Ekim ayı kitabı / Kirpiklerimin Gölgesi - Şebnem İşigüzel

Ynt: Ekim ayı kitabı / Kirpiklerimin Gölgesi - Şebnem İşigüzel

11/08/2012 10:55:00

Ben pek beceremiyorum bu twitter olayını ama retweet yaptım oldu mu ki?

11/08/2012 10:59:00

sevil nickin ne? ekleyeyim seni..

11/08/2012 11:25:00

sevil aracı nick sayılmaz sanırsam:)

11/08/2012 11:26:00

Madem arkadaşım da ol Esra:)

11/23/2012 22:31:00

ttp://evrensel.net/news.php?id=41566

• Tecavüz sanıkları baş tacı!
  • SAKARYA TOPLU TECAVÜZ DAVASINDA SANIK POLİSİN TERFİ ETTİĞİ ORTAYA ÇIKTI
  • Aralarında Sakarya Emniyeti’nde görevli iki polis memurunun da bulunduğu 34 kişinin cinsel istismar ve tecavüzüne uğradığı belirtilen 14 yaşındaki kız çocuğu Ö.Ç ile ilgili davanın ikinci duruşması görüldü. Sakarya Adliyesi’nde bugün görülen davada yine bir skandal karara imza atıldı. Aranan ve haklarında tutuklu olarak yargılanma kararı bulunan 5 sanıktan 3’ü hakkında da “tutuksuz yargılama” kararı verildi. İkisi firari 34 sanığın yargılandığı davada tutuklu yargılanan sanık kalmadı.

SANIK POLİSE ÖDÜL GİBİ GÖREV DEĞİŞİKLİĞİ

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davaya tutuksuz yargılanan 29 sanık ile ilk duruşmaya katılmayan ve haklarında arama kararı çıkartılan 3 tutuklu sanık katıldı. İlk duruşmaya katılmayan ve görev yeri değiştirilen polis memuru E.T de ifadesi alınan sanıklar arasındaydı. İfade sırasında sanık E.T’nin Konya’nın Kayapınar İlçesinde, İlçe Emniyet Müdür Yardımcılığına getirildiği ortaya çıktı.

Tutuksuz yargılama kararlarına ve E.T’nin müdür yardımcılığı görevine terfi etmesine tepki gösteren kadınlar ise, mahkemeyi alkış ve ve ıslıklarla protesto etti.

Çocuk sanıkların rehabilite edilmesi talebinin reddedildiği duruşmada, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının müdahillik talebi kabul edilirken, Çağdaş Hukukçular Derneği’nin (ÇHD) müdahil olma talebi kabul edilmedi. Dava 7 Mart’a ertelendi.

İKİ SANIK HÂLÂ FİRARİ

Davada iki de firari sanık bulunuyor. Firari sanıklardan biri olay esnasında Sakarya Emniyetinde müdür yardımcılığı görevini yürüten ve Sakarya Valiliği tarafından yurt dışına kaçtığı açıklanan polis memuru N.Ş.

18 yaşından küçük diğer firari sanığın avukatlığını ise Sakarya Barosu Başkanlığına yeni seçilen Recep Hacı Eyüpoğlu yaptı. Eyüpoğlu aynı zamanda eski MAZLUMDER Sakarya Şube Başkanı.

‘YENİ BİR UTANCA İZİN VERMEYECEĞİZ’

Yeni bir utanç kararının çıkmasına izin vermeyeceklerini ifade eden kadınlar da bugün bir kez daha Sakarya Adliyesi önündeydi. Sakarya ve Kocaeli Kadın Platformlarının çağrısı ile bir araya gelen kadınlar, davanın takipçisi olacaklarını yineledi. Kadınlar sık sık,  “Beraat değil en ağır ceza” ve “İki harfli bir yaşam istemiyoruz” sloganları attı.

Adliye önünde bir açıklama yapan ÇHD İstanbul Şubesi Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Av. Müşir Deliduman, “Bu davada yargılanan iki polis memuru var biri yurt dışına kaçırılarak biri terfi ettirilerek kanunen olmasa fiilen ödüllendirilmişlerdir” dedi.

İzmit Kadın Platformu üyesi ve Tüm Bel Sen Kocaeli Şube Kadın Sekreteri Yıldız Budacı da, “Tecavüzü aklayan yargı sistemi istemiyoruz. Bizler yerini bulmayan adaletin çetelesini tutmaktan bıktık. Yargının daha önce de adalet mekanizmalarının tecavüzcüden, tacizciden, katilden yana işlediğini; kadınların, kız çocuklarının sorgulandıklarını, hayatlarının didik didik edildiğini, kadınlara sahip çıkan kadınların da yargılandığını gördük. Bir kez daha bunun olmasına izin vermeyecegiz” diye konuştu. (Sakarya/EVRENSEL)

04/24/2013 06:55:00

• 22.04.2013
  • Yine, yeni bir N.Ç. vakası!

