakar yapımızla ne kadar tezat olduğu tespitini de alkışlıyorum, iç muhasebesini nasıl ve hangi parametrelerle yapıyorlar çok merak ediyorum.

Bu hikayeleri okuduğumda, o çocuğun neler hissettiğini merak ederim hep, ona ağlarım en çok.. Bu kitap merakımı giderdi benim. En saf ve acımasız haliyle, umutları ve hayalleri olan, masum bir çocuk ne düşünür, ne hisseder tokat gibi çarptı suratıma.. Yazarı o açıdan çok başarılı buldum. Çocuk zihninde akmak, saf akıl diliyle yazmak bence herkesin harcı değil. 

Allah sorgulaması beni çok etkiledi mesela. İnançlı bir insan olmama rağmen benim de takıldığım noktalardan biridir bu, çocuklar -ki meleklerle eş sayılıyor belli bir yaşa kadar- ve çektikleri acıların arkasındaki ilahi anlamı kavrayamıyorum bir türlü. (Hassas bir konu olabilir, tartışmak için açmıyorum, kendime bir itiraf sadece, isterseniz görmezden gelin.)

Ağlama krizlerimden biri de şöyle: Vapurda birinin onları göreceğinden korkuyordu. Şöyle yazmış: "Hem utanmak istemezdim, hem bana yapılan kötü şeyleri görenler aynısını yapıyordu. Kimse bana yardım etmiyordu. Kalpsizler."  Bu da ne kadar korkunç bir çıkarsama değil mi? Başına kötü şeyler gelen onlarca çocuk, sadece korkutulduğu için değil, belki de bu hislerle yardım istemiyor. Ölmekten veya ifşa edilmekten değil, ondan faydalanan kötü insanların sayısı artacak diye korkuyor. Bu, benim kalbime oturdu.

Ütopik biliyorum ama anne/baba olmak akıl sağlığına bağlı bir izne tabi olsa keşke. Beni asmayın ama sağlıksız nesillerin çoğalması engellense diye de aklımdan geçmiyor değil bazen.. Kendi hümanist tarafımla da dövüşüyorum ama bu uç örnekleri duydukça kendime engel olamıyorum. :(

Ynt: Ekim ayı kitabı / Kirpiklerimin Gölgesi - Şebnem İşigüzel

10/30/2012 21:31:00

kitapta kast edilen şehir yalova galiba?

Ynt: Ekim ayı kitabı / Kirpiklerimin Gölgesi - Şebnem İşigüzel

10/31/2012 06:47:00

bir de hukukçular açısından bu olaylar nasıl gözüküyor onu merak ediyorum aslında. yani cezalar yaptırımlar yeterli mi, caydırıcı mı?

Ynt: Ekim ayı kitabı / Kirpiklerimin Gölgesi - Şebnem İşigüzel

10/31/2012 08:16:00

Beni bu toplumda yaşadığıma en çok lanet ettiren şeydir bu ikiyüzlülük ; ''namus'' diye bişey icat etmişler ,allah muhafaza evli bir kadın olarak bir erkek arkadaşınızla çay içmeye kalkın bakalım küçük bir şehirde veya azıcık sesli bir kahkaha atın ,hemen başlar size döner.Kız çocukları asla serbest bırakılmaz,iç çamaşırı görünemez vs..Sonra? Bu kuralları icat eden adamlar kendi öz çocuklarını satar,tecavüz eder anneler de buna göz yumar.Sadece anneler mi bütün toplum göz yumar. 


kitabı okumayacağım çünkü hiçbir şey yapmadan herşeyin farkında olmak kadar acı verici bişey yok.Bir de bir çocuğun neler hissettiğini 1. ağızdan duymaya dayanabileceğimi sanmıyorum.

Ynt: Ekim ayı kitabı / Kirpiklerimin Gölgesi - Şebnem İşigüzel

10/31/2012 08:21:00

Şebnem İşigüzel'i twitterda takip ediyorum bu tweet ona ait:

Seversiniz böyle şeyleri: İnsan korkak,çaresiz,sinik ve bitik olduğunda iyi insan kisvesi altında yaşar.Asıl iyiler kötülerdir! 
sonuna kadar katılıyorum!!!

Ynt: Ekim ayı kitabı / Kirpiklerimin Gölgesi - Şebnem İşigüzel

10/31/2012 13:40:00


Ynt: Ekim ayı kitabı / Kirpiklerimin Gölgesi - Şebnem İşigüzel

10/31/2012 13:43:00

çocuk söz konusu olduğunda rıza kavramı zaten saçma, çocuğun rızası olsa bile bu durumu suç olmaktan çıkarmıyor. bunun nedeni çocuğun aslında sevgi ilişkisi kurmak istediği bir insanla yaşadığı cinselliğe rıza göstermesinin aslında o sevgi ilişkisini tesis etmek için olması. erişkinin yaptığı yine de istismar oluyor.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Film/Kitap Kulübü

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...