Bebek Bakım

06/07/2012 14:17:00

Bebek bakımla ilgili olarak ilk eğitimlerinizi kimden aldınız? Unutmadığınız tembihler, püf noktaları neler?

Ynt: Bebek Bakım

06/07/2012 14:26:00

Ayşe Öner'in seminerlerine katılmıştım. bebek bakmanın b sini bilmezdim. yalnız teoride öğrendiklerim doğumdan sonra kayboluverdi :) neyseki kırkımızı annemle çıkardım. hiç başımdan eksik olmaz inşallah.

birde şunu söyleyebilirim ki, asla yapmam dediğim herşeyi yaptım. mesela asla ayakta sallamam derdim. kızım tam 5.5  ay kucakta gezerek uyudu. kemiklerim sızlardı hep. sonra zar zor ayakta sallamaya alıştırabildim dedim dünya varmış :)

06/07/2012 19:44:00

Benim doğumuma ablam gelmişti, 3 şey olunca ağlarlar dedi:

1. Altı kirliyse
2. Karnı açsa
3. Gazı varsa
ee Bide şimdi eklenen uykusu varsa, canı sıkıldıysa, ilgi istiyorsa vb.

Neyse dedi ki bu 3 ü nü kontrol et. O zaman huzurlu olur. Bir de sepet hazırladı. alt değiştirme ve bakım sepeti. Herşeyin bir arada olduğu, kolaylıkla bulabilmek için. işte bez, alt değiştirme kağıdı, pamuk, ilk zamanlar sıcak su tası, tırnak makası,burun aspiratörü vs. vardı içinde.  Alt değiştirme ve emzirmeyi gösterdi. Gaz nasıl çıkarılır anlattı.
Ablam ilk 2 gün kaldı, yılbaşından sonra annem geldi.  Yeni bir öğretmen gelmişti bana. :)Annemde çok rahat tepkilerinden ne istediğini anlayıp öğretti. Annemle banyo yaptırmayı öğrendim. (Şimdi tek başıma yaptırıyorum.)
İlk 40 gün eşim yıllık izin almıştı. Hep yanımdaydı. Buda benim için çook ii oldu. 40 çıkınca annemler gittiler. Sonra Çınar'la birbirimizi tanımaya başladık ve birlikte öğrenmeye devam ediyoruz. :) Mutlu son...

06/07/2012 20:00:00

ben de annem ve kayınvalidemden öğreniyorum tabi bir de nurturiadan.Bebek bakımıyla ilgili bence en önemli öğüdü hastanede doktor verdi, ziyarete gelenler daha hastanede çok kucağına alma alışmasın falan diyorudu doktor dedi ki çocuğu bol bol kucağına al sev öp sana çok ihtiyacı var sevgiyle büyüsün dedi. bana da gün doğdu zaten öyle yapasım vardı bahane oldu:)

06/07/2012 20:03:00

hım bilmediğim bir şeyi de salı günü buluşmada Sema(semacagan) söyledi, diş çıkarma aşamasında kulakları kaşınıyor husursuzlanınca hafifce kulaklarına masaj yap dedi, arada deniyorum iyi geliyor galiba.

06/07/2012 20:36:00

Bir de annem telefonda doğduktan sonra 'yardımcı ol ona, çok küçük o daha'demişti. :) Emerken çenesinin altına parmak koyulmasını kastetmişti sanırım.

06/08/2012 13:58:00

gamzesim, kulağa masaj nasıl olacakmış? benim kızın 2 dişi çıkıyor eli kulağına gidiyor ara sıra da.

06/09/2012 09:59:00

huzursuz olduğunda dıştan kulağın ortasına hafifce masaj yap eğer sakinleşirse kaşınıyordur dedi bazen işe yarıyor.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
ARALIK 2011 ANNELERİ

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...