Türkiye'nin utançı "N.Ç. olaylarına" Elazığ'da bir yenisi eklendi. Aralarında dedesi yaşındaki kişilerin de bulunduğu 15 kişinin, 15 yaşındaki kıza 6 yıldan beri cinsel istismar ve saldırıda bulunduğu ortaya çıktı. 

Elezığ’ın Karakoçan İlçesi’ne bağlı Burgurcuk Köyü’nde, 15 yaşındaki S.A. adlı kızın 8 yaşından itibaren cinsel istismara uğramasıyla ilgili olarak, aralarında 68 yaşındaki bir kişinin de bulunduğu 7 şüpheli tutuklandı. Aynı suçlamayla küçük kızın ağabeyi de Antalya’da yakalanırken, 6 şüpheli hakkında da gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı. Jandarmanın tesadüfen ortaya çıkardığı cinsel istismar olayı üzerine koruma altına alınan S.A., "Köyde bana kimse yardım etmedi. Bu olayı duyanlar benden faydalandı" dedi.

Karakoçan’a 10 kilometre uzaklıktaki Bulgurcuk Köyü’ndeki ’cinsel istismar’ olayı 6 yıl önce başladı. Köyde hayvancılık yapan 68 yaşındaki G.E., ailesi çoban, o dönem 8 yaşında ve ilkokul 2’nci sınıfa giden S.A.’yı çikolata ile kandırıp cinsel istismarda bulundu. Cinsel istismar olayı aylarca sürerken, köy okulundaki öğretmenler, durumdan şüphelenip S.A. ile konuştu. S.A. öğretmenlere, G.E.’nin çikolataların yanı sıra bazı hediyeler alıp kendisine verdiğini, ardından sevip okşadığını anlattı. Öğretmenler bunun üzerine kızın ailesi, ardından okula çağırdıkları G.E. ile görüştü.

"KÖYE CAMİ YAPTIRDI, KÖTÜLÜK YAPMAZ"

Öğretmenlerin konuştuğu S.A.’nın annesi, G.E.’nin köylerine cami yaptırdığını ve kızını sevdiği için çikolata verdiğini belirterek, "Bize de yardım ediyor. Kızım yalan söylüyor, iftira atıyor. Böyle bir şey yok" diyerek öğretmenlere tepki gösterdi.

Kızın annesinin tepki göstermesi üzerine öğretmenler, ’Cinsel istismarda’ bulunduğu öne sürülen belirtilen G.E.’yi okula çağırıp, kızdan uzak durmasını aksi halde hakkında şikayette bulunacaklarını söyledi. G.E., kıza yardım ettiğini ve hiç bir kötülükte bulunmadığını savunarak, okuldan ayrıldı.

İddiaya göre, G.E., öğretmenlerin uyarısı üzerine yıllarca S.A.’dan uzak durdu. Öğretmenlerin geçen yıllarda tayinlerinin çıkıp, köyden ayrılmaları üzerine G.E., yine S.A.’ya hediyeler alıp onu sık sık evine götürmeye başladı. Kızın bir gün eve elinde poşet içinde yardımlarla gelmesi üzerine ağabeyi M.A., nereden aldığını sorması üzerine, S.A., G.E.’nin kendisine cinsel istismarda bulunduğunu anlatıp, hediyeleri de onun aldığını anlattı. 16 yaşında ağabey S.A.’nın da bundan sonra öz kardeşine cinsel istismarda bulunmaya başladığı öne sürüldü.

JANDARMA ORTAYA ÇIKARDI

Köyde 15 yaşına gelinceye kadar 7 yıl içerisinde birçok kişinin cinsel istismarına uğradığı belirtilen S.A.’nın dramını jandarma ekipleri ortaya çıkardı. Köyde iki aile arasında çıkan bir kavga nedeniyle köye giden jandarma ekipleri, önlem aldı. Ailelerin arasındaki husumetin artması üzerine jandarma ekipleri köyde sürekli güvenlik önlemleri aldı. Köylülerden biri jandarmaya S.A.’nın sürekli cinsel istismara uğradığını, bütün köyün bunu bildiği halde hiç kimsenin bir şey yapmadığını anlattı. Bunun üzerine köyde takip başlatan jandarma ekipleri, S.A.’nın yıllarca köydeki bazı kişilerin cinsel istismara uğradığını belirleyerek kapsamlı soruşturma başlattı.

