Kakayı bezine yapmıyor. Zararı var mıdır?

04/20/2011 06:18:00

Kızım 8 ayı yeni bitirdi. 2 aydır kakayı bezine yapmıyor, yapamıyor. Tuvalete tutuyoruz. Kabızlık felan yok. Tuvalet eğitimi vermek gibi bir çabam da olmadı, kendi kendine geliştirdi bu durumu.
5 aylıkken ek gıdaya geçtiğimiz dönemde hafif bir kabızlık olmuştu, biz de çok ıkındığı zaman çıkışa zeytinyağı sürüp tuvalet pozisyonunda tutuyorduk. Rahat yapıyordu. 1-2 hafta sürdü bu durum sonra kabızlık geçti ama tuvalet alışkanlığı kaldı. Kakası gelince ıkınıp bekliyor bezini açmamızı. Bir kaç kez özellikle açmadım bezini, beze yapsın diye bekledim ama yapmadı.
Doktoruyla konuştuk, çok erken olduğunu, zararı olabileceğini, kakasını cıvıklaştırmak için çaba göstermemizi istedi. Bu arada "bezsiz bebek" ile ilgili yazıları okudum. Çok da mantıklı geldi ama aklım karıştı. Böyle bir deneyimi olan var mı? Çocuğa ileride bir sorun yaratır mı şimdiden tuvalete tutmak?

Ynt: Kakayı bezine yapmıyor. Zararı var mıdır?

04/20/2011 06:25:00

aman chroma üzüldüğün şeye bak. nasıl alıştırırsan öyle gider bence hayırlı bir alışkanlık. salla doktoru anne ve bebek mutluysa aynen devam.

04/20/2011 06:32:00

Üzülmüyorum aslında, hoşuma bile gidiyor hatta bu durum :) Simay da popo açıkken pek bir mutlu oluyor. Kaka tutarken ayağını felan öpüp ısırıyorum, çok hoşuna gidiyor ama işte "bunu kavrayacak yaşta değil, psikolojik olarak bebek zarar görür" felan deyince uzman doktorlar ve prof.lar, "acaba yanlış mı yapıyorum?" hissine kapıldım.

04/20/2011 06:40:00

ay çocuk sevgi dolu bir ortamda yapması gereken şeyi biraz erken yapmş ne güzel.. aidiyet his, benim duygusu başka şeylere gelişsin.. ne riski varmış..
Eren bir aylıktan beri kendi odasında, karanlıkta ve yalnız uyyor ve inan kendi tercihi. Ben yataga ya da odaya aldığımda huzursuz kendi yatağında huzurlu uyuyor çocuk zorla ilk altı ay yanımıza mı alaydık..

05/05/2011 13:58:00

biz 7,5 aylıkken baslamıstık lazımlıga tutmaya ve ben gec bile kalmısız gibi hissediyordum lazımlıgına her cis/kaka yaptıgında... hem cocukla cok tatlı bi sekilde birebir vakit geciriyorsun hem de bezden tasarruf ediyorsun :)

05/10/2011 10:11:00

Sueren & Seralp, "bezsiz bebek" kitabını da temin edip okudum. Farkında olmadan orada önerilenleri yapıyormuşuz zaten :) Dediğim gibi, Simay bunu kendi kendine başlattı, benim bir çabam olmamıştı. Kitabı okuduktan sonra sadece kaka için değil, çiş için de tutmaya başladım. İyi gidiyoruz, her tutuşta çişini de yapıyor kuzu. Ama halen bezsiz bırakmaya cesaret edemiyorum. Havalar iyice bir ısınsın, bezsiz denemelere de başlayacağım.

05/10/2011 10:13:00

Bu arada, dün dr kontrolü vardı, bu konudan hiç bahsetmedim. Yoksa gene başlayacaktı, daha erken, yapma vs demeye :)

05/10/2011 13:12:00

Ben bezsiz bebek fikrine kesinlikle katılıyorum, kitabı henüz okuyamadım ama kitapla ilgili bir kaç yazı okudum. Çoğumuz bezi erken bırakmadık mı, annelerimiz 2 yaşına kadar bez mi bağlamış bize. Çok şükür bir sıkıntımız yok, psikolojimizde normal.  Bende aynen kızımı kaka için lazımlığa oturtuyorum zaten yapacağı zaman ıkınıp belli ediyor çoğu zaman. Bence şanslısın chroma, inşallah benim kızımda alışır yavaş yavaş.

05/10/2011 20:30:00

biz de kakayı beze yapmıyoruz
bezsiz bebek kitabını okudum
orda eğitimden değil işaretleşmeden bahsediyor
yani bebeğin kaka ve çiş işaretlerini anlayıp biz tutuyoruz tuvalete
biz de bir haftadır başladık ıkınma hareketiyle tuvalete götürüyorum
sevinç içinde gülerek kaka yapıyor ben de bu esnada yüzüne bakarak ıkınıyorum
o da gülüyor :) bitince de onu kucağıma almam için kollarını uzatıyor

beze yapmanın psikolojisine  ne gibi bir etkisi olabilir ama di mi ?
psikolojisine kötü etki edecek olan sert, katı , kötü tuvalet eğitimidir
üstelik ben bebeklerin yapacakları şeyleri bizim değil kendilerinin belirlediğine inanıyorum
ne zaman oturacaklar , yürüyecekler , hepsine onlar karar veriyor
çok uzattım ama yalnız değilsiniz :)

05/10/2011 21:06:00

Hiç sorun olacagını sanmıyorum . Elayıda 8 aylıkken klozete  tuttugumuzu hatırlıyorum ama tabi ben calsıtıgım, bakıcımda konuda istikrarlı olmadıgı için arada bakıcı degişmeleri ve uzun bir yurt dısı  gezisi derken , 2 yasını gecmemize ragmen hala bez kullanıyoruz. Halbuki o istikarala devam etseydik eminim 1ş5 yas civarı tamamen bitmiş olurdu bez işi.

Bence bu konuda dr.a kulak asmayın . Muhtemelen kendi deneyimlemediği bir seyi onaylamak zor geliyordur

05/10/2011 21:11:00

Ben de zararı olacağını düşünmüyorum. Baskı yok, zorlama yok. Çocuk işaret verince tutun, rahat rahat yapsın. Sevgiler.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Bezsiz Bebek

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...