PSİKOLOG EŞLİĞİNDE İFADESİ ALINDI

Soruşturma kapsamında, psikologların eşliğinde S.A.’nın ifadesi alındı. S.A., ifadesinde, kendisine ilkokulda giderken, G.E.’nin cinsel istismarda bulunmaya başladığını belirterek, başından geçenleri ayrıntılı anlattı. Öz ağabeyinin de aralarında bulunduğu kişilerin kendisine cinsel istismarda bulunduğunu belirten S.A., bu kişilerin isimlerini de tek tek verdi. S.A., "Köyde bana kimse yardım etmedi. Bu olayı duyanlar benden faydalandı" dedi.

Geçen yıl bitirdiği ortaokuldan sonra eğitimine devam etmeyen S.E., savcılığın kararıyla Elazığ Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından koruma altına alındı. S.A’nın koruma alınması ardından jandarma ekipleri cinsel tacizde bulunanlara yönelik operasyon düzenleyerek aralarında 68 yaşındaki G.E.’nin de bulunduğu yaşları 16-20 arasında değişen F.B., F.A, M.A., M.E., E.E., ve Ö.C.’yi yakaladı. 7 kişi jandarmadaki soruşturma ardından Karakoçan’da adliyeye sevk edildi. Nöbetçi savcı tarafından tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilen 7 kişi tutuklandı.

Mahkeme ayrıca S.A.’nın ağabeyi M.A.’nın da aralarında bulunduğu 7 şüpheli hakkında tutuklanma kararı çıkardı. S.A.’nın Antalya’ya çalışmak üzere gittiği belirlenen ağabeyi bu kentte gözaltına alınarak, Karakoçan’a getirilmek üzere yola çıkarıldı. Güvenlik güçleri diğer 6 kişinin yakalanması için çalışmalarını sürdürüyor. (dha)

ESEN AKTAŞ

05/16/2013 12:26:00

Babm birkac gun once turkiyeden geldi, bana birkac kitap getirmis, biri de bu kitap. Hemen bir gecede okudum.

Oncelikle edebi kismindan bahsedersek, anlatimi, kucuk kizin hayal gucu, bazi kelimeleri irdelemesi, adlarinin hic olmayisi hosuma gitti.

Ozellikle yaradilis kelimesinin uzerinde durdum, evet yaradilis... Soyleyince de dilde yuvarlanisi seslerin ve en son dise carpmasi ile cok hos bir kelime. Yaradilis mi yetistirme sekli mi konusu zaten burada milyon kere konusulmustur,,onu gecelim.

Kucuk kizin yasadiklari cok sarsici ve hic de gercek disi degil, hatta cogaltilabilir bile yasananlar, iskenceler... Insanoglu bu konuda cok yaratici malesef.

Ben tum kitap boyunca o kadar kotu hissettim ki, lakin en sonunda ne hissedecegimi bilemedim. Kucuk kizin bu kadar saf ve masum olmasina uzuldum. Annesini o kadar oldurmek isteyip, oldurmus gibi hayal gorup, hatta bunu yasayip, oldurememis olmasi beni cok etkiledi. Oldursundu ama olduremedi, o akdar kotuluge ragmen, onlugunu sobaya atmasina ragmen, tum iskencelere goz yummasina ragmen, olduremedi. Kafasinda oldurmesine ragmen, oldurmedi. Ck sarsti beni bu son.

Sanirim yaradilis...

07/20/2013 19:53:00

Kitabı merak etmeme ragmen Ekim ayının o yagmurlu ve kasvetli havasında okumak istememiştim. Cok da yerinde bir karar vermişim. Yazın kafamın daha rahat oldugu bir dönemde okumak en dogrusu oldu. Kitabı gecen hafta iki günde bitirdim. (Kitap icin ayrıca Esra'ya tesekkur ederim)

Sebnem İsigüzel'i ilk kez okudum ve bu hikaye bana yıllar once okumus oldugum iki Afro-American yazarın, cocuk yastaki iki kız cocugunun yasadıgı tecavuzler ve istismarları anlatan iki ayrı kitabı hatırlattı. Kitaplardan biri Alice Walker'ın Renklerden Mor diye Türkceye cevrilen The Colour Purple adlı kitabıydı. Bu kitap Celie adlı 13 yasındaki kızın tecavuze ugramasından sonra Tanrıya yazdıgı mektupla baslıyordu: "Eğer Tanrı varsa, ve beni duyuyorsa neden çocuk yaşta tecavüze uğramama izin verdi?" diyen Celia'yı, Sebnem İsiguzel'in Tanrının varlıgını sorgulayan R.A'sına benzettim. Ama Celie tüm fakirliginin, caresizliginin ustune bir de ırkcılıkla bogusmasına ragmen kitapta hep bir umut ısıgı vardı. Bir diger kitap Toni Morrison'ın The Bluest Eye (En Mavi Göz) kitabıydı. Tecavuzun, cocuk dilinin o saf ve utangac yönüyle dile getirilisinin daha etkileyeci oldugunu ilk o kitapla ogrenmiştim. Babasının tecavuzune ugrayan Pecola hamile kalıyordu. Tüm basına gelen kötülüklerden ancak mavi gözlü olmasıyla kurtulabilecegini düsünüyordu. R.A'nın ciş kokusuyla dalga gecilisini, cirkin oldugu kendisine devamlı hatırlatılan Pecola'nın yasadıklarına benzettim. Bu iki kitaptaki benzer duyguları bana yasatsa da Kirpiklerimin Gölgesi bana cok cok agır geldi.

Sebnem İşigüzel hikayesinde R.A'nın hayatın icinde zalimce sıkıstıgını oyle iyi aktardı ki okurken bir an evvel kitabı bitirmek istedim (aynen Esra'nın agda benzetmesi gibi). Hikayenin belki de en rahatlatıcı noktaları küçük kızın yari hayal yarı gercek karakterlerle süsledigi büyülü ormanda geciyordu. Ama küçük kız zamanla ormanın kanunlarının da hayatın kanunlarına benzedigini anladı: Güclüler kazanır(survival of the fittest). Eger bu dunyada cocuksan, fakirsen ve de kadınsan hayatın tüm zorlukları tüm kötülükleri senin yakanı kolay kolay bırakmaz. Ormandaki ceylanlar gibi cakallar tarafından parcalanırsın. Kitapta sıklıkla kullanılan ve R.A tarafından bir ölüp bir canlanan hayvan figurleri de dikkatimi cekti. R.A ormanda avcı tarafından vurulmus kücük bir ceylan, abisi aç bir cakal gibi resmedildi. Ormanda ucusan gece kelebekleri kızın hayatına giren iyi insanları hatırlattı bana. Tıpkı yardım etmek isteyen ogretmen ve doktor gibi yokoldular. Kitabın sonlarında anlatılan yaslı kadının güvercine benzetilmesi, zengin ve mutlu bir hayatı olan arkadası Füsun'un teddy bear(oyuncak ayı)la özdeslestirilmesi hikayenin bütünsel etkileyiciligi acısından güzel motiflerdi. Bence kitaptaki en belirgin sembollerden biri de ayı postuydu. R.A ,ayı postunda annesinin sıcak kucagında hissedemedigi kadar kendini huzurlu hissetmesini su sozleriyle dile getirdi; "O post beni icine alsın ve ben o ayı olayım, o ayının yavrusu olayım. O ayı tarafından dogrulmak isterdim "(32). Bu sözleri hayatın zalimliginden ve annesinin sevgisizliginden tabiat ananın kucagına sıgınmak istedigini gosteriyordu.

"Annemi öldürdüm" sozuyle baslayan kitabın sonunda aslında annesini öldürmedigini anladıgımızda olayın boyutu biraz degişiyor. Genc kızın bu sözünün icindeki inancı, kurtulus umudunu hatta Tanrının ölümünü simgeledigini dusunuyorum. R.A'nın "Anne ve babalar cocuklarının Allahlarıdır" (76) sozu de bu dusuncemi destekliyor.  Sebnem İsigüzel hepimizin gozlerimizi kapattıgımız cocuk tacizini öne cıkarırken aile kavramını da yıkıyor. Struma faciasını anlatan kadının kör olusu da goren gozlerden cok vicdanın körlügüne dikkat cekerek devlet, millet kavramlarını da sorgulatıyor. "Doga, Allah, devlet baba, erkekler, güclülüler hiyerarsisinde insan bazen sadece kadın ve cocuk oldugu icin yenik düser "(99) sözü aslında tüm romanı ozetler nitelikte.

Kitabın konusu zaten her cocuk tecavuzu hikayesinde hissedebilecegim türden acı ama dili cok basarılı. Kitabın bazı noktalarda fazla mesaj kaygısı tasıdıgını itiraf etmeliyim ama eminim ki bunu yazar özellikle yaptı. Ama net bisey var ki kitap beni fazlasıyla etkiledi Kitapta beni en cok etkileyen İstanbul'daki evde yasanılan kopeklerin de dahil oldugu cinsel sadizme kadar uzanan sahnelerdi. Ve tüm bunların bir yerlerde gercekten yasandıgını bilerek, tüm gece uyuyayamadım, uzun uzun agladım...kirpiklerimin gölgesine sıgındım...

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Film/Kitap Kulübü

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...